Ai Weiwei sprzedaje maseczki ze swoimi dziełami

Zyski ze sprzedaży zostaną przekazane na walkę ze skutkami pandemii.

Publikacja: 04.06.2020 21:05

Ai Weiwei sprzedaje maseczki ze swoimi dziełami

Foto: sukces.rp.pl

10 tysięcy masek zamierza sprzedać za pośrednictwem eBaya Ai Weiwei. Chiński artysta wykorzystał wzory z trzech swoich znanych prac, w tym m.in. fragment „Ziaren słonecznika”, instalacji składającej się z ponad 100 milionów tytułowych ziaren, zaprezentowanej w 2010 roku w Tate Modern.

Zyski ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz walki ze skutkami pandemii do organizacji takich jak Human Rights Watch, Refugees International i Medecins Sans Frontieres.

Czytaj też: Designerskie maseczki niebawem będą poszukiwane przez kolekcjonerów

Maseczki dysydenta

Ai, który przed opuszczeniem Chin w 2015 roku i wyjazdem do Niemiec spędził 81 dni w więzieniu i ponad 4 lata w areszcie domowym, w rozmowie z „The Guardian” powiedział m.in. o tym, że ludzie mają prawo czuć gniew wobec Chin za ich reakcję na pierwsze sygnały rozprzestrzeniania się nowego wirusa.

„Kiedy rozmawiamy o ludzkości najważniejszą rzeczą jest zaufanie – między ludźmi i państwami. Chiny od dawna nie są godne zaufania i wszyscy to akceptowaliśmy” – mówi artysta.

Charytatywne maseczki można kupować pojedynczo (za 50 dolarów) i w zestawach po 4 (300 dolarów) i 20 sztuk (1500 dolarów).

Puzzle pomogą wesprzeć artystów

Wraz ze stopniowym ograniczaniem obostrzeń rośnie liczba charytatywnych aukcji związanych z pandemią, której nadal daleko do wygaśnięcia i która pozbawiła pracy miliony ludzi na całym świecie.

Wśród artystycznych inicjatyw wspierających walkę z pandemią znajdziemy również Jiggy Originals – organizację tworzącą unikatowe puzzle w oparciu o przygotowane w tym celu dzieła znanych artystów, takich jak Futura czy Mike Perry i lokalnych, utalentowanych twórców z Brooklynu. Zyski z ich sprzedaży trafią do artystów dotkniętych kryzysem, a ceny za zestaw zaczynają się już od 115 dolarów.

Piękne Rzeczy
Zawrotna kariera kalendarzy adwentowych. Marki luksusowe je pokochały
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami