Pociąg przez Polskę jedną z najciekawszych tras kolejowych w Europie 2022 roku

Europa ponownie odkrywa zalety podróży koleją. Szybkie pociągi łączące główne miasta na kontynencie mogą stać się jedną z europejskich atrakcji turystycznych w tym roku. Na liście przygotowanej przez CNN znalazł się też pociąg jadący przez Polskę.

Publikacja: 16.02.2022 15:39

Pociąg z Grazu w Austrii do Warszawy ma być jednym z najciekawszych nowych połączeń kolejowych w Eur

Pociąg z Grazu w Austrii do Warszawy ma być jednym z najciekawszych nowych połączeń kolejowych w Europie.

Foto: Gustavo Leighton

W 2022 roku podróże pociągiem po Europie będą dużo łatwiejsze – i w dzień, i w nocy. Co więcej, takie podróże nie będą kosztowne. Szybkie i komfortowe pociągi stają się jednym z najlepszych sposobów na poznawanie Europy. Serwis internetowy CNN przygotował listę najciekawszych nowych połączeń kolejowych w Europie. W zestawieniu pojawił się również pociąg do Warszawy.

Z Austrii do Polski. Samolotem? Nie, pociągiem

Spragnieni wygodnych, bezpośrednich podróży pociągiem mogą poczuć prawdziwą satysfakcję. Europejscy przewoźnicy starają się zachęcić turystów, aby z samolotów przesiedli się do pociągów i w ten sposób podróżowali po Europie.

Choć kolei nadal trudno będzie dorównać samolotom pod względem czasu podróży, to takie rozwiązania już teraz są konkurencyjne pod względem cen. W dodatku są bez porównania bardziej ekologiczne, oferują też możliwość podziwiania ciekawych widoków po drodze.

Czytaj więcej

Luksusowe hotele w pociągach: pomysł francuskiego startupu

Serwis internetowy CNN przygotował zestawienie najciekawszych tras kolejowych, które pozwalają poznać Europę od nieznanej dotąd strony. Na liście znalazło się kilkanaście połączeń, wśród nich także jedno, które przebiega przez Polskę. 

Jakie trasy kolejowe poleca turystom CNN? W zestawieniu jest między innymi połączenie z Brukseli do Pragi, o którym pisaliśmy niedawno. Jest też pociąg łączący Madryt z Barceloną, Paryż z Mediolanem, Wiedeń z Frankfurtem czy Lublanę z Grazem.

I właśnie pociąg z Grazu w Austrii do Warszawy znalazł się w zestawieniu przygotowanym przez CNN. Połączenie ma być gotowe w połowie 2022 roku. Pociągi będą odjeżdżać z Grazu wczesnym wieczorem, świtem zatrzymają się w Krakowie, a w okolicy śniadania dojadą do Warszawy.

Nowe połączenie, polecane przez CNN, to wspólny projekt PKP i austriackiego przewoźnika kolejowego ÖBB.

Renesans kolei w Europie

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że kolej nie będzie atrakcyjnym środkiem komunikacji na trasach międzynarodowych. Wolne, niezbyt komfortowe podróże – tak wiele osób wyobrażało sobie kolej. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Europejczycy mają coraz większą świadomość ekologiczną i zdają sobie sprawę z tego, jak dużym obciążeniem dla środowiska są podróże samolotem. W niektórych krajach ten wzrost świadomości na temat szkodliwości samolotów wspierają rządy – we Francji władze postanowiły ograniczać loty na krótszych dystansach, zachęcając podróżnych do tego, by wybierali inne środki komunikacji.

Niemały wpływ na zmianę podejścia do pociągów miała Greta Thunberg. Szwedzka aktywistka po Europie porusza się pociągami, co zaowocowało tak zwanym „efektem Grety”  – i stopniowym renesansem podróży koleją. 

Mamy wreszcie też zjawisko „slow” w najróżniejszych przejawach – od slow food przez slow fashion po slow travel, a więc podróżowanie nieco bardziej powolne, ale pozwalające na chwilę zwolnić i cieszyć się także samą podróżą. To tylko część zjawisk, dzięki którym kolej przeżywa obecnie w Europie lepsze chwile – i jak widać Polska staje się elementem tego europejskiego procesu.

W 2022 roku podróże pociągiem po Europie będą dużo łatwiejsze – i w dzień, i w nocy. Co więcej, takie podróże nie będą kosztowne. Szybkie i komfortowe pociągi stają się jednym z najlepszych sposobów na poznawanie Europy. Serwis internetowy CNN przygotował listę najciekawszych nowych połączeń kolejowych w Europie. W zestawieniu pojawił się również pociąg do Warszawy.

Z Austrii do Polski. Samolotem? Nie, pociągiem

Pozostało 87% artykułu
Miasta
Na Cyprze wyrośnie „miasto przyszłości”. To pomysł słynnego architekta
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miasta
W polskich miastach nadchodzi era burmistrzów nocnych. W Europie to już standard
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce