Louis Vuitton regularnie powiększa swój stan posiadania, jeśli chodzi o najcenniejsze kamienie szlachetne świata. Na początku 2020 roku firma kupiła drugi pod względem wielkości diament na świecie, Sewelo, o masie 1758 karatów. W tym tygodniu Louis Vuitton ogłosiło zakup kolejnego niezwykłego nabytku – 549 karatowej Sethunyi, odnalezionej w kopalni Karowe w Botswanie.

Czytaj też: Fenomen – w pandemii kupujemy używane pierścionki zaręczynowe

Wg ekspertów – jubilerów z HB Antwerp i zajmującej się wydobyciem diamentów Lucara Diamon Corp., którzy współpracowali z Louis Vuitton przy tej transakcji, kamień prawdopodobnie powstał miliard a może nawet dwa miliardy lat temu.

Eksperci zapewniają również, że diament został pozyskany w sposób transparentny i etyczny. W kopalni Karowe w Botswanie odnaleziono wcześniej również inne kamienie szlachetne, które należą do najczystszych na świecie – takie jak wspomniane Sewelo czy 1109-karatowy Lesedi La Rona, zakupiony przez Graff.

Dla Botswany, kraju leżącego na południu Afryki, diamenty to fundament gospodarki. Kamienie szlachetne odpowiadają za 70 procent eksportu kraju, a ich sprzedaż zapewnia jedną trzecią wpływów podatkowych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez SungWon Yoon 윤성원 Ph.D. (@itjewelry_yoon)

Sethunya („kwiat” w języku tswana), podzielona, oszlifowana i przygotowana przez ekspertów z HB Antwerp, będzie częścią nowej usługi Louis Vuitton, umożliwiającej – jak powiedział prezes Louis Vuitton, Michael Burke – „spersonalizowane doświadczenie jubilerstwa najwyższej jakości”.

Diamenty Louis Vuitton będą podróżować po świecie, a firma umożliwi wybranym klientom obejrzenie ich na zamkniętych spotkaniach, które staną się początkiem drogi do stworzenia własnej, wykorzystującej wspomniane kamienie biżuterii na zamówienie.

Ogłoszenie nowego nabytku Louis Vuitton zbiegło się z nowymi informacjami, dotyczącymi przejęcia Tiffany & Co przez grupę LVMH. Po wielu miesiącach sporów, w czasie których obie firmy dyskutowały warunki umowy przejęcia  Tiffany grożąc sobie wzajemnie pozwami, słynny amerykański jubiler dołączy do portfolio firmy Bernarda Arnault po zaakceptowanej przez zarząd cenie 131,5 dolara za akcję. Dzięki ponownym negocjacjom, spowodowanym m.in. sytuacją rynkową w czasie pandemii, LVMH oszczędzi na transakcji 425 milionów dolarów w porównaniu z propozycją wyjściową.