Pokolenie nieszczęśliwych. Coś dziwnego dzieje się z generacją Z

Instytut Gallupa opublikował swój doroczny raport na temat zadowolenia z życia mieszkańców krajów na całym świecie. Jego wyniki nie napawają optymizmem szczególnie jeśli spojrzeć na dane dotyczące młodych ludzi. Co dzieje się z młodym pokoleniem?

Publikacja: 22.03.2024 09:16

Jak wynika z „World Happiness Report 2024” przedstawiciele generacji Z w państwach Zachodu (a także,

Jak wynika z „World Happiness Report 2024” przedstawiciele generacji Z w państwach Zachodu (a także, częściowo, milenialsi) należą do najmniej zadowolonych z życia grup wiekowych.

Foto: Phạm Trần Hoàn Thịnh Unsplash

W czołówce tegorocznego rankingu Instytutu Gallupa, podsumowującego poczucie szczęścia mieszkańców naszego globu, nie ma praktycznie żadnych zmian: najszczęśliwszymi na świecie niezmiennie pozostają mieszkańcy krajów Europy Północnej. Z raportu wyłania się jednak niepokojące zjawisko: współcześni dwudziestokilkulatkowie to jedna z najsmutniejszych grup wiekowych. Z czego to wynika?

Generacja Z: pokolenie nieszczęśliwych

Jak co roku, Instytut Gallupa publikuje rapost pod tytułem „World Happiness Report”. Publikację opracowano we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Raport opiera się na ankietach, które przeprowadzono w reprezentatywnych grupach mieszkańców ponad 140 krajów z całego świata.

Czytaj więcej

Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy

Uczestników badania poproszono o subiektywną ocenę swojego życia w skali od zera do 10, gdzie zero to ocena najniższa, a 10 – najwyższa. Raport ujrzał światło dzienne 20 marca 2024 roku, czyli w Międzynarodowy Dzień Radości (ang. World Happiness Day). Jak na ironię, bo tegoroczna edycja raportu nie napawa optymizmem, zwłaszcza w przypadku młodych respondentów.

Okazuje się bowiem, że przedstawiciele generacji Z (a także, częściowo, milenialsi) należą do najmniej zadowolonych z życia grup wiekowych. Przeczy to temu, jak powszechnie postrzega się młodych ludzi.

Problem dotyczy zwłaszcza dwudziesto- i trzydziestokilkuletnich mieszkańców Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Autorzy raportu mówią w ich kontekście o przedwczesnym „kryzysie wieku średniego”.

Zgodnie z badaniem World Happiness Report 2024 wśród krajów europejskich, w których młodzi ludzie są najmniej szczęśliwą grupą wiekową, są: Niemcy, Finlandia (czyli kraj najszczęśliwszych ludzi na świecie według tego samego raportu), Dania, Szwecja, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania.

„Kraje, w których najstarsi obywatele czują się najszczęśliwsi, najczęściej zajmują miejsca w czołówce zestawienia, ale jest wśród nich wiele państw, w których młodym ludziom ostatnio wiedzie się bardzo źle” – piszą autorzy raportu w jego omówieniu. „Norwegia, Szwecja, Niemcy, Francja, Wielka Brytania – to kraje, gdzie starsi mieszkańcy są wyraźnie szczęśliwsi niż młode pokolenie. W Portugalii i Grecji mamy z kolei do czynienia z odwrotnym zjawiskiem” – dodają autorzy raportu z badania.

Polacy z generacji Z: niezadowoleni ze swojego życia

Jak przedstawia się sytuacja w Polsce na tle innych państw? Biorąc pod uwagę wyniki ocen własnego życia, które zebrano we wszystkich grupach wiekowych, Polacy zajęli w globalnym rankingu szczęścia 35. miejsce. Oznacza to awans o cztery miejsca na przestrzeni ostatniego roku i aż o 13 miejsc w porównaniu z zestawieniem z roku 2022.

Spośród krajów Europy dalej od Polski uplasowały się: Hiszpania, Malta, Włochy, Słowacja, Łotwa, Cypr, Portugalia, Węgry, Chorwacja, Grecja i Bułgaria. Analitycy zauważają jednocześnie, że po raz pierwszy w historii badań z czołowej dwudziestki wypadły również Stany Zjednoczone, spadając na pozycję 23.

Czytaj więcej

Pracodawcy mają problem. „Shift shock”: nowe zjawisko wśród młodych pracowników

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę poszczególne grupy wiekowe, to zobaczymy, że młodzi Polacy wpisują się niewesoły w globalny trend. Należą oni do grona mieszkańców naszego kraju, którzy są najmniej zadowoleni ze swojego życia.

Z raportu wynika jednocześnie, że najgorzej jakość swojego życia w Polsce oceniają seniorzy, czyli osoby po sześćdziesiątce. Z kolei najbardziej zadowoloną z życia grupą wiekowa w Polsce okazały się osoby w wieku 45-59 lat.

Reasumując, młodzi Polacy są nadal bardziej zadowoleni z życia niż wielu ich zachodnich rówieśników, co odpowiada sytuacji w szeregu innych krajów byłego bloku wschodniego. Autorzy raportu zauważają, że na przykład Czechy, Rumnia czy Litwa trafiły do czołowej dwudziestki właśnie dzięki dobrym nastrojom wśród swoich młodych mieszkańców.

W czołówce tegorocznego rankingu Instytutu Gallupa, podsumowującego poczucie szczęścia mieszkańców naszego globu, nie ma praktycznie żadnych zmian: najszczęśliwszymi na świecie niezmiennie pozostają mieszkańcy krajów Europy Północnej. Z raportu wyłania się jednak niepokojące zjawisko: współcześni dwudziestokilkulatkowie to jedna z najsmutniejszych grup wiekowych. Z czego to wynika?

Generacja Z: pokolenie nieszczęśliwych

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Brytyjczycy wybrali słowo roku. Młodzież w Polsce używa go regularnie
Społeczeństwo
Amerykanie wybrali słowo roku 2024. Jego nagła popularność to zasługa TikToka
Społeczeństwo
Wojna na słowa między chińskimi miliarderami. „Usuńcie te oszczerstwa”
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska