Pokolenie nieszczęśliwych. Coś dziwnego dzieje się z generacją Z

Instytut Gallupa opublikował swój doroczny raport na temat zadowolenia z życia mieszkańców krajów na całym świecie. Jego wyniki nie napawają optymizmem szczególnie jeśli spojrzeć na dane dotyczące młodych ludzi. Co dzieje się z młodym pokoleniem?

Publikacja: 22.03.2024 09:16

Jak wynika z „World Happiness Report 2024” przedstawiciele generacji Z w państwach Zachodu (a także,

Jak wynika z „World Happiness Report 2024” przedstawiciele generacji Z w państwach Zachodu (a także, częściowo, milenialsi) należą do najmniej zadowolonych z życia grup wiekowych.

Foto: Phạm Trần Hoàn Thịnh Unsplash

W czołówce tegorocznego rankingu Instytutu Gallupa, podsumowującego poczucie szczęścia mieszkańców naszego globu, nie ma praktycznie żadnych zmian: najszczęśliwszymi na świecie niezmiennie pozostają mieszkańcy krajów Europy Północnej. Z raportu wyłania się jednak niepokojące zjawisko: współcześni dwudziestokilkulatkowie to jedna z najsmutniejszych grup wiekowych. Z czego to wynika?

Generacja Z: pokolenie nieszczęśliwych

Jak co roku, Instytut Gallupa publikuje rapost pod tytułem „World Happiness Report”. Publikację opracowano we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Raport opiera się na ankietach, które przeprowadzono w reprezentatywnych grupach mieszkańców ponad 140 krajów z całego świata.

Czytaj więcej

Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy

Uczestników badania poproszono o subiektywną ocenę swojego życia w skali od zera do 10, gdzie zero to ocena najniższa, a 10 – najwyższa. Raport ujrzał światło dzienne 20 marca 2024 roku, czyli w Międzynarodowy Dzień Radości (ang. World Happiness Day). Jak na ironię, bo tegoroczna edycja raportu nie napawa optymizmem, zwłaszcza w przypadku młodych respondentów.

Okazuje się bowiem, że przedstawiciele generacji Z (a także, częściowo, milenialsi) należą do najmniej zadowolonych z życia grup wiekowych. Przeczy to temu, jak powszechnie postrzega się młodych ludzi.

Problem dotyczy zwłaszcza dwudziesto- i trzydziestokilkuletnich mieszkańców Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Autorzy raportu mówią w ich kontekście o przedwczesnym „kryzysie wieku średniego”.

Zgodnie z badaniem World Happiness Report 2024 wśród krajów europejskich, w których młodzi ludzie są najmniej szczęśliwą grupą wiekową, są: Niemcy, Finlandia (czyli kraj najszczęśliwszych ludzi na świecie według tego samego raportu), Dania, Szwecja, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania.

„Kraje, w których najstarsi obywatele czują się najszczęśliwsi, najczęściej zajmują miejsca w czołówce zestawienia, ale jest wśród nich wiele państw, w których młodym ludziom ostatnio wiedzie się bardzo źle” – piszą autorzy raportu w jego omówieniu. „Norwegia, Szwecja, Niemcy, Francja, Wielka Brytania – to kraje, gdzie starsi mieszkańcy są wyraźnie szczęśliwsi niż młode pokolenie. W Portugalii i Grecji mamy z kolei do czynienia z odwrotnym zjawiskiem” – dodają autorzy raportu z badania.

Polacy z generacji Z: niezadowoleni ze swojego życia

Jak przedstawia się sytuacja w Polsce na tle innych państw? Biorąc pod uwagę wyniki ocen własnego życia, które zebrano we wszystkich grupach wiekowych, Polacy zajęli w globalnym rankingu szczęścia 35. miejsce. Oznacza to awans o cztery miejsca na przestrzeni ostatniego roku i aż o 13 miejsc w porównaniu z zestawieniem z roku 2022.

Spośród krajów Europy dalej od Polski uplasowały się: Hiszpania, Malta, Włochy, Słowacja, Łotwa, Cypr, Portugalia, Węgry, Chorwacja, Grecja i Bułgaria. Analitycy zauważają jednocześnie, że po raz pierwszy w historii badań z czołowej dwudziestki wypadły również Stany Zjednoczone, spadając na pozycję 23.

Czytaj więcej

Pracodawcy mają problem. „Shift shock”: nowe zjawisko wśród młodych pracowników

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę poszczególne grupy wiekowe, to zobaczymy, że młodzi Polacy wpisują się niewesoły w globalny trend. Należą oni do grona mieszkańców naszego kraju, którzy są najmniej zadowoleni ze swojego życia.

Z raportu wynika jednocześnie, że najgorzej jakość swojego życia w Polsce oceniają seniorzy, czyli osoby po sześćdziesiątce. Z kolei najbardziej zadowoloną z życia grupą wiekowa w Polsce okazały się osoby w wieku 45-59 lat.

Reasumując, młodzi Polacy są nadal bardziej zadowoleni z życia niż wielu ich zachodnich rówieśników, co odpowiada sytuacji w szeregu innych krajów byłego bloku wschodniego. Autorzy raportu zauważają, że na przykład Czechy, Rumnia czy Litwa trafiły do czołowej dwudziestki właśnie dzięki dobrym nastrojom wśród swoich młodych mieszkańców.

W czołówce tegorocznego rankingu Instytutu Gallupa, podsumowującego poczucie szczęścia mieszkańców naszego globu, nie ma praktycznie żadnych zmian: najszczęśliwszymi na świecie niezmiennie pozostają mieszkańcy krajów Europy Północnej. Z raportu wyłania się jednak niepokojące zjawisko: współcześni dwudziestokilkulatkowie to jedna z najsmutniejszych grup wiekowych. Z czego to wynika?

Generacja Z: pokolenie nieszczęśliwych

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem