Otwarty 6 października 1889 przez Josepha Ollera kabaret Moulin Rouge, który znajduje się w paryskiej dzielnicy czerwonych latarni nieopodal Montmartre, od czasu powstania słynie ze spektakularnych przedstawień, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje.
Tancerki często prezentują się tu topless, ozdobione biżuterią czy też barwnymi piórami. Moulin Rouge to jeden z symboli Paryża. W ostatnich latach kabaret stał się jednak obiektem krytyki, a to dlatego, że jednym z popisowych numerów podczas spektakli był występ podczas którego roznegliżowana tancerka pływa w przezroczystym basenie z pytonami. I choć ten numer upodobała sobie publiczność Moulin Rouge, wygląda na to, że niebawem zniknie on z programu kabaretu.
Koniec wykorzystywania węży w Moulin Rouge
Jak informuje agencja AFP, słynny paryski kabaret Moulin Rouge od 9 maja zrezygnował z wykorzystywania węży podczas przedstawień. Firma podała w komunikacie prasowym, że decyzja podjęta została „w efekcie presji organizacji obrony praw zwierząt”. „Ogłaszamy definitywne zaprzestanie prezentacji sceny z wężami od 9 maja 2023 roku” – poinformowali szefowie kabaretu znajdującego się przy paryskim placu Pigalle.
Czytaj więcej
Wzory nawiązujące do świata zwierząt są w modzie używane od lat. Czy naturze należy się z tego tytułu jakieś „honorarium”? Obrońcy praw zwierząt uważają, że marki modowe mają dług i powinny spłacić go wspierając ochronę gatunków ginących.
AFP zwraca uwagę, że decyzja zapadła tuż przed demonstracjami, które zaplanowano przed kabaretem. Organizować je miała zajmująca się ochroną zwierząt organizacja Paris Animaux Zoopolis (PAZ). W rozmowie z agencją AFP współzałożycielka PAZ Amandine Sanvisens podkreśliła, że „to historyczny krok”. – Zmierza to we właściwym kierunku, w stronę zakończenia niewoli zwierząt we Francji – powiedziała.