Raport: kraje najbardziej przyjazne cudzoziemcom. Polska w ogonie rankingu

Jak przyjaźni są Polacy? Nasz kraj znalazł się w rankingu 25 krajów, w których przeprowadzono badania na temat, jak mieszkańcy danego państwa postrzegają swoją przyjazność wobec cudzoziemców. Które miejsce zajęła w tym zestawieniu Polska?

Publikacja: 12.06.2024 12:34

Na zdjęciu: warszawski Barbakan. Polskę w omawianym rankingu wyprzedzili m.in. nasi sąsiedzi: Czesi

Na zdjęciu: warszawski Barbakan. Polskę w omawianym rankingu wyprzedzili m.in. nasi sąsiedzi: Czesi i Niemcy.

Foto: Maria Teneva Unsplash

W których krajach możemy liczyć na najbardziej przyjazne nastawienie ze strony mieszkańców? W światowym rankingu ujęto 25 krajów z kilku kontynentów. Wśród nich znalazła się też Polska. Które miejsce zajął nasz kraj? 

Jak przyjaźni są Polacy? Wyprzedzają nas Czesi, Niemcy i Szwedzi

Wyniki międzynarodowego badania na temat przyjazności mieszkańców poszczególnych krajów opublikowała firma Remitly, oferująca cyfrowe usługi finansowe. Wyniki publikacji oparto o tak zwaną Wielką Piątkę — jedno z najpopularniejszych badań psychologicznych, analizujące pięć czynników osobowości, między innymi ugodowość, otwartość na nowe doświadczenia czy stałość emocjonalną.

Czytaj więcej

„PowerPoint party” to nowy trend. Generacja Z znalazła sobie nową rozrywkę

Badanie zrealizowane w oparciu o uproszczoną wersję „Wielkiej Piątki” zrealizowano w kwietniu 2024 roku w gronie trzech tysięcy mieszkańców 27 krajów z całego świata. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące troski o innych ludzi, częstotliwości, z którą spotykają się z innymi, a także tego, czy lubią sprawiać, że ludzie czują się komfortowo w ich towarzystwie.

Co ważne – było to badanie prowadzone wśród mieszkańców danych krajów, a nie wśród cudzoziemców. Badano więc samopoczucie mieszkańców państw biorących udział w rankingu na swój temat. 

Z każdym takim stwierdzeniem respondent mógł zgodzić się lub nie zgodzić w określonym stopniu lub zaznaczyć odpowiedź neutralną. Zgodzenie się z danym zdaniem oznaczało wyższą notę. Im z kolei wyższe noty, które uzyskali mieszkańcy danego kraju, tym wyższa pozycja tego kraju w rankingu.

Z wynikiem 31,99 punktu na 40 możliwych Polska uplasowała się w drugiej części stawki, na 19. miejscu – na 25 państw. Wyprzedziliśmy Szwajcarię, Austrię, Francję, Irlandię, Węgry i – co ciekawe – Finlandię.

Ostatnia pozycja tego kraju w rankingu wydaje się o tyle zaskakująca, że Finlandia zwykle przoduje w rankingach najszczęśliwszych krajów na Ziemi. Okazuje się więc, że poczucie szczęścia niekoniecznie idzie w parze z byciem przyjaznym wobec innych ludzi – przynajmniej w przypadku Finów.

Najbardziej przyjazne cudzoziemcom kraje na świecie: RPA na czele

Na podium zestawienia znalazły się Republika Południowej Afryki, Grecja i Chorwacja. Kraje te zdobyły odpowiednio 34,63, 33,71 oraz 33,5 punktu na 40.

Autorzy raportu wysnuli z badania kilka dodatkowych i dość ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że większość ludzi za najbardziej przyjazny postrzega swój własny kraj – stwierdziła to ponad połowa (57 procent) respondentów.

„Największymi patriotami są pod tym względem mieszkańcy RPA” – zauważają badacze. Z ankiety wynikło, że na swój własny kraj wskazało aż 97 procent mieszkańców Republiki Południowej Afryki.

Bardzo pozytywną opinię wśród mieszkańców innych krajów ma również Wielka Brytania, która uplasowała się w rankingu tuż przed Polską, na 18. miejscu. Gdyby wziąć pod uwagę to, jak Brytyjczyków postrzegają obcokrajowcy, którzy wzięli udział w badaniu, Wielka Brytania uplasowałaby się na drugim miejscu.

Najbardziej przyjazne cudzoziemcom kraje na świecie według raportu firmy Remitly:

1. Republika Południowej Afryki


2. Grecja


3. Chorwacja


4. Meksyk


5. Szwecja


6. Australia


7. Kanada


8. Niemcy


9. Estonia


10. Belgia


11. Hiszpania


12. Czechy


13. Włochy


14. Japonia


15. Stany Zjednoczone


16. Holandia


17. Portugalia


18. Wielka Brytania


19. Polska

20. Szwajcaria


W których krajach możemy liczyć na najbardziej przyjazne nastawienie ze strony mieszkańców? W światowym rankingu ujęto 25 krajów z kilku kontynentów. Wśród nich znalazła się też Polska. Które miejsce zajął nasz kraj? 

Jak przyjaźni są Polacy? Wyprzedzają nas Czesi, Niemcy i Szwedzi

Pozostało 91% artykułu
Miejsca
Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miejsca
Zamek w Stobnicy znów otwiera się na turystów. W planach wakacyjne „oblężenie”
Miejsca
Opuszczony pałac w Kopicach odzyska blask. Są pieniądze na „polski Disneyland”
Miejsca
Polska atrakcja turystyczna wśród najlepszych na świecie. Internauci wybrali
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”