Najszczęśliwsze kraje na świecie: duży skok poziomu zadowolenia Polaków

Najszczęśliwszym krajem na świecie ponownie okazała się Finlandia – wynika z globalnego badania „World Happiness Report” firmy Gallup. Z kolei w Polsce, zdaniem autorów raportu „Ipsos Global Happiness 2024”, współczynnik szczęścia znacznie wzrósł i przewyższa światową średnią.

Publikacja: 20.03.2024 13:38

70 procent Polaków czuję satysfakcję z bycia kochanym lub kochaną.

70 procent Polaków czuję satysfakcję z bycia kochanym lub kochaną.

Foto: Micaela Parente Unsplash

Jak co roku, eksperci z firm badawczych wzięli na warsztat poziom zadowolenia mieszkańców kilkudziesięciu krajów z całego świata. W tym roku w raporcie „2024 World Happiness Report” przygotowanym przez firmę Gallup, czołowe miejsce zajęła Finlandia, Finowie znaleźli się na czele tego rankingu już po raz siódmy.

Badanie przygotowane przez Gallupa pokazuje, że najszczęśliwsi niekoniecznie są mieszkańcy krajów o klimacie łagodnym, ciepłym, z dużą ilością światła słonecznego w ciągu roku. W top 10 znalazło się tylko jedno państwo rejonu Morza Śródziemnego (Izrael, na pozycji 5.). Cztery czołowe miejsca zajęły za to państwa nordyckie – oprócz Finlandii, także Dania, Islandia i Szwecja, a więc kraje z regionu, w którym klimat bywa surowy, a zimy – długie i śnieżne. 

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Które miejsce zajmuje Polska?

W tym tygodniu swój raport opublikowała też firma badawcza Ipsos. W jej raporcie „Global Happiness 2024” znajdujemy sporo informacji na temat Polski. W przypadku naszego kraju współczynnik szczęścia znacząco wzrósł w ciągu ostatniego roku i okazał się nawet wyższy od światowej średniej.

W internetowym badaniu, które Ipsos przeprowadził między grudniem 2023 i styczniem 2024 roku, wzięły udział ponad 24 tysiące dorosłych respondentów obydwu płci z 31 krajów z całego świata, w tym z Polski. Wyniki ankiet zawarto w opublikowanym właśnie raporcie pod tytułem „Global Happiness 2024”.

Jak Polacy wypadli na tle pozostałych 30 krajów, które wzięły udział w badaniu? Całkiem dobrze, bo aż 72 procent polskich respondentów odpowiedziało, że są generalnie bardzo lub dość szczęśliwi. Wynik Polski okazał się więc wyższy od światowej średniej, która wynosi 71 procent, zaś w globalnym rankingu Polska zajęła 15. miejsce.

Czytaj więcej

Pracodawcy mają problem. „Shift shock”: nowe zjawisko wśród młodych pracowników

Co więcej, w porównaniu do badania sprzed roku, współczynnik szczęścia wzrósł w naszym kraju aż o 14 punktów procentowych. Autorzy raportu zauważają jednak, że na przestrzeni ostatnich 13 lat (czyli od początku prowadzenia przez Ipsosa badań na ten temat) sytuacja w Polce (a także globalnie) nieco się pogorszyła – współczynnik szczęścia jest w naszym kraju niższy o trzy punkty procentowe niż w 2011 roku, zaś na świecie – o sześć punktów procentowych.

Pod względem poziomu zadowolenia z życia Polacy wyprzedzili mieszkańców Australii, Francji, Kanady, Kolumbii i Hiszpanii. W każdym z nich poczucie szczęścia zadeklarowało 70 procent respondentów – lub więcej.

Respondentów zapytano też, w jakim stopniu są zadowoleni z poszczególnych dziedzin swojego życia – oto kilka z nich. 81 procent wskazało, że ich relacja z partnerem/małżonkiem daje im poczucie szczęścia, 80 procent wskazało na relacje ze swoimi dzieci, a 77 procent – na relację z przyjaciółmi.

70 procent Polaków czuję satysfakcję z bycia kochanym/kochaną, zaś 63 procentom przynosi radość udane życie uczuciowe i seksualne. 67 procent Polek i Polaków jest zadowolonych ze swojego wyglądu. O procent mniej wyraziło satysfakcję w kwestii poczucia kontroli nad własnym życiem.

Z oceną własnego dobrostanu psychicznego oraz poczuciem akceptacji otoczenia jest nieco gorzej. Satysfakcję w tych dziedzinach odczuwa już tylko odpowiednio 59 i 58 procent Polaków. Również 58 procent pozytywnie ocenia swoje zdrowie fizyczne.

Czy Polacy są szczęśliwi? Nowy raport Ipsos

Całkiem dobrze oceniamy z kolei nasze poczucie bezpieczeństwa – satysfakcję w tej dziedzinie wyraziło 75 procent respondentów. Na podobnych poziomach utrzymuje się też satysfakcja z dostępu do natury i różnego rodzaju rozrywek. Satysfakcję wynikającą z wolności do swobodnego działania i wyrażania swoich poglądów zadeklarowało natomiast 70 procent respondentów.

Polacy kiepsko oceniają z kolei sytuację społeczno-polityczną oraz ekonomiczną w ich kraju. Zadowolenie w tych kwestiach wyraziło odpowiednio 37 i 39 procent badanych. Własną sytuację finansową pozytywnie oceniło zaś 55 procent Polaków, choć już 74 procent to samo powiedziało o swoich warunkach bytowych, zaś 65 procent – o swojej pracy.

Najszczęśliwszym narodem na świecie w rankingu Ipsos okazali się Holendrzy – w ich kraju współczynnik szczęścia wyniósł bardzo wysokie 85 procent. Na drugim miejscu uplasował się Meksyk ze współczynnikiem szczęścia wynoszącym 83 procent. Trzecie miejsce przypadło Indonezji z 82 procentami mieszkańców zadowolonych z życia.

Na szarym końcu znalazły się Węgry i Korea Południowa – obydwa kraje z wynikiem 48 procent. W ogonie zestawienia znalazły się też Turcja, Włochy i Japonia, gdzie współczynniki szczęścia wyniosły mniej niż 60 procent.

Najszczęśliwsze kraje na świecie według raportu firmy Gallup:

1. Finlandia 

2. Dania 

3. Islandia

4. Szwecja

5. Izrael

6. Holandia

7. Norwegia

8. Luksemburg

9. Szwajcaria

10. Australia

Społeczeństwo
Nowy trend z social mediów hitem wśród nastolatków. Celem jest „męski” wygląd
Społeczeństwo
Najbardziej hejtowany milioner w USA powraca. Awantura o słynną płytę z muzyką
Społeczeństwo
„Kraj status quo”. Polacy nie czują potrzeby rozwoju zawodowego: raport Gallupa
Społeczeństwo
Bunt generacji Z: ma dość chaosu na świecie. Nadchodzi epoka „nowych nihilistów”
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Społeczeństwo
Zuchwały napad na butik w centrum Paryża. Milionowe straty w trzy minuty
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży