Doroczny raport na temat poziomu szczęścia w poszczególnych krajach świata sporządza działająca pod auspicjami ONZ organizacja Sustainable Development Solutions Network (SDSN).
Czołówka nie uległa wielkim zmianom w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. W tegorocznym rankingu pierwszą dziesiątkę tworzą niemal wyłącznie państwa europejskie. Nas powinno cieszyć to, że Polska awansowała o dziewięć pozycji w górę w porównaniu z miejscem, które zajmowała w 2022 roku.
Najszczęśliwsze kraje świata: w czołówce Skandynawia
Dokładnie dziesięć lat temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych proklamowało datę 20 marca jako Międzynarodowy Dzień Szczęścia. To również wtedy organizacja rozpoczęła inicjatywę zmierzającą do popularyzacji podejścia według którego poziom szczęścia mieszkańców danego kraju da się realnie podnieść dzięki konkretnym publicznym inicjatywom.
Czytaj więcej
Zanim Canfranc Estación w hiszpańskich Pirenejach stał się 5-gwiazdkowym hotelem, był stacją kolejową. Secesyjny dworzec przez lata popadał w ruinę, na szczęście odzyskał świetność. Wnętrza budynku zmieniły się nie do poznania.
Dziś coraz więcej ludzi jest zdania, że sukces danego kraju powinno się określać na podstawie poziomu szczęścia jego mieszkańców. Ten ostatni z kolei da się określić na podstawie dających się zbadać czynników. Jak sytuacja przedstawia się w poszczególnych krajach świata w naznaczonym wojną, globalnym kryzysem gospodarczym i klęskami żywiołowymi roku 2023?