Światowy dzień pizzy 2024. Trzy pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie

Prestiżowy włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił aż trzy lokale z Polski specjalizujące się w pizzy. Gdzie, zdaniem Włochów, w Polsce podają najlepszą pizzę?

Publikacja: 09.02.2024 09:02

W zestawieniu 50 najlepszych pizzerii w Europie znalazły się aż trzy restauracje z Polski.

W zestawieniu 50 najlepszych pizzerii w Europie znalazły się aż trzy restauracje z Polski.

Foto: Aliyah Jamous

Włoscy eksperci z branży gastronomicznej, zrzeszeni wokół wpływowego przewodnika „50 Top Pizza”, wybrali 50 najlepszych pizzerii w Europie. W zestawieniu za 2023 rok są aż trzy restauracje z Polski – to pizzerie z Gdańska, Warszawy oraz Pabianic. Na czele listy znaleźli się Hiszpanie.

Dzień pizzy 2024. Pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie

„50 Top Pizza” to organizowany od 2017 roku doroczny konkurs, w którym grono jurorów z Włoch wybiera lokale z całego świata, w których zjemy najlepszą pizzę. Warto zauważyć, że europejskie zestawienie, przygotowywane przez Włochów, nie obejmuje pizzerii z Włoch — twórcy przewodnika mają odrębny ranking dla lokali ze swojego kraju.

Czytaj więcej

Polskie restauracje w gronie najpiękniejszych na świecie. Dwa miasta dominują

Aktualny ranking udowadnia, że polskie pizzerie trzymają znakomity poziom – w zestawieniu pizzeria „Ostro.” z Gdańska znalazła się na miejscu 34., „Ciao a Tutti” z Warszawy na miejscu 38. oraz „Zielona Górka” z Pabianic na pozycji 46. Wszystkie trzy restauracje specjalizują się w pizzy neapolitańskiej, która w ostatnich latach bije rekordy popularności na świecie.

Zlokalizowana przy Długim Pobrzeżu w Gdańsku pizzeria „Ostro.” serwuje typowe włoskie przekąski, kanapki, kilkanaście rodzajów pizzy oraz desery, a każda pozycja w menu zawiera propozycję wina odpowiedniego do danej potrawy. Sędziowie „50 Top Pizza” docenili lekkość i doskonałe wypieczenie ciasta, a do gustu przypadły im zwłaszcza Capriciosa i Diavola.

Z kolei w jednej z ulubionych pizzerii warszawiaków, żoliborskiej „Ciao a Tutti”, jury konkursu szczególnie polecają pizzę z czterema rodzajami pomidorów, grzybami i prosciutto. Ich zdaniem koniecznie warto spróbować też tamtejszej wersji panna cotty — tradycyjnego włoskiego deseru.

Znajdująca się przy ulicy Zielonej w Pabianicach „Zielona Górka” po raz kolejny zdobyła serca jurorów znakomitą pizzą i przekąskami, a także ciekawą selekcją piw i win. Zjemy tu również burgery z polskiej wołowiny odmiany Angus.

Jak pokazuje tegoroczne zestawienie, konkurencja na europejskiej scenie pizzy jest zażarta. W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem pizzerie „Ostro.” i „Ciao a Tutti” spadły o kilka pozycji w dół, awansowała jedynie „Zielona Górka”.

Specjalne wyróżnienie otrzymała również restauracja „Mąka i Woda” z warszawskiego Żoliborza. Oprócz pizzy, lokal specjalizuje się również w produkcji własnego pieczywa i makaronów.

Międzynarodowy dzień pizzy 2024. Najlepszą pizzę w Europie robią Hiszpanie na czele

Tytuł najlepszej pizzerii w Europie (oczywiście z wyłączeniem lokali z Włoch) otrzymała barcelońska „Sartoria Panatieri”. Sędziowie docenili ogrom pracy, jaki wkłada się tam w produkcję pizzy, minimalistyczny wystrój oraz przyjemną atmosferę pizzerii.

W „Sartoria Panatieri” jurorzy szczególnie polecają autorską pizzę z salsą z grillowanych pomidorów, mozarellą i sosem holenderskim z bazylią. Warte uwagi są też według nich oryginalne drinki. Tuż za „Sartoria Panatieri” na podium znalazły się kopenhaska pizzeria „Bæst” i „50 Kalò” z Londynu.

Jak widać, Hiszpanie świetnie czują się w temacie pizzy. W tym roku w czołowej dziesiątce pizzerie z tego kraju mają najsilniejszą reprezentację. W gronie tym znalazły się aż trzy lokale z tego kraju: dwie z Barcelony i jedna z Madrytu.

Najlepsze pizzerie w Europie według przewodnika „50 Top Pizza”:

  1. „Sartoria Panatieri”, Barcelona
  2. „Bæst”, Kopenhaga
  3. „50 Kalò”, Londyn
  4. „Via Toledo Enopizzeria”, Wiedeń
  5. „Pizza Zulù”, Fürth (Niemcy)
  6. „Fratelli Figurato”, Madryt
  7. „Forza”, Helsinki
  8. „Napoli on the Road”, London
  9. „nNea”, Amsterdam
  10. „La Balmesina”, Barcelona

Włoscy eksperci z branży gastronomicznej, zrzeszeni wokół wpływowego przewodnika „50 Top Pizza”, wybrali 50 najlepszych pizzerii w Europie. W zestawieniu za 2023 rok są aż trzy restauracje z Polski – to pizzerie z Gdańska, Warszawy oraz Pabianic. Na czele listy znaleźli się Hiszpanie.

Dzień pizzy 2024. Pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie

Pozostało 91% artykułu
Street food
Gdzie we Włoszech jest najlepsza pizza? Narodowy konkurs rozstrzygnięty
Street food
Ulubiony fast food Niemców? Currywurst przegrał z daniem, które kochają Polacy
Street food
Burger Drwala w innych krajach Europy. Nie tylko Polacy są głodni nowości
Street food
Frytki produktem luksusowym? Inflacja wykańcza belgijski przysmak z majonezem
Street food
Włoski Sanepid zamknął pizzerię, w której wymyślono margheritę. Za brud w kuchni