Słynna restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin zamknięta. Koniec po 56 latach

Legendarna restauracja „Le Gavroche” w Londynie, wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, została zamknięta. Lokal działał przez ponad pół wieku. Aktualny właściciel postanowił zamknąć „Le Gavroche”, choć ma plany, jak rozwijać markę stworzoną przez jego ojca.

Publikacja: 17.01.2024 12:03

W „Le Gavroche” umiejętności zdobywał m.in. Gordon Ramsay.

W „Le Gavroche” umiejętności zdobywał m.in. Gordon Ramsay.

Foto: Alex Muller, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Nie można już zjeść w legendarnej, funkcjonującej od 1967 roku londyńskiej restauracji „Le Gavroche”. Jej właściciel, Michel Roux Jr., podjął decyzję o zamknięciu lokalu, planuje jednak kolejne projekty kontynuujące dziedzictwo „Le Gavroche”.

Londyn: słynna restauracja „Le Gavroche” zamyka się po 56 latach

Restauracja „Le Gavroche”, znajdująca się przy Upper Brook Street 43. w londyńskiej dzielnicy Mayfair restauracja „Le Gavroche” po raz ostatni obsłużyła gości w sobotę 13 stycznia. W ten sposób zakończyła się trwająca 56 lat historia lokalu, który uważa się za kolebkę brytyjskiego fine diningu.

„Le Gavroche” założyli w 1967 roku bracia Albert i Michel Roux Sr. Serwowane przez nich menu czerpało inspiracje z tradycyjnej kuchni francuskiej, która uchodziła wówczas za najlepszą na świecie.. Lokal, który początkowo znajdował się przy Lower Sloane Street, szybko zdobył wysoką renomę, często goszcząc celebrytów i arystokrację.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

Swoją legendę „Le Gavroche” zbudowała również dzięki temu, że była pierwszą restauracją w Wielkiej Brytanii, która otrzymała gwiazdkę Michelin – w 1974 roku. W latach 1977 i 1982 lokal (również jako pierwszy w kraju) uhonorowano odpowiednio dwiema i trzema gwiazdkami, co uplasowało go w czołówce światowej gastronomii.

To właśnie od „Le Gavroche” Londyn rozpoczął swoją wielką gastronomiczną metamorfozę. Z metropolii pełnej knajpek serwujących średniej jakości, nieciekawe potrawy, przeobraził się w jedną z najciekawszych i najbardziej wyrafinowanych scen kulinarnych na świecie.

To również tutaj swoje błyskotliwe kariery zaczynało wielu światowej sławy szefów i szefowych kuchni. W „Le Gavroche” swoje umiejętności szlifowali między innymi Gordon Ramsay, Monica Galetti, Jun Tanaka, Pierre Koffmann i Marco Pierre White.

Londyn: koniec restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin

Obecnym właścicielem restauracji jest Michel Roux Jr., syn jednego z założycieli lokalu. Oprócz prowadzenia „Le Gavroche”, Roux Jr. posiada jeszcze kilka innych restauracji w Wielkiej Brytanii, a także firmę cateringową. Restaurator i szef kuchni jest również osobowością telewizyjną i autorem książek.

Dlaczego Michel Roux Jr. zamyka swoją restaurację? W sierpniu, kiedy oficjalnie ogłosił koniec działalności „Le Gavroche”, swoją decyzję tłumaczył potrzebą wygospodarowania więcej czasu na życie rodzinne, a także inne projekty.

„Co tydzień »Le Gavroche« ma zawsze komplet rezerwacji, jednak od pewnego czasu wiem, że muszę postarać się o lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym – tak, abym mógł spędzać więcej czasu z moją rodziną i poświęcić się moim innym interesom” – pisał Roux Jr. „Nazwa »Le Gavroche« nadal będzie pojawiać się w pop-upach i w innych miejscach” – zapowiadał.

Już wiosną 2024 roku Roux Jr. wypłynie ze swoją kuchnią w morze. We współpracy z brytyjskimi liniami Cunard szef kuchni weźmie udział w serii „gościnnych występów” na pokładzie dwóch luksusowych statków wycieczkowych: „Queen Mary 2” oraz „Queen Anne”.

Serwisy z udziałem Roux Jra odbędą się w ramach czterech rejsów w 2024 roku. Za nieokreśloną jeszcze cenę goście pokładowych restauracji otrzymają pięciodaniowe menu degustacyjne jego autorstwa, opierające się głównie na produktach morskich. Pierwszy, tygodniowy rejs statkiem „Queen Mary 2” ruszy z Wielkiej Brytanii 2. czerwca i dotrze do Hardangerfjord w pobliżu Bergen – drugiego najdłuższego fiordu w Norwegii.

Restauracje
Najsłynniejsza restauracja na świecie się zamyka. Jej twórca ma nowy pomysł
Restauracje
Restauracje rezygnują z gwiazdek Michelin. Koniec „kultu szefów kuchni”
Restauracje
Sukces restauracji z Krakowa i Warszawy: awans na listę najlepszych na świecie
Restauracje
Szef kuchni z gwiazdkami Michelin łamie tabu. Bezdomni jako kelnerzy i kucharze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Restauracje
Najlepsze na świecie restauracje przyjazne zwierzętom. Triumf lokalu z Gdańska