Znana restauracja rezygnuje z gwiazdek Michelin. Koniec „kultu szefów kuchni”

Właściciele restauracji w Toskanii we Włoszech zrezygnowali z przyznanej im gwiazdki w przewodniku kulinarnym Michelin. To nie pierwszy taki przypadek. Dlaczego restauratorzy nie chcą wyróżnień, które uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie gastronomii?

Publikacja: 16.10.2024 17:22

"Nie mamy nic przeciwko systemowi Michelin” – zaznacza współwłaściciel restauracji. „Po prostu nie c

"Nie mamy nic przeciwko systemowi Michelin” – zaznacza współwłaściciel restauracji. „Po prostu nie chcemy stawiać siebie w określonym świetle”.

Foto: Redcharlie Unsplash

Właściciel jednej z włoskich restauracji dołączył do szeregu innych restauratorów z całego świata, którzy zrezygnowali z posiadania gwiazdki Michelin. Z czego wynika niechęć niektórych szefów kuchni do prestiżowego wyróżnienia?

Włoska restauracja: „Gwiazdka Michelin to ciężar”

Posiadanie gwiazdki Michelin dla wielu szefów kuchni stanowi ukoronowanie ich kariery i najlepszą nagrodę za wieloletnie wysiłki w doskonaleniu swoich kulinarnych umiejętności. Zdobycie jednej, dwóch lub trzech gwiazdek pociąga też za sobą wymierne zyski, zwykle bowiem w „gwiazdkowej” restauracji następuje podwyżka cen serwowanych w nim dań.

Nieco inną opinię na temat gwiazdek Michelin ma Benedetto Rullo, współwłaściciel restauracji „Giglio” w toskańskim mieście Lucca. Swoją pierwszą gwiazdkę Michelin „Giglio” zdobyła w 2019 roku, teraz jednak jej właściciele nie mają już ambicji, aby utrzymać to prestiżowe wyróżnienie.

Czytaj więcej

Sukces restauracji z Krakowa i Warszawy: awans na listę najlepszych na świecie

Niedawno na oficjalnym profilu restauracji na instagramie pojawiło się ogłoszenie, że jeszcze w maju ubiegłego roku zespół „Giglio” poprosił twórców przewodnika Michelin, aby w jego następnej edycji restauracja figurowała już bez gwiazdki. „Chcemy wykonywać pracę, którą kochamy, nie przejmując się standardami, które stworzył ktoś inny” — czytamy w poście.

„Chcemy skupić się na naszych klientach i zapewnić im nieformalne, dostępne kulinarne doświadczenie, które jednak zawsze stoi na najwyższym poziomie. Chcemy swobodnie improwizować z menu opartym o nasze składniki” — napisali właściciele lokalu.

Ogłoszenie spotkało się z entuzjazmem ze strony wielu osób obserwujących profil „Giglio”. Swoje motywacje Benedetto Rullo wyjaśnił też w rozmowie z „The Times”.

„Nie mamy nic przeciwko systemowi Michelin. Po prostu nie chcemy stawiać siebie samych w określonym świetle” — powiedział Rullo. „Nie jesteśmy jedną z tych restauracji, do których przychodzą wyznawcy szefów kuchni”.

Rullo dodał, że gwiazdka Michelin sprawiła, iż jego restaurację zaczęto łączyć ze zbyt wyrafinowanym jedzeniem i formalną atmosferą, na czym właścicielom „Giglio” zupełnie nie zależało. „Gość powinien móc przyjść do dobrej restauracji w T-shircie, klapkach i szortach” — powiedział Włoch.

Dlaczego restauracje rezygnują z gwiazdek Michelin?

Przykłady restauracji, które odcięły się od systemu gwiazdek Michelin, można mnożyć, a powody ich decyzji bywały bardzo różne. Pierwszy był Marco Pierre White, jeden z najbardziej znanych brytyjskich szefów kuchni. W 1999 roku White zrezygnował z trzech gwiazdek, jako powód podając potrzebę spędzania większej ilości czasu z rodziną.

Rezygnacja White’a z prestiżowego wyróżnienia wywołała lawinę podobnych decyzji. W następnych latach dołączyli do niego tacy renomowani szefowie kuchni jak Alain Senderens, Sébastien Bras, Olivier Roellinger, Magnus Nilsson, Yoji Tokuyoshi i wielu innych.

Niektórzy — jak Bras czy Nillson — argumentowali swoje decyzje zmęczeniem nieustanną presją, która wiąże się z utrzymaniem gwiazdki Michelin, oraz potrzebą prowadzenia spokojniejszego trybu życia. Inni — na przykład Senderens czy Tokuyoshi — woleli prowadzić restaurację w bardziej nieformalnym stylu, bez mierzenia się z łatką lokalu luksusowego czy snobistycznego, co może sugerować posiadanie gwiazdek Michelin.

Właściciel jednej z włoskich restauracji dołączył do szeregu innych restauratorów z całego świata, którzy zrezygnowali z posiadania gwiazdki Michelin. Z czego wynika niechęć niektórych szefów kuchni do prestiżowego wyróżnienia?

Włoska restauracja: „Gwiazdka Michelin to ciężar”

Pozostało 91% artykułu
Restauracje
Sukces restauracji z Krakowa i Warszawy: awans na listę najlepszych na świecie
Restauracje
Szef kuchni z gwiazdkami Michelin łamie tabu. Bezdomni jako kelnerzy i kucharze
Restauracje
Najlepsze na świecie restauracje przyjazne zwierzętom. Triumf lokalu z Gdańska
Restauracje
Pizzeria z Polski wśród 100 najlepszych na świecie. Mieści się pod Łodzią
Restauracje
Pierwsza gwiazdka Michelin dla Louis Vuitton. Zmiana strategii przynosi efekty