Villa Sophia, dom wybudowany na zamówienie czeskiego informatyka, wracającego z Kanady do ojczyzny , to przykład na to, jak bezkompromisowo zintegrować i kontrolować domową technologię, nie tracąc przy tym z oczu ekologicznych priorytetów.

Zaprojektowany przez czeskie studio Coll Coll inteligentny dom stopniowo uczy się potrzeb i nawyków swoich mieszkańców i dostosowuje wnętrza do ich potrzeb.

Czytaj też: Domy, zamiast samochodów – zobacz pierwszą rezydencję stworzoną przez projektantów firmy Aston Martin
""

sukces.rp.pl

Zamiarem właściciela willi było stworzenie domu łączącego przestrzeń do życia z miejscem pracy. Pomysł znalazł odzwierciedlenie w wykorzystanych materiałach oraz połączeniu zastosowanych technologii – powstał autonomiczny, wykorzystujący sztuczną inteligencję system, który łączy informacje na temat konstrukcji z „miękkimi” danymi pozyskiwanymi w czasie eksploatacji.

Inteligentny dom z panoramą Pragi

W imponujących wnętrzach znajdziemy więc automatyczne drzwi, część muzyczną, która samodzielnie dobierze playlistę, a nawet wygeneruje własną melodię korzystając ze sztucznej inteligencji oraz kominek, który „rozpali się” sam, gdy temperatura w domu zacznie spadać.

""

sukces.rp.pl

Wybory konstrukcyjne i materiałowe zostały dokonane również ze względów ekologicznych. Próbki wykorzystanych w budowie materiałów były testowane pod kątem ich wytrzymałości na upływ czasu czy warunki atmosferyczne – tak, by gotowy projekt nie wymagał później pochłaniających czas, ale też energię, zmian czy renowacji.

""

sukces.rp.pl

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dom położony jest na skraju wzgórza w dzielnicy Troja, jego mieszkańcy maja niepowtarzalny widok na Pragę, tuż nad rezerwatem przyrody. Dzięki temu wokół pełnej technologicznych innowacji willi można zobaczyć wiele gatunków ptaków, a nawet natknąć się na jelenia czy dzika.

""

sukces.rp.pl

""

sukces.rp.pl

Panorama z okien willi rozciąga się między dwoma charakterystycznymi punktami czeskiej stolicy – od Hotelu International po charakterystyczną kopułę wybudowanego w 1932 zbiornika gazu w dzielnicy Liben. To ulubiony punkt orientacyjny mieszkańców okolicznych domów, dlatego Villa Sophia jest tak niska, jak to możliwe, by nie przysłaniała widoku sąsiadom.

""

sukces.rp.pl