W związku ze zmniejszoną dostępnością energii poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie jej oszczędności. Podczas gdy w Niemczech czy Francji uchwalono prawa, które ograniczają ogrzewanie pomieszczeń zimą, władze Finlandii zaapelowały o rozsądne korzystanie z saun, które zajmują wyjątkowe ważne miejsce w kulturze fińskiej.
Czytaj więcej
Luksusowe hotele spa coraz częściej mają na wyposażeniu urządzenia, które bardziej kojarzą się ostrym dyżurem niż relaksem i pielęgnacją. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów.
Do niecodziennych porad dotyczących zużywania energii elektrycznej w nadchodzących miesiącach, dołączył również fiński dostawca energii. Polecił Finom, aby odbywali swoje pobyty w saunie wtedy, kiedy na zewnątrz jest najbardziej wietrznie. - Gdyby konsumenci kierowali swoje zużycie energii elektrycznej w godzinach wietrznych, zmniejszyłoby to ryzyko jej niedoborów. Ponadto mogłoby to sprawić, że ceny energii byłyby znacznie niższe - wyjaśnił Mikael Mäkelä, kierownik ds. energii w firmie Vaasan Sähkö. - Więcej wiatru oznacza większą produkcję energii z turbin. Celem jest dopasowanie szczytowego zapotrzebowania do szczytowej podaży - dodał.
Cena energii zmienna jak sam wiatr
Według szacunków, rynkowa cena energii elektrycznej może być nawet o ponad 300 proc. wyższa w godzinach bezwietrznych w porównaniu do godzin wietrznych. Energia wiatrowa jest najtańszym sposobem wytwarzania energii elektrycznej pod względem formy produkcji, dlatego jej cena hurtowa przy wietrznej pogodzie jest zazwyczaj tańsza od średniej.
Czytaj więcej
W obliczu drożyzny Europejczycy szukają miejsc na weekendowe wyjazdy, które nie wydrenują ich portfeli. Czasy inflacji to niespodziewanie szansa dla stolic Europy Środkowej, które dominują w zestawieniu przygotowanym przez „Forbesa”.
Firma zdecydowała się podać jako przykład korzystanie z sauny, gdyż mieszkańcy Finlandii traktują ją jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Szacuje się, że w Kraju Tysiąca Jezior jest około 3,2 mln saun, z których 1,5 miliona jest zasilana elektrycznie. Jak zaznaczyli przedstawiciele firmy, „gdyby korzystanie z całkowicie elektrycznych saun było zaplanowane jedynie na wietrzne godziny, byłoby to znacznie bardziej oszczędne”. Potrzebna wówczas energia na spędzenie godziny w saunie kosztowałaby około 1,6 miliona euro mniej niż przy spokojnej pogodzie.
Przy sprzyjającej pogodzie odnotowuje się wzmożoną produkcję energii. Wiatr pozytywnie wpływa na ceny, które od dłuższego czasu wzrastają za sprawą problemów z dostawami gazu czy wysokimi notowaniami praw do emisji CO2.