Ranking najszczęśliwszych krajów świata: Polska wyżej od Portugalii i Grecji

Raport o najszczęśliwszych krajach na świecie nie mógł pojawić się w gorszym momencie. Mimo to warto sprawdzić, gdzie ludziom żyje się najlepiej. Jak na tym tle najszczęśliwszych krajów świata wypada Polska?

Publikacja: 21.03.2022 11:07

Polska w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie znalazła się na 48. miejscu, pod uwagę wzięto

Polska w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie znalazła się na 48. miejscu, pod uwagę wzięto łącznie 146 krajów.

Foto: Jacek Dyląg

Doroczny ranking najszczęśliwszych krajów na świecie opublikowała działająca pod auspicjami ONZ organizacja o nazwie Sustainable Development Solutions Network. Powołano ją do analizowania globalnych zjawisk oraz formułowania rozwiązań zmierzających do szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju.

Najszczęśliwsze kraje na świecie: Polska wyżej niż Portugalia i Grecja

Autorami dziesiątej edycji raportu pod tytułem „World Happiness Report 2022” jest zespół niezależnych ekspertów z całego świata. W ankietach wzięło udział dziewięć milionów ludzi z całego świata. Respondentom zadawano pytania dotyczące ich subiektywnej opinii na temat jakości ich życia oraz stopnia satysfakcji z życia.

Wyniki raportu ujmują kilka kryteriów jakości i satysfakcji z życia w danym kraju. Wzięto też pod uwagę takie czynniki danych krajów jak PKB per capita, pomoc społeczną, szacowaną długość życia w zdrowiu, a także percepcję hojności i poziomu korupcji.

W rankingu 146 krajów, które ujmuje raport, Polska znalazła się na 48. miejscu. Czy to wysoko? Z pewnością mogłoby być lepiej, ale jeżeli spojrzymy na to, jakie kraje pozostawiliśmy w tyle, wyniki raportu mogą zaskakiwać.

Jednym krajów, które wyprzedza Polska, jest Portugalia, od dawna uchodząca za mekkę ludzi spragnionych dobrego, wygodnego życia. Tymczasem kraj ten znalazł się osiem pozycji za Polską – na 56. miejscu.

W styczniu 2022 pojawiły się raporty dwóch wyszukiwarek podróży – Momondo i Kayak. Obydwa określiły Portugalię jako najlepszy kierunek turystyczny na świecie, a także jako najlepszy kraj do życia dla cyfrowych nomadów.

Czytaj więcej

Ranking „najsilniejszych” paszportów świata. W 2022 roku Polska rekordowo wysoko

Z kolei nieco wcześniej, bo jesienią 2021 roku serwis „Condé Nast Traveler” opublikował wyniki badania przeprowadzonego wśród podróżujących czytelników. Ich najbardziej ulubionym krajem okazała się również Portugalia.

Niżej niż Polska uplasowała się również Grecja. Ten piękny, słoneczny kraj o bogatej historii i kulturze jest częstym kierunkiem letnich wycieczek Polaków. Jednak podróże do Grecji to jedno, a życie w niej – drugie. Grecja uplasowała się na 58 miejscu, a więc aż o 10 pozycji niżej niż Polska. Oprócz Portugalii i Grecji wyprzedzamy w rankingu również takie bogate kraje jak Kuwejt czy Japonia.

Najszczęśliwsze kraje na świecie w 2022 roku

Nie będzie wielkim zaskoczeniem informacja, że w czołówce najszczęśliwszych państw na świecie znalazły się kraje nordyckie. Do pierwszej trójki trafiły Finlandia (na pierwszy miejscu piąty raz z rzędu), Dania i Islandia.

Dalsze pozycje zajęły przeważnie najbogatsze kraje Europy, a więc między innymi Szwajcaria, Holandia, Luksemburg, Szwecja, Norwegia, Belgia czy Niemcy. Do pierwszej dwudziestki trafiły też Czechy – na 18. pozycję.

Na szarym końcu rankingu znalazły się kraje, w których toczą się wojny i/lub które znajdują się w kryzysie gospodarczym, a więc między innymi Afganistan, Liban i Zimbabwe. Dane zebrano jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Kraj ten zajął 98. miejsce, Rosja zaś – 80.

W komentarzu do raportu autorzy zwrócili uwagę na to, że wraz z tak wysoce negatywnymi wydarzeniami jak pandemia czy wojna współistnieją też zjawiska pozytywne. Wśród naistotniejszych wymienili wzrost zaufania wobec ludzi oraz chęci niesienia pomocy.

Badacze podkreślają, że w 2021 roku zanotowano prawie o 25 procent więcej takich zjawisk jak pomoc nieznajomym, wolontariat czy wpłaty na cele charytatywne. Nierzadko owe pozytywne mechanizmy wynikają z trudnej sytuacji, czego przykładem jest globalna i spontaniczna pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

„To wzajemne oddziaływanie zjawisk negatywnych i pozytywnych widać w sytuacji w Ukrainie, choć czas pokaże, jaki będzie ostateczny bilans całego tego zjawiska. Wspólna praca z pewnością – do pewnego stopnia – wynagrodzi tragedie, jakie dotykają Ukraińców” – powiedział John Helliwell, jeden z autorów raportu w rozmowie z redaktorką „CNN Travel” Marnie Hunter.

Najszczęśliwsze kraje na świecie: pierwsza dziesiątka

1. Finlandia

2. Dania

3. Islandia

4. Szwajcaria

5. Holandia

6. Luksemburg

7. Szwecja

Styl życia
Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii