Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badań wśród najbiedniejszych

Czy pieniądze dają szczęście człowiekowi? Popularne porzekadło powiada, że nie, choć przywykliśmy do tego, że więcej pieniędzy to wyższy poziom życia, a zatem także – zadowolenia. Tymczasem z nowych badań wyłania się zupełnie inny obraz szczęścia.

Publikacja: 23.02.2024 04:02

Wnioski z badania wskazują, że nieprawdą jest, iż tylko w bogatych społeczeństwach ludzie mogą być s

Wnioski z badania wskazują, że nieprawdą jest, iż tylko w bogatych społeczeństwach ludzie mogą być szczęśliwi – podkreślają eksperci.

Foto: Priscilla Du Preez Unsplash

Ludność rdzenna zamieszkuje zakątki całego świata. Takie społeczności występują w niemal 70 krajach świata i jest jej łącznie około 300 milionów. Choć ludność rdzenna stanowi zaledwie około 6 proc. światowej populacji, jednocześnie stanowi ona także aż 1/3 spośród 900 milionów najbiedniejszych mieszkańców terenów wiejskich.

Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, dochody tej grupy są znacznie niższe niż dominującej większości. Jak przekłada się na poziom ich zadowolenia z życia?

Badanie: czy pieniądze dają szczęście?

Podczas gdy stereotypowo uważa się, że ludzie żyjący w krajach o wysokich dochodach zazwyczaj deklarują wyższy poziom zadowolenia z życia niż osoby mieszkające w krajach o niskich dochodach, przeprowadzone przez ekspertów hiszpańskiego Instytutu Nauki o Środowisku i Technologii, Universitat Autònoma de Barcelona (ICTA-UAB) badanie wskazuje, że ludność rdzenna, prowadzi bardzo satysfakcjonujące życie, mimo niskich dochodów. Wnioski z badania wskazują, że nieprawdą jest, iż tylko w bogatych społeczeństwach ludzie mogą być szczęśliwi – zaznaczają eksperci.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

W badaniu, z którego wnioski opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”, udział wzięło 2966 osób należących do społeczności tubylczych i lokalnych w 19 miejscach na całym świecie. Jedynie 64 proc. respondentów z tej grupy zadeklarowało, że posiada jakiekolwiek dochody. „Co zaskakujące, wiele populacji o bardzo niskich dochodach zgłasza bardzo wysoki poziom zadowolenia z życia. Można porównać to do wyników z krajów bogatych” – zaznacza w opisie badania Eric Galbraith, badacz w ICTA-UAB, główny autor badania. 

Średni wynik zadowolenia z życia wśród badanych wyniósł 6,8 w skali od 0 do 10. W aż czterech grupach średni wynik wyniósł zaś więcej niż 8. Taki poziom zadowolenia z życia zwykle występuje w bogatych krajach skandynawskich – nierzadko określanych w rankingach jako najszczęśliwsze na świecie. „Dzieje się tak pomimo tego, że wiele z tych społeczeństw doświadczyło marginalizacji” – zaznaczają eksperci.

Czytaj więcej

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Wyniki badania są spójne z poglądem mówiącym, iż społeczeństwa mogą zapewnić swoim członkom bardzo zadowalający poziom życia, bez wysokiego poziomu bogactwa – tego materialnego, mierzonego w kategoriach pieniężnych. „Silna korelacja często obserwowana między dochodami a satysfakcją z życia nie jest uniwersalna. Nasze badanie dowodzi, że bogactwo – generowane przez gospodarki uprzemysłowione – nie jest zasadniczo wymagane, by ludzie mogli prowadzić szczęśliwe życie” – podkreśla Victoria Reyes-Garcia, badaczka ICREA w ICTA-UAB i jedna z autorek badania.

Czu pieniądze dają szczęście człowiekowi? Nowe ustalenia naukowców 

Eksperci zaznaczają, że ich odkrycia są dobrą wiadomością – dostarczają bowiem mocnych dowodów na to, że wzrost gospodarczy pochłaniający duże ilości zasobów nie jest konieczny do osiągnięcia wysokiego poziomu subiektywnego dobrostanu. 

Naukowcy przyznają jednocześnie, że choć wiedzą już, iż mieszkańcy wielu społeczności tubylczych i lokalnych zgłaszają wysoki poziom zadowolenia z życia, to nie do końca są świadomi tego, dlaczego tak się dzieje. Warto zauważyć jednak, że wcześniejsze badania naukowe sugerowały, iż wsparcie rodzinne i społeczne oraz relacje, duchowość i silna więź z naturą, są czynnikami, na których może opierać się szczęście. „Ale jest możliwe, że czynniki te różnią się znacznie w zależności od konkretnego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dowiemy się więcej o tym, co dokładnie sprawia, że życie jest satysfakcjonujące w tych zróżnicowanych społecznościach. To może pomóc wielu innym osobom prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie” – podkreślają badacze. 

Wiele światowych rankingów dotyczących szczęścia – między innymi zestawienie World Happiness Report – bada tysiące mieszkańców społeczeństw uprzemysłowionych. Zwykle pomija się w nich ludzi, żyjących w małych społeczeństwach, gdzie pieniądze odgrywają znacznie mniejszą rolę w życiu codziennym, a źródła utrzymanie się zależy bezpośrednio od natury. 

Ludność rdzenna zamieszkuje zakątki całego świata. Takie społeczności występują w niemal 70 krajach świata i jest jej łącznie około 300 milionów. Choć ludność rdzenna stanowi zaledwie około 6 proc. światowej populacji, jednocześnie stanowi ona także aż 1/3 spośród 900 milionów najbiedniejszych mieszkańców terenów wiejskich.

Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, dochody tej grupy są znacznie niższe niż dominującej większości. Jak przekłada się na poziom ich zadowolenia z życia?

Pozostało 88% artykułu
Społeczeństwo
Pieniądze szczęścia nie dają? Autorzy nowego badania znaleźli odpowiedź
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność