Jeżeli Koreańczyk podawał swój wiek, mógł tak naprawdę być rok, a nawet dwa lata młodszy. Wpisywanie wieku jednego roku do aktu urodzenia każdego noworodka ma w Korei Południowej długą tradycję. Od czerwca 2023 roku ten osobliwy system w końcu się zmieni i to, co widnieje w metryce danej osoby, będzie zgadzało się z jej rzeczywistym wiekiem.
Korea Południowa zmienia system liczenia wieku obywateli
Dla osób niezbyt dobrze zaznajomionych z kulturą, historią i codziennością mieszkańców Korei Południowej może być zaskakujące, jak długo jeden z najlepiej rozwiniętych i najnowocześniejszych krajów na świecie tkwił w anachronicznym, tradycyjnym systemie. Koreańczycy ujednolicą jeden z najbardziej podstawowych aspektów swojego funkcjonowania w świecie — sposób liczenia wieku.
Od lat 60. ubiegłego stulecia Koreańczycy się postarzali, wpisując „1” w rubryczce wieku każdego dziecka, które przyszło na świat. Potem, 1. stycznia każdego roku dodawano mu kolejny rok. Rzeczywisty wiek Koreańczyków nie odpowiada więc temu, który zapisano im w metrykach urodzenia.
Stary sposób liczenia wieku będzie obowiązywał w Korei Południowej do czerwca 2023 roku. Parlament w Seulu przyjął właśnie ustawę znoszącą ten i jeszcze jeden tradycyjny system, które obowiązywał równolegle.
Jak Koreańczycy liczą swój wiek?
Drugi system polega na liczeniu wieku dziecka od zera. Niezależnie od daty urodzenia, 1 stycznia dodaje się Koreańczykowi jeden rok. System ten funkcjonuje wyłącznie w celu określenia wieku legalnego spożycia alkoholu i palenia tytoniu.