Wystawne życie, zapierające dech w piersi posiadłości, bajeczna kolekcja dzieł sztuki czy oszałamiająca biżuteria – z tym większości z nas kojarzy się brytyjska rodzina królewska, której zarobki od lat rozpalają wyobraźnię. I to nie tylko Brytyjczyków. Jak podaje „Business Insider”, jej majątek szacowany jest na kilkaset milionów funtów. Największym majątkiem wśród royalsów – ok. 500 mln funtów – dysponowała oczywiście zmarła w czwartek królowa Elżbieta II.

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o śmierci królowej Elżbiety II

Istnieją trzy źródła finansowania monarchii – dotacja rządowa, tzw. tajna sakiewka oraz osobisty majątek i dochody królowej. Dotacja jest kwotą przekazywaną przez rząd na rzecz rodziny królewskiej. Pieniądze z niej przeznaczane są m.in. na wykonywanie oficjalnych obowiązków królowej oraz utrzymanie pałaców królewskich. Tajna sakiewka jest natomiast określeniem dochodów, które rodzina królewska czerpie z księstwa Lancaster. Składają się na nie między innymi grunty oraz nieruchomości.

Ile kosztuje Brytyjczyków utrzymanie rodziny królewskiej?

Z najnowszych danych wynika, że za okres od marca 2020 do marca 2021, rodzina królewska kosztowała podatników 85,9 mln funtów. Kwota ta była wyższa o 3,5 mln funtów niż w 2019 roku. Oznacza to, że „utrzymanie” rodziny królewskiej kosztowało przeciętnego podatnika w Wielkiej Brytanii około 1,29 funta.

Nawet jeśli nie brać pod uwagę dochodów z państwowego skarbca, niezwykle wartościowe są także rodzinne i prywatne posiadłości, wyścigi konne, spadki oraz inwestycje rodziny królewskiej. Znaczną większość majątku królowej stanowiły prywatne dobra monarchini takie, jak wiejska rezydencja Sandringham House położona w hrabstwie Norfolk czy posiadłość Balmoral w Szkocji, w której Elżbieta II spędziła ostatnie dni swojego życia.

Wartość posiadłości szacuje się na około 106 mln funtów, a Sandringham House – 50 mln funtów. Mówiąc o wartościowych dobrach, które należały do królowej, warto wspomnieć też o drogocennej kolekcji dzieł sztuki oraz kosztownej biżuterii, z której noszenia słynęła monarchini.

Czytaj więcej

Elżbieta II na zdjęciach: tak zmarłą królową zapamięta świat

Majątek Karola III

Drugą najbardziej majętną osobą w brytyjskiej rodzinie królewskiej był dotąd najstarszy syn monarchini, Karol III, nowy król Zjednoczonego Królestwa. Dotąd otrzymywał dochody z księstwa Kornwalii, którego był księciem. Wartość księstwa wycenia się na około 1 mld funtów. 

Choć Karol III nie mógł sprzedawać aktywów należących do księstwa, zarabiał na nim, dzierżawiąc ziemię i nieruchomości. W 2020 roku dochód z tego tytułu przyniósł 40 mln funtów, z czego 24 mln znalazły się w rękach ówczesnego księcia i jego dzieci. Syn Elżbiety II, podobnie jak sama królowa, otrzymywał także pieniądze z suwerennej dotacji.

„Forbes" szacuje, że w roku 2020 r. było to około 3 mln funtów. Z zarobionych pieniędzy książę opłaca pensje osobistych pracowników. Łącznie przeznaczył na to w 2020 r. niemal 6 mln funtów.

Pieniądze od Karola dostawali nie tylko jego pracownicy, ale i synowie, którzy w 2020 r. otrzymali od swojego ojca około 6,3 mln funtów. Starszy potomek Karola III – William – zarabia tylko w ten sposób, to jego jedyne źródło dochodu. Zarówno on, jak i jego młodszy brak Harry, dysponują jednak także majątkiem, który odziedziczyli po swojej matce, księżnej Dianie. Z szacunków wynika, że w przypadku Williama, kwota ta to około 32 mln funtów.

Ze względu na to, że książę Harry zrezygnował jakiś czas temu z bycia przedstawicielem brytyjskiej rodziny królewskiej, obecnie nie otrzymuje od ojca żadnych środków. Jego majątek po matce, którym dysponuje, szacuje się jednak na około 20 mln funtów.

Czytaj więcej

Elżbieta II i James Bond razem: reklama igrzysk, która przeszła do historii

Co odziedziczy król Karol III?

Jak podaje agencja AFP, po śmierci swojej matki Karol III odziedziczy nie tylko tron, ale również jej prywatną fortunę. I to bez konieczności płacenia podatku spadkowego. W ręce Karola trafi więc majątek, który oszacowano na około 370 milionów funtów. Jedynie osobista biżuteria zmarłej królowej, która przechowywana jest w Pałacu Buckingham, warta jest około 50 mln funtów. Warto zaznaczyć przy tym, że klejnoty koronne, które automatycznie przejdą w ręce następcy królowej, należą do monarchy jedynie symbolicznie, gdyż prawnie są częścią majątku koronnego.

Królowa Elżbieta II od 1992 roku dobrowolnie płaciła podatek dochodowy i podatek od zysków kapitałowych. Opodatkowane były również wszelkie dochody otrzymywane z Księstwa Lancaster, które nie były przeznaczone na wydatki urzędowe. Królowa dobrowolnie płaciła także podatki lokalne.

Czytaj więcej

Książę Karol: rolnik i ekolog. Jakie poglądy ma następca brytyjskiego tronu?

Wielkie pożegnanie Elżbiety II

Zmarła 8 września królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II. Następcą brytyjskiego tronu został syn Elżbiety II, Karol, który przyjął królewskie imię Karol III.

Ostatni raz królowa pojawiła się publicznie na dwa dni przed śmiercią, gdy w zamku Balmoral spotkała się z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. Audiencje te w szkockim Balmoral była bezprecedensowe - dotychczas tego typu spotkania królowej z premierami odbywały się bowiem w Pałacu Buckingham w Londynie.

Proklamacja jego wysokości króla odbędzie się podczas Rady Akcesyjnej o godz. 10:00 czasu miejscowego 10 września w komnatach reprezentacyjnych Pałacu św. Jakuba w Londynie.