Dom ze slumsów w Brazylii w gronie najlepszych budynków na świecie. „Arcydzieło”

W ubogiej dzielnicy brazylijskiego miasta Belo Horizonte stoi niepozorny dom z cegieł. Niewielki budynek zwyciężył w finale międzynarodowego konkursu architektonicznego w kategorii „najlepszy dom na świecie”.

Publikacja: 23.02.2023 12:06

Dom zaprojektowany przez architektów z pracowni Coletivo Levant znajduje się w faweli Aglomerado da

Dom zaprojektowany przez architektów z pracowni Coletivo Levant znajduje się w faweli Aglomerado da Serra na wschodnich peryferiach miasta Belo Horizonte w Brazylii.

Foto: Leonardo Finotti

Dom w faweli Aglomerado da Serra na wschodnich peryferiach miasta Belo Horizonte znalazł się w gronie 75 finalistów międzynarodowego konkursu cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”, a następnie – wygrał w kategorii „najlepszy dom”. Fasada budynku sprawia wrażenie niedokończonej, ale w środku dom wygląda przytulnie, bezpretensjonalnie i artystycznie – w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Dom z brazylijskiej faweli wyróżniony w konkursie 

Myśląc o brazylijskich fawelach, natychmiast przychodzą do głowy takie społeczne patologie jak codzienne strzelaniny, narkomania i szemrane interesy. Kto chciałby mieszkać w tak nieciekawym miejscu? Na taki krok zdecydował się artysta Kdu dos Anjos. Jego dom zaprojektowali architekci z pracowni Coletivo Levante, specjalizujący się w projektowaniu domów w fawelach miasta Belo Horizonte.

Czytaj więcej

Włoski maksymalizm: nowy fenomen świata designu. To efekt serialu „Biały Lotos”

Na pierwszy rzut oka dom na osiedlu Pomar do Cafezal zupełnie nie rzuca się w oczy. Doskonale wtapia się w otoczenie, w którym dominują bardzo podobne, proste budynki z cegły. Jeżeli jednak przyjrzeć się budynkowi dokładniej, da się zauważyć, że do projektu przyłożył rękę profesjonalny architekt.

To właśnie owo wtopienie się w tkankę dzielnicy przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych fasady i wnętrza budynku doceniła redakcja branżowego magazynu „ArchDaily” – i czytelnicy głosujący w konkursie. „Building of the Year” to coroczny konkurs „ArchDaily”. Wyłonienie zwycięzcy odbywa się na drodze głosowania, w którym uczestniczą czytelnicy magazynu.

Już samo grono finalistów może być dla architektów z Coletivo Levante powodem do wielkiej dumy. Rywalami domu w Pomar do Cafezal są 74 projekty z całego świata, które wyszły spod ołówków architektów z tak prominentnych pracowni jak Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, MVRDV, Bjarke Ingels Group czy Kengo Kuma & Associates.

Architektura z brazylijskich faweli doceniona

Kdu dos Anjos pieszczotliwie nazywa swój dom „budą”. To określenie jest całkiem trafne, bo dom swoim charakterem doskonale wpisuje się w ciasną i bardzo skromną zabudowę osiedla Pomar do Cafezal. Wchodząc do środka, natychmiast ma się jednak wrażenie, że wszystko jest tu na swoim miejscu.

Dwukondygnacyjny dom powstał na niewielkim skrawku ziemi, który kupił dos Anjos. Budynek liczy łącznie 66 metrów kwadratowych. Jego wystrój jest dość surowy, ale dzięki roślinom, drewnie i kolorowym meblom dodają wnętrzom przytulnego charakteru.

Założeniem projektantów z Coletivo Levante było wzniesienie budynku, który z jednej strony swoją prostotą dopasuje się do otaczającej go architektury, a z drugiej – będzie wygodnym przyczółkiem dla artysty i zarazem menedżera lokalnego centrum kultury. W projekcie wykorzystano głównie cegły i cement – bardzo proste materiały, z których zbudowano pozostałe domy w okolicy.

Jedyną różnicą jest poziome ułożenie cegieł – zwykle w fawelach stawia się je pionowo dla zaoszczędzenia czasu i materiałów budowlanych. Ściany budynku są też grubsze, co ułatwia regulację temperatury, z kolei duże okna od podłogi aż po sufit zapewniają naturalne doświetlenie wnętrz i lepszą wentylację.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna