„Kraj status quo”. Polacy nie czują potrzeby rozwoju zawodowego: raport Gallupa

Polacy należą do najmniej zaangażowanych, ale też najmniej zestresowanych pracowników w Europie. Tak wynika z najnowszej edycji globalnego badania firmy Gallup.

Publikacja: 13.06.2024 13:06

Jeżeli chodzi o zaangażowanie w pracy, zadeklarowało je zaledwie 10 procent Polaków biorących udział

Jeżeli chodzi o zaangażowanie w pracy, zadeklarowało je zaledwie 10 procent Polaków biorących udział w badaniu Gallupa, co dało Polsce 32. miejsce w Europie, jedno z ostatnich.

Foto: Alex Kotliarskyi Unsplash

Polacy należą do najmniej zestresowanych, a zarazem najmniej zaangażowanych pracowników w Europie – tych oraz kilku innych wniosków dostarcza najnowsze badanie, które przeprowadzono wśród respondentów z Europy i reszty świata. Raport z globalnego badania opublikowała amerykańska firma Gallup.

Polski pracownik: nie czuje stresu, nie chce zmieniać pracy

Spośród 38 krajów Europy Polacy znaleźli się w ogonach kilku rankingów dotyczących między innymi zaangażowania w pracy, ale też doświadczania stresu, złości i smutku w pracy. Takie wnioski płyną z globalnego raportu Gallupa pod tytułem „State of the Global Workplace. The Voice of The World’s Employees”. W ankietach, które zrealizowano w gronie pracowników w wieku od 15 lat w górę, wzięli udział również respondenci z Polski.

Czytaj więcej

Raport: kraje najbardziej przyjazne cudzoziemcom. Polska w ogonie rankingu

Jeżeli chodzi o zaangażowanie w pracy, zadeklarowało je zaledwie 10 procent badanych Polaków, co dało Polsce 32. miejsce w Europie. Niżej uplasowali się mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch, Luksemburga i Francji, zaś najbardziej zaangażowanymi pracownikami okazali się Rumuni, Albańczycy i Islandczycy.

Polacy wydają się też niezbyt stresować w pracy – zadeklarowało to 30 procent respondentów.. W rankingu dotyczącym tego aspektu w Europie znaleźliśmy się na 31. pozycji. Mniej codziennego stresu od Polaków doświadczają jedynie Szwajcarzy, Holendrzy, Estończycy, Łotysze, Litwini i Duńczycy, zaś najwięcej w Europie – Brytyjczycy, Maltańczycy i Grecy.

Niewiele, bo tylko 14 procent Polaków odczuwa też smutek w pracy, co plasuje nas na 27. miejscu spośród 37 państw. Najsmutniejsi w Europie okazują się mieszkańcy Cypru Północnego, Brytyjczycy oraz Włosi. Na końcu rankingu uplasowali się Finowie, Litwini i Kosowianie – oni w pracy smucą się najmniej.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w Polsce pod względem złości, jaką odczuwamy w pracy. W rankingu tym Polacy zajęli 16. miejsce, choć doświadczanie złości zadeklarowało tylko 17 procent respondentów.

Najbardziej zdenerwowanymi pracownikami okazują się mieszkańcy Cypru Północnego, Czarnogóry i Macedonii Północnej, zaś najmniej: Islandczycy, Holendrzy i Finowie. Bardziej zdenerwowani od Polaków są też między innymi Słowacy, Hiszpanie, Czesi, Brytyjczycy, Irlandczycy, Francuzi, Austriacy i wyprzedzający nas bezpośrednio Niemcy.

Jednocześnie Polacy niezbyt wysoko oceniają jakość swojego życia. Swoją sytuację dobrze oceniło 36 procent respondentów, co dało Polsce 31. pozycję. Gorzej wyglądają oceny mieszkańców Bośni i Hercegowiny, Albanii, Czarnogóry, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii Północnej i Cypru Północnego, zaś najlepiej ze wszystkich krajów Europy swoje życie oceniają Finowie, Duńczycy i Islandczycy.

Mimo to Polska należy do tych europejskich krajów, których mieszkańcy niezbyt aktywnie szukają nowej pracy. Zadeklarowało to tylko 24 procent Polskich respondentów, co uplasowało nasz kraj na odległym, 35. miejscu przed Szwajcarami, Austriakami i Bułgarami. Najaktywniej nowej pracy poszukują Albańczycy, Włosi i Finowie.

Polski pracownik na tle krajów Europy. Badanie Gallupa 

Statystyczny Europejczyk, podobnie jak Polak, również nie jest zbyt zaangażowany w pracy. Zaangażowanie zadeklarowało jedynie 13 procent europejskich respondentów, co jest odsetkiem najmniejszym na tle innych regionów świata.

Z kolei drugi najniższy wynik dotyczy doświadczenia smutku. Wskazało na nie tylko 17 procent Europejczyków. Jeżeli chodzi o stres i złość, jakie europejscy respondenci odczuwają w pracy, to zadeklarowało je odpowiednio 37 i 15 procent badanych.

Wynikom tym towarzyszą połowiczne oceny jakości życia Europejczyków. Dobrze ocenia je 47 procent ankietowanych, a źle – 49 procent. Jednocześnie tylko 32 procent aktywnie szuka pracy – najmniej ze wszystkich analizowanych regionów świata.

Polacy należą do najmniej zestresowanych, a zarazem najmniej zaangażowanych pracowników w Europie – tych oraz kilku innych wniosków dostarcza najnowsze badanie, które przeprowadzono wśród respondentów z Europy i reszty świata. Raport z globalnego badania opublikowała amerykańska firma Gallup.

Polski pracownik: nie czuje stresu, nie chce zmieniać pracy

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Ideały piękna w czasach sztucznej inteligencji. Nowa kampania marki Dove
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Społeczeństwo
Generacja Z ma nową rozrywkę. Eksperci o popularności „klubów czytelniczych”
Społeczeństwo
„Najbardziej lubiany człowiek w internecie” ma kłopoty. Pozew na 54 strony
Społeczeństwo
„Fałszywa produktywność” zmorą firm. Dlaczego wolimy udawać, że pracujemy?
Społeczeństwo
Aplikacje randkowe „psują” społeczeństwo. To efekt zmiany naszych upodobań