Szef kuchni z gwiazdkami Michelin łamie tabu. Bezdomni jako kelnerzy i kucharze

Znany brytyjski szef kuchni otworzył niezwykłą restaurację. Zdecydowaną większość zatrudnionych w niej ludzi stanowią osoby bezdomne. To próba zwrócenie uwagi na zjawisko, które w Wielkiej Brytanii staje się coraz większym problemem.

Publikacja: 08.10.2024 15:03

Zdecydowaną większość personelu restauracji założonej przez znanego brytyjskiego szefa kuchni stanow

Zdecydowaną większość personelu restauracji założonej przez znanego brytyjskiego szefa kuchni stanowią osoby w kryzysie bezdomności.

Foto: Sebastian Rurarz Unsplash

W Londynie otwarto niezwykłą restaurację, której personel w zdecydowanej większości stanowią osoby bezdomne. Jej współzałożycielem jest Adam Simmonds, jeden z najbardziej znanych i cenionych brytyjskich szefów kuchni, mający na swoim koncie dwie gwiazdki Michelin.

Znany szef kuchni otworzył restaurację zatrudniającą osoby bezdomne

Połączenie określeń „fine dining” i „osoby bezdomne” w jednym zdaniu z pewnością dla wielu zabrzmi dość abstrakcyjnie. Społeczne tabu, jakim jest zatrudnianie w gastronomii osób znajdujących w kryzysie bezdomności, postanowił przełamać ceniony brytyjski szef kuchni, Adam Simmonds.

Brytyjczyk doskonalił swoje umiejętności między innymi w takich renomowanych restauracjach jak londyńskie „Le Gavroche”, czy „L’Escargot”, ma też na koncie dwie gwiazdki Michelin. Pierwszą zdobył dla restauracji „Ynyshir Hall” w Walii, drugą – pracując w hotelu Danesfield House pod Londynem.

Simmonds od szeregu lat jest też aktywistą. Działa na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego osób pracujących w branży gastronomicznej, był też wolontariuszem w restauracji „Soup Kitchen London”, serwującej posiłki dla osób potrzebujących.

Czytaj więcej

Mark Zuckerberg ma nowy pomysł na biznes. Łacina i greka staną się popularne?

We wrześniu w modnej londyńskiej dzielnicy Primrose Hill Simmonds otworzył swoją nową restaurację o nazwie „Home Kitchen”. Tym, co odróżnia ją od innych lokali gastronomicznych, jest fakt, że większość jej personelu stanowią właśnie osoby bezdomne.

Na pierwszy rzut oka „Home Kitchen” niczym nie różni się od sąsiadujących z nią eleganckich lokali. O jej wyjątkowości można przekonać się dopiero po poznaniu historii lokalu i stojącej za nim idei.

Restaurację „Home Kitchen”, którą Simmonds założył wraz ze swoim wspólnikiem Michaelem Brownem, jest projektem non profit. W lokalu pracuje 16 osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością. Twórcy restauracji chcą w ten sposób wesprzeć walkę z tym zjawiskiem, które w Wielkiej Brytanii ma ogromną skalę.

Personel otrzymuje profesjonalne szkolenie w restauracji i w lokalnych szkołach gastronomicznych. Pracownicy są zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymują wynagrodzenie, które pozwala im utrzymać się w Londynie. Koszty podróży z domu do pracy i z powrotem pokrywa pracodawca.

Wielka Brytania: Home Kitchen, restauracja z misją

„Każdej nocy w Wielkiej Brytanii dziesiątki tysięcy ludzi kładzie się spać na kanapie u znajomych, w swoim samochodzie lub na ulicy. Wielu z tych osób grozi bezdomność – to gigantyczny problem w naszym kraju” – pisze Simmonds w poście na swoim oficjalnym koncie na Instagramie, zapowiadającym otwarcie „Home Kitchen”.

„Naszym celem jest podniesienie kwalifikacji osób bezdomnych poprzez oferowanie im konkretnych możliwości znalezienia pracy w przyjaznym, wspierającym środowisku” – dodaje szef kuchni.

Zdaniem założycieli restauracji zatrudnianie osób bezdomnych w restauracjach to również dobry sposób na zażegnanie kryzysu w gastronomii, z którym nadal zmagają się lokale zarówno na Wyspach, jak i w całej Europie. Trzecim celem działania „Home Kitchen” jest odczarowanie wizerunku, jaki przylgnął do osób w kryzysie bezdomności: że są to nieestetyczni, niezaradni życiowo ludzie, którzy w dodatku niezbyt garną się do pracy.

Simmonds planuje stworzenie sieci restauracji „Home Kitchen”. Dwie kolejne mają powstać w Brighton i San Francisco.

Restauracje
Najsłynniejsza restauracja na świecie się zamyka. Jej twórca ma nowy pomysł
Restauracje
Restauracje rezygnują z gwiazdek Michelin. Koniec „kultu szefów kuchni”
Restauracje
Sukces restauracji z Krakowa i Warszawy: awans na listę najlepszych na świecie
Restauracje
Najlepsze na świecie restauracje przyjazne zwierzętom. Triumf lokalu z Gdańska
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Restauracje
Pizzeria z Polski wśród 100 najlepszych na świecie. Mieści się pod Łodzią