Kto lepiej troszczy się o swoich pupili: posiadacze psów czy kotów? Jest badanie

Kto bardziej troszczy się o swoich czworonożnych pupili – posiadacze psów czy kotów? Naukowcy przebadali obie grupy i mają odpowiedź, która na pewno nie spodoba się niektórym. Kto wypadł lepiej – „psiarze” czy „kociarze”?

Publikacja: 27.10.2023 17:47

Naukowcy przeprowadzili ankiety w gronie ponad 17,7 tysiąca właścicieli psów i kotów, w niemal równe

Naukowcy przeprowadzili ankiety w gronie ponad 17,7 tysiąca właścicieli psów i kotów, w niemal równej proporcji. Badaniu poddano mieszkańców Danii, Wielkiej Brytanii i Austrii w wieku od 18 do 89 lat.

Foto: BRUNO CERVERA/Unsplash

Właściciele psów opiekują się swoimi czworonożnymi przyjaciółmi w większym stopniu niż ci, którzy mają w domu koty — tak wynika z najnowszego badania, które przeprowadzono wśród mieszkańców kilku europejskich krajów. Autorzy badania mają jednocześnie do jego wyników kilka dość istotnych zastrzeżeń. O wynikach swojej pracy poinformowali w czasopiśmie „Frontiers in Veterinary Science”.

Czy posiadacze kotów zaniedbują swoich pupili? Są wyniki badania

Od lat właściciele psów i kotów prowadzą ze sobą odwieczny i nigdy nie rozstrzygnięty spór na temat tego, czy lepszym przyjacielem człowieka są przedstawiciele tego pierwszego, czy drugiego gatunku. Na linii psiarze-kociarze dochodzi też do tyleż gorących, co jałowych dyskusji co do tego, czy bardziej wartościowa jest relacja z kotem, czy z psem.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie, która grupa — właściciele psów czy kotów — w większym stopniu troszczy się o swoich pupili. Wyniki badania opublikowano niedawno na łamach naukowego czasopisma „Frontiers in Veterinary Science”.

Czytaj więcej

Sukcesja w imperium najbogatszego Europejczyka. Bernard Arnault zdecydował

Naukowcy przeprowadzili ankiety w gronie ponad 17,7 tysiąca właścicieli czworonogów obydwu gatunków, w niemal równej proporcji psiarzy do kociarzy. Badaniu poddano mieszkańców Danii, Wielkiej Brytanii i Austrii w wieku od 18 do 89 lat.

W badaniu wykorzystano popularny model LAPS (Lexington Attachment to Pets Scale), mierzący poziom przywiązania właścicieli do ich pupili. W ankiecie znalazły się takie stwierdzenia jak „Wierzę, że mój pupil jest moim najlepszym przyjacielem” czy „Moim ulubionym zwierzęciem jest pies/kot”. Respondentów pytano również między innymi o to, czy wykupili swoim zwierzętom ubezpieczenie zdrowotne, a także o ich gotowość do płacenia za leczenie ratujące życie pupila.

We wszystkich trzech krajach współczynnik przywiązania do zwierzęcia LAPS był znacząco wyższy w przypadku psiarzy. Wyraźną różnicę na ich korzyść zanotowano też w kwestii wykupowania pupilowi ubezpieczenia.

Również jeżeli chodzi o gotowość do przeznaczania dużych kwot na terapię ratującą życie czworonoga, to w Austrii i Danii wyraziło ją więcej właścicieli psów niż kotów. Jedynie w Wielkiej Brytanii ta różnica była statystycznie nieistotna.

„Psiarze” kontra „kociarze”: którzy z nich są lepszymi opiekunami zwierząt?

Mimo to kopenhascy naukowcy mają do tych wyników kilka uwag, cytując między innymi wcześniejsze badania na tym obszarze. Autorzy jednego z nich sugerują, że większej opiece nad psami sprzyja specyficzne zachowanie tych zwierząt, które — jak wiadomo — całkowicie różni się od zachowania kotów.

Odnosząc się do owej „hipotezy behawioralnej”, duńscy badacze podkreślają, że kluczowe znaczenie w badanym zagadnieniu ma kultura, w jakiej funkcjonują właściciele zwierząt domowych i która ma wpływ na sposób opieki nad pupilami. Zamiast „behawioralnej”, naukowcy proponują więc hipotezę „kulturową”.

Na podstawie innego badania zauważają oni też, że na przykład w Meksyku i Stanach Zjednoczonych koty spędzają więcej czasu w domu. Z tego powodu poziom opieki i przywiązania kociarzy do ich czworonogów był w tych krajach większy.

Badacze podkreślają, że zupełnie inna sytuacja występuje w Wielkiej Brytanii czy Danii. Tam większość kotów jest wychodząca, co wpływa na poziom przywiązania do nich ich „właścicieli”.

Autorzy nowego badania zaznaczają w końcu, że jego skala jest niewystarczająca do wyciągnięcia jakichkolwiek twardych wniosków. Ankiety objęły bowiem tylko trzy stosunkowo niewielkie kraje z Europy.

Właściciele psów opiekują się swoimi czworonożnymi przyjaciółmi w większym stopniu niż ci, którzy mają w domu koty — tak wynika z najnowszego badania, które przeprowadzono wśród mieszkańców kilku europejskich krajów. Autorzy badania mają jednocześnie do jego wyników kilka dość istotnych zastrzeżeń. O wynikach swojej pracy poinformowali w czasopiśmie „Frontiers in Veterinary Science”.

Czy posiadacze kotów zaniedbują swoich pupili? Są wyniki badania

Pozostało 88% artykułu
Społeczeństwo
Pieniądze szczęścia nie dają? Autorzy nowego badania znaleźli odpowiedź
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność