Burza wokół gry z uniwersum Harry'ego Pottera. Wracają oskarżenia o transfobię

Gra Hogwarts Legacy może być jedną z najważniejszych premier w tym roku. Rozgrywka osadzona w świecie znanym fanom książek o Harrym Potterze budzi zainteresowanie, ale też emocje. Powodem są poglądy J.K. Rowling, autorki książek o Harrym Potterze.

Publikacja: 07.02.2023 16:09

Burza wokół gry z uniwersum Harry'ego Pottera. Wracają oskarżenia o transfobię

Foto: Avalanche Software/Warner Bros. Interactive Entertainment

Gra osadzona w świecie Harry'ego Pottera i jego przyjaciół powinna być bestsellerem. I zapewne tak właśnie stanie się z Hogwarts Legacy. Jednak premiera gry, oprócz ekscytacji, u wielu graczy wywołuje także oburzenie, pojawiają się też wezwania do bojkotu Hogwarts Legacy. Skąd te emocje wokół jednej z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku? 

J.K. Rowling i transfobia: od czego się zaczęło?

J.K. Rowling, autorka książek z serii o Harrym Potterze, w 2021 roku opublikowała esej, w którym skrytykowała planowaną przez szkocki rząd reformę przepisów dotyczących osób transpłciowych. Według proponowanych zmian płeć miałaby być deklaratywna, a do jej korekty nie byłyby wymagane badania medyczne. Zdaniem Rowling tego rodzaju przepisy mogłyby stanowić „zagrożenie dla kobiet”. Jak podkreślała autorka, „dyskusja na temat tożsamości płciowej jest sprzeczna z koncepcją płci biologicznej”.

Czytaj więcej

„To był błąd”. Rok po wybuchu wojny znany projektant zamyka butiki w Rosji

Te, oraz inne, słowa J.K. Rowling dotyczące osób transpłciowych, sprawiły, że pisarka padła ofiarą ostrej krytyki. Niektórzy wytykają jej, że od dawna wspiera osoby z nurtu tzw. „gender critical” (ang. krytyków płci społeczno-kulturowej), które odpowiedzialne są za nagonkę na osoby transpłciowe w Wielkiej Brytanii. Przez wielu Rowling okrzyknięta została także miałem TERF-a, czyli trans-wykluczającą radykalnej feministki.

Autorka książek o Harrym Potterze od dłuższego czasu jest bojkotowana przez aktywistów oskarżających Rowling o transfobię. Nie inaczej wydarzyło się w przypadku Hogwarts Legacy – długo wyczekiwanej gry fabularnej osadzonej w uniwersum Harry'ego Pottera. Jeszcze przed premierą produkcji słychać było nawoływania do bojkotu. Powód? Rzekoma transfobia J.K. Rowling.

Bojkot gry „Hogwarts Legacy”

Akcja Hogwarts Legacy rozgrywa się na długo przed narodzinami tytułowego bohatera popularnej sagi autorstwa J.K. Rowling. To fabularna gra akcji z otwartym światem osadzona w otoczeniu po raz pierwszy przedstawionym w serii książek o Potterze. Oprócz sporego asortymentu zaklęć i zaawansowanego systemu walki, gracze mogą eksplorować otwarty świat.

Recenzenci, którzy mieli okazję zagrać w grę przed premierą, oceniali ją niezwykle pozytywnie i podkreślali. Średnia ocen krytyków w popularnym serwisie Metacritic to 85/100 dla PlayStation 5 i 89/100 dla Xbox Series X / S, co jest świetnym wynikiem. Tytuł plasuje się obecnie na 3. miejscu najlepiej ocenianych gier na PS5 i 4. Oraz na Xbox Series X / S w 2023 roku.

Pozytywnemu odbiorowi produkcji towarzyszy jednak narastająca krytyka i wezwania do bojkotu. W internetowych serwisach poświęconych grom czy w mediach społecznościowych bez trudu można znaleźć wezwania do bojkotu gry i sugestie, by Hogwarts Legacy nie kupować, bo oznacza to „wspieranie J.K. Rowling”. Internauci idą jeszcze dalej – powstała strona internetowa, dzięki której można sprawdzić, który ze streamerów recenzował grę lub odnosił się do niej w swoim nagraniu. 

Czytaj więcej

Balenciaga o krok od bojkotu. Były przeprosiny, będzie pozew o odszkodowanie

Jedna z autorek wezwania do bojkotu, Veronica „Nikatine” Ripley, transpłciowa kobieta aktywna w serwisie Twitch, napisała w oświadczeniu: „Hogwarts Legacy to produkt  finansujący J.K. Rowling, której dobrze udokumentowane stanowisko wobec osób transpłciowych jest mocno zakorzenione w bezdusznym lekceważeniu ludzkiego życia. Wzywam każdego streamera, aby przyłączył się do mnie i wystąpił przeciw bigoterii” – podkreśliła Ripley.

J.K. Rowling już w lipcu 2020 roku stwierdziła, że jest ofiarą „cancel culture” ze względu na swoje wypowiedzi m.in. na temat osób transpłciowych. Wielokrotnie podkreślała również, że nie jest transfobką.

Harry Potter, którego stworzyła Rowling, jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych franczyz popkultury. Książki o czarodzieju wciąż są bestsellerami – między kwietniem 2021 a marcem 2022 w Stanach Zjednoczonych sprzedaż serii wzrosła o ponad 9 proc. w stosunku do poprzednich 12 miesięcy.

gry

Gra osadzona w świecie Harry'ego Pottera i jego przyjaciół powinna być bestsellerem. I zapewne tak właśnie stanie się z Hogwarts Legacy. Jednak premiera gry, oprócz ekscytacji, u wielu graczy wywołuje także oburzenie, pojawiają się też wezwania do bojkotu Hogwarts Legacy. Skąd te emocje wokół jednej z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku? 

J.K. Rowling i transfobia: od czego się zaczęło?

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze