Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Takie pytanie postawili sobie autorzy raportu przygotowanego dla serwisu Otodom. Odpowiedź znaleźli daleko od największych miast.

Publikacja: 21.07.2023 15:18

Podkarpacie to miejsce gdzie, zdaniem autorów raportu, mieszka najwięcej „przodowników szczęścia”.

Podkarpacie to miejsce gdzie, zdaniem autorów raportu, mieszka najwięcej „przodowników szczęścia”.

Foto: Kseniia Rastvorova

Jak zmierzyć szczęście u Polaków? W kraju, w którym kamienna twarz z zaciśniętymi ustami stała się memicznym symbolem uśmiechu, niełatwo o odpowiedź na to pytanie. Ten trud podjęli jednak eksperci Polityki Insight i SWPS Innowacje, autorzy raportu „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023” przygotowanego dla serwisu ogłoszeniowego Otodom.

Przeciętne deklarowane przez uczestników badania poczucie szczęścia wyniosło 7,08 (w 10-stopniowej skali). To więcej niż dwa lata temu – w 2021 roku ten wskaźnik wynosił 6,59.

Ten wynik daje do myślenia. Dwa lata temu zmagaliśmy się wprawdzie z pandemią, ale teraz mamy z kolei drożyznę, wyższe ceny paliw czy energii elektrycznej, inflację, wojnę w Ukrainie i miliony uchodźców w Polsce. Mimo to, jak dowodzą autorzy badania na zlecenie serwisu Otodom, nastroje Polaków są lepsze.

Gdzie w Polsce żyją najszczęśliwsi ludzie? Podkarpackie na czele

Respondentów biorących udział w badaniu podzielono na trzy grupy – „Przodowników szczęścia”, „normalsów”, którzy nie wyróżniali się w badaniu ani negatywnie, ani pozytywnie, oraz „nieszczęśliwych”, a więc osoby deklarujące najniższy poziom szczęścia.

Czytaj więcej

Szczeciński teatr w finale światowego festiwalu architektury. „Symbol miasta”

Wyniki badania mogą niektórym wydać się zaskakujące: najwięcej „przodowników szczęścia” znajdziemy na południu Polski. To województwa: podkarpackie (32 procent „przodowników szczęścia”) i śląskie (29,4 procent) a także lubuskie (29,2 procent).

Najmniej przodowników szczęścia możemy spotkać na Pomorzu i Lubelszczyźnie. Z kolei nieszczęśliwych najwięcej jest na Mazowszu (36,1 procent) i w Łódzkiem (35,8 procent).

Raport: Polacy są bardziej szczęśliwi w miastach wojewódzkich 

Autorzy raportu podkreślają, że da się zauważyć spory rozdźwięk między poczuciem szczęścia u mieszkańców miast wojewódzkich, a średnią dla poszczególnych województw. Taka sytuacja występuje w przypadku 10 na 16 miast wojewódzkich, w pozostałych jest odwrotnie – wojewódzka średnia szczęścia jest tam wyższa niż w przypadku dużych miast.

Skrajnym przypadkiem są Katowice – choć województwo śląskie jest w krajowej czołówce pod względem liczby „przodowników szczęścia”, to jego stolica zamyka listę „szczęśliwych” miast w Polsce.

W zestawieniu „najszczęśliwszych miast” przoduje Zielona Góra, za nią są Kielce i Kraków. Najniżej znalazły się z kolei Katowice, Poznań i Opole. 

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem