Te oliwkowe bluzy zna cały świat. Zełenski rozsławił ukraińską markę ubrań

Od wybuchu wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski zmienił swój styl – garnitury zamienił na militarne ubrania. Rzeczy, które nosi, produkuje ukraińska firma, od lat ubierająca służby mundurowe nie tylko w Ukrainie.

Publikacja: 30.04.2022 13:37

Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej na stacji metra w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej na stacji metra w Kijowie.

Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Przed wybuchem wojny Wołodymyr Zełenski stawiał na garnitury – zawsze ciemne, do tego biała koszula i ciemny, jednolity krawat. To był jego znak rozpoznawczy. Od 24 lutego na Ukrainie zmieniło się wszystko – także to, jak wygląda prezydent tego kraju. Gładko ogolona twarz zniknęła, pojawiła się za to broda. Zniknęły też garnitury. Od wybuchu wojny Zełenski w każdym wystąpieniu publicznym ma na sobie koszulę, bluzę, spodnie lub t–shirt w kolorze khaki. Nie minęło dużo czasu, by świat zaczął się zastanawiać, kto „ubiera” prezydenta Ukrainy.

Jakiej marki ubrania nosi Zełenski? 

Styl Zełenskiego błyskawicznie stał się rozpoznawalny. Jednolite oliwkowe bluzy, t–shirty i spodnie zaczęły być kojarzone właśnie z nim. W podobny sposób zaczęli się ubierać inni członkowie ukraińskich władz, ale to właśnie Zełenski sprawił, że tego typu surowy wojskowy minimalizm stał się popularny.

Ukraiński prezydent zazwyczaj zakłada ubrania bez logotypów, ale kilka razy, między innymi w wywiadzie dla BBC, Wołodymyr Zełenski pojawił się w bluzie z logiem producenta ubrań. Dzięki temu zagadka została rozwiązana. Jednym z producentów odzieży militarnej używanej przez Zełenskiego jest ukraińska firma M-Tac, mająca między innymi prężnie działające przedstawicielstwo w Polsce.

Czytaj więcej

Firma kurierska z Rosji odmawia wysyłania żołnierskich paczek. Żąda paragonów

Marka M-Tac specjalizuje się w produkcji profesjonalnej odzieży dla służb mundurowych. Oprócz kurtek, bluz, koszul, swetrów czy spodni w ofercie znajdują się też takie elementy wyposażenia taktycznego jak pasy, kabury czy pokrowce na broń, a także buty.

Czas wojny sprawił, że o M-Tac zrobiło się głośno, ale ta firma istnieje już od pięciu lat. Ubiera między innymi ukraińskie służby mundurowe, ale sprzedaje też swoje produkty do innych krajów. Na zdjęciach z frontu można dostrzec, że ukraińscy żołnierze noszą ubrania M-Tac.

Podobnie jak inni ukraińscy producenci ubrań dla wojska, mimo toczącej się wojny M-Tac nadal produkuje ubrania i dostarcza je służbom mundurowym w Ukrainie. „Pracujemy bez wytchnienia i nawet nie odrywamy oczu od maszyn do szycia. Wszystko dla zwycięstwa” – cytuje jedną z pracownic szwalni M-Tac ukraiński serwis internetowy „Militarnyj”.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem