Wydawca poprawia książki o Jamesie Bondzie. Znikną rasistowskie fragmenty

Wydawca książek Iana Fleminga o przygodach agenta Jamesa Bonda postanowił poprawić ich treść i pozbyć się fragmentów, które przez współczesnych czytelników mogą być uznane za rasistowskie. Seksizm w książkach Fleminga pozostanie.

Publikacja: 27.02.2023 14:47

Ian Fleming napisał łącznie 14 książek, których bohaterem był James Bond.

Ian Fleming napisał łącznie 14 książek, których bohaterem był James Bond.

Foto: SteveBancroft, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Opinia publiczna nie tylko w w Wielkiej Brytanii, ale w wielu innych krajach nie ochłonęła jeszcze po ogłoszeniu zapowiedzi ocenzurowania książek dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, a mamy już kolejne wieści o korekcie treści znanych tytułów książkowych. Do sprzedaży trafią zmienione wydania książek Iana Fleminga, pozbawione fragmentów które, zdaniem wydawcy, są rasistowskie.

Koniec z rasizmem w książkach o Jamesie Bondzie: seksizm pozostanie

Brytyjski pisarz Ian Fleming pisał swoje książki o przygodach Agenta Jej Królewskiej Mości przestrzeni lat 50. i 60. Wiele słów i zwrotów, które teraz powszechnie uważa się za obraźliwe, wówczas nie budziły kontrowersji.

Już niebawem słowa te znikną z brytyjskich i amerykańskich wydań książek o przygodach Jamesa Bonda. Równo 70 lat od premiery „Casino Royale”, pierwszej książki z serii o Jamesie Bondzie, słynne książki Iana Fleminga przeszły dogłębny audyt.

Czytaj więcej

Dom ze slumsów w Brazylii w gronie najlepszych budynków na świecie. „Arcydzieło”

Przegląd pod kątem wrażliwości zwrotów zawartych w serii o przygodach 007 zleciła firma Ian Fleming Publications, posiadająca prawa do publikacji książek tego pisarza. Zmiany mają stanowić ukłon w stronę niektórych grup społecznych, a więc takich, które mogłyby poczuć się urażone obecnością pewnych określeń.

Wskutek audytu z anglojęzycznych książek o Bondzie usunięto lub zmieniono słowa i frazy wskazujące na rasizm, przede wszystkim w stosunku do przedstawicieli rasy czarnej. W niektórych miejscach całkowicie usunięto informację o rasie konkretnej postaci, pozostawiając czytelnikowi w tej kwestii szerokie pole do własnej interpretacji. Nowe wydania mają trafić do sprzedaży w kwietniu 2023 roku.

Craig Simpson, który na łamach „Telegrapha” jako pierwszy poinformował o ocenzurowaniu książek o Bondzie, cytuje zapis, jaki będzie widniał na stronie tytułowej nowych wydań. Brzmi on: „Książkę tę napisano w czasach, kiedy określenia i postawy, które dla współczesnych czytelników mogą okazać się obraźliwe, były na porządku dziennym. W tej edycji poczyniono szereg aktualizacji przy jednoczesnym zachowaniu spójności z oryginalnym tekstem i czasami, w których osadzono fabułę”.

Co ciekawe, zmiany dotyczą praktycznie wyłącznie sformułowań, które współcześnie uznaje się za rasistowskie i które godzą we wrażliwość osób ciemnoskórych. Fragmenty, w których mowa o Azjatach, pozostaną bez zmian.

Co więcej, zmiany nie dotyczą również tych fragmentów, które ewidentnie wskazują na seksizm i przemoc wobec kobiet. Jak informuje Simpson z „Telegrapha, pewna cenzura w tej sferze obejmie tylko wydania, które trafią na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Książki Iana Fleminga ocenzurowane?

Informacja o przepisaniu książek Iana Fleminga obiegła media zaledwie kilka dni po tym, kiedy brytyjskie wydawnictwo Puffin ogłosiło wydanie nowej serii książek Roalda Dahla. Chodzi między innymi o takie słynne tytuły jak „Charlie i fabryka czekolady”, „Matylda” czy „Fantastyczny pan Lis”.

Z książek usunięto lub zmodyfikowano w nich niepoprawne politycznie sformułowania, godzące w tak zwane „wrażliwe” grupy społeczne. Informacja ta wywołała medialną burzę. Redaktorów wydawnictwa Puffin ostro skrytykował też słynny brytyjski pisarz Salman Rushdie.

Co ciekawe, ubocznym zjawiskiem decyzji wydawnictwa okazał się wzrost sprzedaży książek Dahla, które wydano jeszcze przed wprowadzeniem modyfikacji. W odpowiedzi na krytykę redakcja Puffin zapowiedziała też, że nadal będzie wydawać oryginalne wersje książek Dahla.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem