Raport: na świecie rośnie zjawisko niewolnictwa. W czołówce jeden kraj z Europy

50 milionów osób – tyle, zdaniem autorów raportu Global Slavery Index 2023 jest na świecie osób, które padły ofiarą różnych form niewolnictwa. Od publikacji poprzedniej edycji raportu 5 lat temu liczba niewolników na świecie wzrosła o 10 mln osób.

Publikacja: 30.05.2023 16:22

Afganistan znalazł się w czołówce państw, w których współczesne formy niewolnictwa są najbardziej ro

Afganistan znalazł się w czołówce państw, w których współczesne formy niewolnictwa są najbardziej rozpowszechnione.

Foto: Wanman uthmaniyyah

Ze raportu Global Slavery Index 2023, opublikowanego przez Walk Free, międzynarodową organizację pozarządową zajmującą się zjawiskiem współczesnego niewolnictwa, wynika, że na świecie coraz więcej ludzi pada ofiarą różnych form niewolnictwa, takich jak m.in. praca przymusowa czy  przymusowe małżeństwa.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Turcja ogarnięta szaleństwem nacjonalizmu

Badacze tworząc najnowszą edycję raportu sięgnęli po dane współpracujących z Walk Free socjologów, kryminologów, prawników oraz ekspertów zajmujących się pomocą rozwojową.

Raport nie pozostawia złudzeń – w ostatnich latach liczba osób, które padły ofiarą współczesnego niewolnictwa, gwałtowanie wzrosła. Na świecie ma być już 50 milionów ofiar tego zjawiska. To o dziesięć milionów więcej niż jeszcze pięć lat temu, gdy opublikowano poprzednią edycję raportu.

Czytaj więcej

Sypie się czołowy sojusz producentów ubrań. Co dalej z modą zrównoważoną?

Zdaniem ekspertów z organizacji Walk Free, do stanu rzeczy przyczyniła się kumulacja kryzysów – konfliktów zbrojnych, degradacji środowiska naturalnego, pandemii Covid-19, osłabienia demokracji czy to, że w wielu miejscach na całym świecie wciąż ograniczane są prawa kobiet.

Zdaniem przedstawicieli organizacji tego rodzaju problemy doprowadziły do wzrostu ubóstwa, a także przybierania na sile zjawiska „wymuszonych migracji”, które zwiększają ryzyko wszelkiego rodzaju przejawów współczesnego niewolnictwa.

Global Slavery Index: 50 milionów ofiar niewolnictwa na świecie

Jak organizacja Walk Free definiuje współczesne niewolnictwo? Bardzo szeroko. W raporcie czytamy, że są to „sytuacje, w których wykorzystywana osoba nie może odmówić ani odejść z powodu gróźb, wymuszenia, oszustwa, przemocy czy też nadużycia władzy”.

Warto podkreślić, iż nie chodzi tu jedynie o przymusową pracę, lecz także o wymuszone małżeństwa, handel ludźmi, niewolę spowodowaną długami bądź niewolnictwo seksualne.

„Współczesne niewolnictwo przenika wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństw. Oświetla nasze domy, jest wszyte w nasze ubrania, przyprawia naszą żywność i jest lustrem, w którym możemy się przejrzeć" – czytamy w raporcie, cytowanym przez agencję Associated Press.

Które kraje znalazły się na szczycie Globalnego Indeksu Niewolnictwa?

Na szczycie listy Światowego Indeksu Niewolnictwa znalazły się kraje takie jak Korea Północna, Erytrea, Mauretania, Arabia Saudyjska, Turcja, Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Afganistan czy Kuwejt. Ranking zamykają zaś kraje, w których niewolnictwa jest najmniej – są to: Szwajcaria, państwa skandynawskie, Niemcy, Dania, kraje Beneluksu, Irlandia oraz Japonia. Łącznie 9 z 10 państw, w którym zjawisko współczesnego niewolnictwa udało się zminimalizować, to kraje europejskie.

Jak zauważają autorzy raportu, w najważniejszych krajach uprzemysłowionych także wyzyskiwanych jest wielu ludzi. Dane mówią, że w Indiach liczba ta wynosi 11 milionów, w Chinach 5 milionów, w Turcji 1,3 miliona, a w Stanach Zjednoczonych – 1,1 miliona.  

Jedynym europejskim krajem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce miejsc, w których współczesne niewolnictwo pojawia się najczęściej, jest Rosja. Liczba wyzyskiwanych ludzi wynosić ma tam 1,8 miliona. 

Organizacja Walk Free zaapelowała do rządów na świecie o zwrócenie uwagi na problem. Zaznaczyła, że należy sprawić, by handel, transakcje i inwestycje nie przyczyniały się do przymusowej pracy, z której można czerpać korzyści.

Badacze podkreślają, że niemniej istotna jest też lepsza ochrona dzieci – przede wszystkim dziewczynek, które w wielu miejscach na świecie nie mają dostępu do edukacji bądź przymuszane są do małżeństw.

Państwa, w których współczesne niewolnictwo jest najbardziej powszechne

  1. Korea Północna
  2. Erytrea
  3. Mauretania
  4. Arabia Saudyjska
  5. Turcja
  6. Tadżykistan
  7. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  8. Rosja
  9. Afganistan
  10. Kuwejt
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem