Polacy jednym z najmniej towarzyskich narodów Europy. Gorzej tylko na Węgrzech

Liczby nie kłamią: pod względem częstotliwości spotkań ze znajomymi Polacy są w europejskim ogonie, razem z Węgrami. Takie dane przynosi badanie, którego autorzy wzięli pod lupę mieszkańców niemal całej Europy.

Publikacja: 12.05.2023 14:35

Polska i Węgry są europejskimi liderami jeśli chodzi o odsetek mieszkańców deklarujących, że spotyka

Polska i Węgry są europejskimi liderami jeśli chodzi o odsetek mieszkańców deklarujących, że spotykają się ze znajomymi poza domem i pracą rzadziej niż raz w miesiącu”.

Foto: Jose López Franco

Europejczycy stają się coraz większymi samotnikami, a liderami w tej dziedzinie wcale nie są Skandynawowie. Z opublikowanego pod koniec kwietnia tego roku raportu z szeroko zakrojonych badań wynika, że Polacy są jednym z najmniej towarzyskich krajów w Europie.

Większymi samotnikami w Europie od nas są tylko Węgrzy. Autorzy badania podkreślają, że taki stan rzeczy ma niebagatelny wpływ na gospodarki krajów i poszczególnych regionów.

Polacy to samotnicy. Jesteśmy mniej towarzyscy niż Skandynawowie

Mieszkańcy krajów Zachodu, w tym Polski, doświadczają epidemii samotności. Sytuację pogorszył okres pandemii, jednak autorzy raportu pod tytułem „Alone and lonely. The economic cost of solitude for regions in Europe” (Gospodarczy koszt samotności dla regionów w Europie) podkreślają, że zjawisko to trwa już od szeregu lat.

Autorami raportu są Chiara Burlina i Andrés Rodríguez-Pose z London School of Economics i Uniwersytetu Padewskiego. Naukowcy przeanalizowali wpływ samotności na rozwój europejskich krajów i regionów. Analizując zjawisko samotności, odróżnili przy tym od siebie dwa jej aspekty: częstotliwość spotkań z innymi ludźmi oraz mieszkanie w pojedynkę.

Czytaj więcej

Światowy dzień pizzy 2024. Trzy pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie

Dodajmy, że badacze określają poczucie samotności jako sytuację, kiedy częstotliwość, a zwłaszcza jakość interakcji społecznych są niższe od tych, których byśmy oczekiwali. Taki stan rzeczy jest zdecydowanie przykrym doświadczeniem i może prowadzić do rozdrażnienia, depresji, a nawet przedwczesnej śmierci.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że poczucie samotności wcale nie musi wynikać z tego, że mieszkamy sami. Coraz więcej ludzi wybiera mieszkanie w pojedynkę nie z przymusu, ale z własnej woli. Z drugiej strony, można czuć się samotnym nawet jeżeli dzieli się mieszkanie z innymi osobami – również z rodziną.

Z prowadzonych na przestrzeni siedmiu lat badań wynika, że Polacy mieszkający samodzielnie należą do mniejszości. W zależności od regionu, udział takich osób wynosi w naszym kraju maksymalnie 35 procent. Jednak w kategorii „spotykam się ze znajomymi poza domem i pracą rzadziej niż raz w miesiącu” jesteśmy – wraz z Węgrami – europejskimi liderami. Zdaniem autorów raportu są w Polsce regiony (Świętokrzyskie), gdzie odsetek odpowiedzi na to pytanie sięgał 50 procent, w innych (Zachodniopomorskie, Podkarpackie) – między 20 a 30 procent. 

Również w zależności od regionu, Polska ma też najniższe lub prawie najniższe w Europie współczynniki towarzyskości. Podobna sytuacja występuje jedynie na Węgrzech, a także w Walii, na wschodnim wybrzeżu Anglii oraz w Irlandii Północnej.

Czy kraje samotników gorzej się rozwijają? Niekoniecznie

Jaki wpływ na rozwój ekonomiczny krajów i poszczególnych regionów ma częstotliwość interakcji międzyludzkich, a jaki – mieszkanie samemu? Okazuje się, że częste spotkania z innymi i współdzielenie mieszkania wcale nie idą w parze ze wzrostem ekonomicznym.

Z badan wynika, że najprężniej rozwijają się te regiony, w których ludzie spotykają się ze sobą co najwyżej raz w tygodniu. Najbardziej dynamiczny wzrost zaliczają również obszary, gdzie duży udział mają gospodarstwa domowe z jednym mieszkańcem.

Powołując się na wcześniejsze badania, autorzy raportu tłumaczą to zjawisko faktem, że z mieszkaniem samemu wiąże się dysponowanie większą ilością czasu na autorefleksję, analizę różnego rodzaju problemów – i relaks. Istotne jest też to, że w przypadku ludzi mieszkających samemu interakcje z innymi nie są wymuszone i wynikają z ich własnego wyboru.

Badacze podkreślają jednocześnie, że poczucie samotności skutecznie podminowuje dobrostan człowieka, co może mieć negatywne konsekwencje dla wzrostu ekonomicznego. Kluczowe jest więc to, aby kontakt z innymi odbywał się z optymalną częstotliwością i aby spotkania te nie były wymuszone naszą sytuacją ekonomiczną lub zawodową.

Europejczycy stają się coraz większymi samotnikami, a liderami w tej dziedzinie wcale nie są Skandynawowie. Z opublikowanego pod koniec kwietnia tego roku raportu z szeroko zakrojonych badań wynika, że Polacy są jednym z najmniej towarzyskich krajów w Europie.

Większymi samotnikami w Europie od nas są tylko Węgrzy. Autorzy badania podkreślają, że taki stan rzeczy ma niebagatelny wpływ na gospodarki krajów i poszczególnych regionów.

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem