Elżbieta II na zdjęciach: tak zmarłą królową zapamięta świat

70 lat rządów w niezwykle burzliwej epoce rewolucji technologicznej i społecznej. Kim była i jak zapisze się w pamięci zmarła brytyjska królowa Elżbieta II?

Publikacja: 08.09.2022 20:48

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku.

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku.

Foto: Elli Gerra, CC0, Wikimedia Commons

Gdy wstępowała na tron, Europa podnosiła się ze zniszczeń wojennych. Premierem Wielkiej Brytanii był Winston Churchill, a kraj wciąż był mocarstwem kolonialnym. Zmiany dopiero miały nadejść – a Elżbieta pomogła Wielkiej Brytanii przejść niełatwy okres postkolonialny.

Okres jej panowania to epoka, która na trwałe zapisze się w historii Wielkiej Brytanii. Tak jak Elżbieta II – najdłużej panująca monarchini w historii swojego kraju. Jak ją zapamięta świat?

Elżbieta II na zdjęciach

Rok 1945: młoda księżniczka Elżbieta w służbie pomocniczej armii brytyjskiej. 

Ministry of Information official photographer, Domena publiczna, Wikimedia Commons

2 czerwca 1953 roku: Elżbieta II pozdrawia poddanych z balkonu Buckingham Palace po formalnej koronacji jako królowa, rok po śmierci swego ojca.

National Media Museum from UK, Wikimedia Commons

Listopad 1953 roku: Królowa Elżbieta II i książę Filip z oficjalną wizytą na Bermudach. To pierwsza wizyta pary królewskiej po koronacji.

Tupelo the typo fixer, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, Wikimedia Commons

Rok 1957: Elżbieta II, książę Filip, książe Karol, książniczka Anna. Dwójki kolejnych dzieci – Andrzeja i Edwarda – nie ma jeszcze na świecie.

Library and Archives Canada, e010949328 / Bibliothèque et Archives Canada, e010949328, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, Wikimedia Commons

30 lipca 1966, stadion Wembley: Reprezentacja Anglii zdobywa mistrzostwo świata w piłce nożnej. To wielkie święto dla każdego Anglika – i zapewne dla każdego Brytyjczyka. Elżbieta II wręcza trofeum Bobby'emu Moore'owi, kapitanowi drużyny.  

National Media Museum from UK, Wikimedia Commons

Rok 1970: wizyta prezydenta USA Richarda Nixona w Wielkiej Brytanii. Wraz z upowszechnieniem się kolorowej fotografii, coraz więcej osób mogło się przekonać, że Elżbieta II miała wielkie zamiłowanie do kolorowych kreacji. Jej słabością były też oryginalne nakrycia głowy.

Series: Nixon White House Photographs, 1/20/1969 - 8/9/1974Collection: White House Photo Office Collection (Nixon Administration), 1/20/1969 - 8/9/1974, domena publiczna, Wikimedia Commons

Rok 1982: prezydent USA Ronald Reagan kochał konie. Elżbieta II też. Tutaj oboje przyłapani przez fotografów podczas przejażdżki w Windsorze w czasie wizyty Reagana w Wielkiej Brytanii.

Series: Reagan White House Photographs, 1/20/1981 - 1/20/1989Collection: White House Photographic Collection, 1/20/1981 - 1/20/1989, domena publiczna, Wikimedia Commons

Rok 1991: Elżbieta II i książę Filip przybywają z wizytą do USA na pokładzie naddźwiękowego Concorde'a w barwach British Airways. 12 lat później Concorde'y, najwspanialsze samoloty pasażerskie w historii lotnictwa, wspólne dzieło francuskiego i brytyjskiego przemysłu lotniczego, zostaną wycofane ze służby.

SRA JERRY WILSON, domena publiczna, Wikimedia Commons

Rok 2007: Królowa i książę Filip. Mąż Elżbiety II, który w czasie wojny służył w Royal Navy, podczas oficjalnych uroczystości, takich jak Trooping the Colour, chętnie zakładał mundur szkockich gwardzistów, także z charakterystyczną futrzaną bermycą. Elżbieta i Filip pozostali małżeństwem przez 74 lata, do śmierci Filipa w 2021 roku. 

Jon, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, Wikimedia Commons

Społeczeństwo
Raport: na świecie rośnie zjawisko niewolnictwa. W czołówce jeden kraj z Europy
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Społeczeństwo
To będą muzea, jakich Europa nie widziała. Tak zmienia się Cytadela Warszawska
Społeczeństwo
Nie chcą powtarzać błędów rodziców. Tinder pokazał, jak randkuje generacja Z
Społeczeństwo
Niemcy mają sposób na protesty w muzeach. Koniec z przyklejaniem się do obrazów?
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Polacy mniej dbają o czystość w domach. Te dane pokazują, że polubiliśmy kurz
Społeczeństwo
Pokolenie bezgotówkowe. Generacja Z woli przyszłość bez banknotów w portfelu