Lego Ideas, uruchomiony w 2008 roku projekt duńskiego producenta klocków, pozwalający fanom prezentować własne pomysły na innowacyjne zestawy, w czasie pandemii cieszył się większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek.  Do finału, do którego można dostać się po uzbieraniu 10 tysięcy głosów na stronie Lego, zakwalifikowało się aż 35 projektów. Jednym z nich została skomplikowana adaptacja obrazu „Gwiaździstej nocy” Vincenta Van Gogha, która przeszła ostateczną selekcję i wkrótce trafi do sprzedaży.

Lego dzieli się zyskami z fanami budowania z klocków

Twórcą projektu jest Truman Cheng, 25-letni doktorant z Hong Kongu. Zaproponowana przez niego wersja słynnego obrazu Van Gogha została wykonana z 1552 klocków, do zestawu będzie dołączana również minifigurka malarza stojącego przed płótnem. Prace nad zaprojektowaniem i wykonaniem prototypowego zestawu zajęły Chengowi kilka tygodni.

„Dla mnie Lego to więcej niż klocki, budowanie z nich kojarzy mi się z malarstwem” – powiedział Cheng. Stworzony przez niego zestaw będzie kolejną odsłoną serii Lego Art, która po raz pierwszy pojawiła się w sklepach w ubiegłym roku..

Czytaj też: Po kradzieży obrazu Van Gogha muzea inwestują w ochronę

Walczący o szeroką dystrybucję dla swoich pomysłów uczestnicy programu Lego Ideas nie robią tego jedynie dla prestiżu i przyjemności projektowania. Lego oferuje im konkretne wynagrodzenie – 1 procent zysków od globalnej sprzedaży stworzonego przez nich produktu. Od startu akcji do sklepów trafiło 41 propozycji, które przeszły przez selekcję n stronie Lego – wśród nich są m.in. zestawy przedstawiające kawiarnię Central Perk z serialu „Przyjaciele” czy Ulicą Sezamkową.