Drożyzna boleśnie dotyka wszystkich mieszkańców Europy, a Wielka Brytania to jeden z tych krajów, w którym podwyżki cen produktów i usług wyjątkowo mocno dają się we znaki obywatelom, szczególnie po wakacjach, pierwszych od wybuchu pandemii bez ograniczeń covidowych, ale za to znacznie droższych. Dokąd podróżować w czasach powszechnej inflacji i drożyzny?

Brytyjski „Forbes” umieścił Warszawę na pierwszym miejscu wśród europejskich stolic, do których warto wybrać się na weekend, a które nie zrujnują finansowo podróżnych. W zestawieniu dominują miasta Europy środkowej, które w pobitym polu pozostawiły tradycyjne cele weekendowych podróży Europejczyków: Rzym, Paryż czy Barcelonę.

Warszawa – tańsza niż Paryż czy Rzym

Raport stworzony przez brytyjskiego „Forbesa” powstał z myślą o mieszkańcach Wielkiej Brytanii marzących o krótkich jesiennych podróżach. Zestawienie tworzy dziesięć miast, do których wyjazd na weekend będzie wiązać się ze stosunkowo najmniejszymi wydatkami.

Uśrednione koszty autorzy „Forbesa” opisali w obrazowy sposób, podając hipotetyczną sytuację, w której w podróż do Europy wybiera się para Brytyjczyków. Zdaniem autorów raportu podczas weekendowego wyjazdu do Warszawy para z Wielkiej Brytanii najmniej wyda w Warszawie (ok. 426 funtów, co przekłada się na ok. 2350 złotych).

Czytaj więcej

Trasa rowerowa przez wschodnią Polskę na liście najpiękniejszych w Europie

Wyliczając średni koszt weekendowego wyjazdu, zaczerpnięto dane z trzech platform analizujących rynek turystyczny: Numbeo, BudgetYourTrip i CheapFlights. Pod uwagę wzięto ceny biletów lotniczych, noclegów, wycieczek, podróży taksówkami, a także jedzenia i alkoholu.

Warszawa, Sofia i Wilno: najlepsze stolice na weekendowy wyjazd

Wiele wskazuje na to, że miasta Europy Środkowej czeka wzmożony ruch turystów z Zachodu. Do tej pory w miarę spokojne, już niebawem mogą być tak samo zatłoczone jak Ateny, Rzym czy inne najpopularniejsze turystyczne miasta w Europie.

Kolejne po Warszawie pozycje w rankingu zajmują miasta Europy Środkowej, w tym u naszych sąsiadów. Na podium wylądowała Sofia i Wilno – miasta, które stają się coraz bardziej popularne, nie tylko zresztą wśród Europejczyków.

W ciągu ostatnich dwóch dekad słoneczne Bałkany stały się modnym kierunkiem dla nieco bardziej oszczędnych turystów. Mimo to tamtejsze miasta nadal figurują w dziesiątce najbardziej budżetowych celów wycieczek w Europie.

Być może więc warto już teraz uwzględnić je w swoich planach urlopowych – zanim na fali bardziej budżetowych wycieczek zaleje je tłum turystów z Zachodu. Chodzi o takie miasta jak Skopje, Belgrad, wspomniana Podgorica, a także Sarajewo czy Bukareszt. Obok Warszawy, Pragi, Rygi i Wilna to właśnie one trafiły do dziesiątki miast, w których weekendowy wypad będzie wiązał się z najmniejszymi kosztami.

Najtańsze europejskie stolice na weekend 

1. Warszawa – 426 funtów

2. Sofia – 432 funty

3. Wilno – 465 funtów

4. Skopje – 511 funtów

5. Belgrad – 521 funtów

6. Praga – 523 funty

7. Podgorica – 528 funtów

8. Sarajewo – 538 funtów

9. Ryga – 550 funtów

10. Bukareszt – 561 funtów