Włosi rządzą w kuchni. Restauracje z Włoch zdominowały prestiżowy ranking

Nie Japończycy, nie Francuzi, nie Latynosi – i nie Polacy. W światowej gastronomii są dzisiaj dwie potęgi – Hiszpania i Włochy. Kto bardziej dominuje? To rozstrzygnięto podczas ogłoszenia najnowszej listy 50 najlepszych restauracji na świecie.

Publikacja: 20.07.2022 15:57

W czołowej dwudziestce prestiżowego rankingu „World's 50 Best Restaurants‚ najwięcej znalazło się re

W czołowej dwudziestce prestiżowego rankingu „World's 50 Best Restaurants‚ najwięcej znalazło się restauracji z Włoch.

Foto: Louis Hansel

Miłośnicy dobrego jedzenia kochają włoską kuchnię. Bo choć to kopenhaska restauracja „Geranium” zajęła w tym roku pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „World's 50 Best Restaurants”, to aż 5 na 20 najlepszych restauracji na świecie znajduje się właśnie we Włoszech. Żaden kraj nie może pochwalić się aż tyloma restauracjami w światowej czołówce

Jemy tak, jak nam Włosi ugotują

W dorocznym rankingu „The World's 50 Best” restauracje z Włoch mają bardzo silną reprezentację – zwłaszcza na wyższych pozycjach. W gronie najlepszych 20 restauracji na świecie znalazły się: malowniczo położona nad jeziorem Garda „Lido 84”, „Le Calandre” w Rubano niedaleko Padwy, „Reale” w Castel di Sangro w Abruzji i „Piazza Duomo” w piemonckiej Albie.

Spektakularny, najlepszy w całym zestawieniu „50 Best Restaurants” debiut ma też na koncie jeszcze jedna włoska restauracja. „Uliassi” z położonego w Marchii malowniczego miasta Senigallia od razu wskoczyła na 12. pozycję. Sukces ten pozwolił Włochom liczebnie zdominować najlepszą dwudziestkę rankingu.

Czytaj więcej

Klimatyzacja nas tuczy? Badacze są zgodni: chłód w domu pobudza apetyt

Choć największe grono stanowią restauracje z Włoch, to wart odnotowania jest fakt, że tuż za nimi pod względem liczebności plasują się te hiszpańskie. Okupują zresztą bardzo wysokie pozycje – w pierwszej piątce znalazły się aż dwie kultowe restauracje z Hiszpanii: „Disfrutar” z Barcelony i madrycka „Diverxo”.

Podobnie jak znakomita większość czołowych restauracji na świecie, zarówno włoskie, jak i hiszpańskie korzystają zwykle z lokalnych produktów i specjalizują się we własnych, kreatywnych interpretacjach tradycyjnych regionalnych przepisów. Ich wysokie pozycje świadczą o tym, że kuchnię z kręgu śródziemnomorskiego wielu uznaje za najciekawszą i najsmaczniejszą na świecie.

„World's 50 Best Restaurants”: lista najlepszych restauracji na świecie 

Oprócz listy „50 Best Restaurants” funkcjonuje również zestawienie „Best of the Best”. Znajdują się w nim restauracje z absolutnej światowej czołówki, które już niczego nikomu nie muszą udowadniać. Obecnie w tym wąskim gronie znajduje się 12 restauracji z całego świata, między innymi legendarna „El Bulli” w katalońskim Roses, „Mirazur” w Menton czy „El Celler de Can Roca” w Gironie.

W tym ekskluzywnym towarzystwie znalazła się właśnie kopenhaska „Noma”. Restauracja już pięć razy zajmowała pierwsze miejsce na liście „50 Best Restaurants”. Podobnie jak pozostała jedenastka, „Noma” nie będzie mogła już ubiegać się o miejsce w tym rankingu.

Niektórzy obserwatorzy branży gastronomicznej postrzegają „50 Best Restaurants” jako ekskluzywny, ale nie do końca uczciwy konkurs. Uczestniczą w nim restauracje, z których znakomita większość pochodzi z krajów tak zwanej bogatej Północy. Restauracje z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu czy Azji stanowiły tylko niewielki procent w zestawieniu od miejsca 51 do 100.

Krytycy zarzucają twórcom rankingu brak reprezentatywności niezwykle bogatej globalnej sceny fine diningu, pojawiają się też wątpliwości co do uczciwości procesu wyłaniania zwycięzców konkrusu. Dla miłośników dobrego jedzenia z całego globu nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak poszukiwanie dobrej restauracji na własną rękę.

Najlepsze restauracje na świecie według „World's 50 Best Restaurants”:

1. „Geranium”, Kopenhaga

2. „Central”, Lima

3. „Disfrutar”, Barcelona

4. „Diverxo”, Madryt

5. „Pujol”, Meksyk

6. „Asador Etxebarri” Atxondo (Hiszpania)

7. „A Casa do Porco”, São Paulo

8. „Lido 84”, Gardone Riviera (Włochy)

9. „Quintonil”, Meksyk

10. „Le Calandre”, Rubano (Włochy)

11. „Maido”, Lima

12. „Uliassi”, Senigallia (Włochy)

13. „Steirereck”, Wiedeń

14. „Don Julio”, Buenos Aires

15. „Reale”, Castel di Sangro (Włochy)

16. „Elkano”, Getaria (Hiszpania)

17. „Nobelhart & Schmutzig”, Berlin

18. „Alchemist”, Kopenhaga

19. „Piazza Duomo”, Alba

20. „Den”, Tokio

Miłośnicy dobrego jedzenia kochają włoską kuchnię. Bo choć to kopenhaska restauracja „Geranium” zajęła w tym roku pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „World's 50 Best Restaurants”, to aż 5 na 20 najlepszych restauracji na świecie znajduje się właśnie we Włoszech. Żaden kraj nie może pochwalić się aż tyloma restauracjami w światowej czołówce

Jemy tak, jak nam Włosi ugotują

Pozostało 90% artykułu
Restauracje
Budka z ulicznym jedzeniem zdobyła gwiazdkę Michelin. W menu tylko 4 pozycje
Restauracje
„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro
Restauracje
Startuje pierwsza restauracja w kosmosie. Menu autorstwa słynnego szefa kuchni
Materiał promocyjny
PRIMITIVO: gwiazdy na otwarciu nowej śródziemnomorskiej restauracji w Warszawie
Restauracje
Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy