Instytut Gallupa opublikował niedawno swój globalny raport podsumowujący sytuację pracowników wielu różnych branż, pracujących zarówno w trybie stacjonarnym, zdalnym, jak i hybrydowym. Jeden z zagadnień, nad którymi pochylili się autorzy raportu, jest „paradoks pracy zdalnej”. Na czym polega to zjawisko i jaka jest jego geneza?
Jak praca zdalna wpływa na pracowników?
Elastyczny tryb pracy opłaca się zarówno wielu przedsiębiorstwom, jak i pracownikom. Praca w pełni zdalna lub hybrydowa zwiększa produktywność w przypadku osób, którym łatwiej jest skupić się na wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków poza biurem – na przykład w domu.
Jak jednak wynika z najnowszego raportu Instytutu Gallupa pod tytułem „State of the Global Workplace” ta elastyczność ma również swoje ciemne strony. Autorzy publikacji nazwali to zjawisko „paradoksem pracy zdalnej”.
Czytaj więcej
Po paru latach popularności dalekich „podróży życia” nadchodzi zmiana – twierdzą autorzy nowego r...
Z raportu wynika, że zaangażowanie w pracy wykazuje 31 procent pracowników – czyli więcej niż w przypadku pracowników hybrydowych (23 procent) i stacjonarnych, zarówno tych, którzy mają możliwość pracy zdalnej, jak i tych, którzy takiej możliwości nie mają (odpowiednio 23 i 19 procent). Zaangażowanie w pracy eksperci definiują jako entuzjazm pracownika oraz jego przywiązanie do zespołu i organizacji.