Sonar Barcelona to jedno z najbardziej znanych wydarzeń muzycznych w Europie. Od lat na Sonar podróżują fani i muzycy z całego świata by poznawać nowe brzmienia i przekonać się, co nowego słychać w muzyce. Sonar wyznacza trendy i wskazuje, co będzie modne i nośne w kolejnych latach. 

Wygląda na to, że twórcy barcelońskiego festiwalu postanowili ponownie pójść drogą wyznaczania trendów. Efektem takiego myślenia jest festiwal muzyczny, na którym, zamiast muzyków i didżejów, zagra sztuczna inteligencja.

Czytaj więcej

Cała z drewna: oto hala stworzona specjalnie na koncerty grupy ABBA

Dwudniowe wydarzenie o nazwie AI and Music S+T+ARTS Festival zaplanowano na koniec października 2021 roku. To wspólne przedsięwzięcie organizatorów Sonar Barcelona oraz barcelońskiej uczelni Universitat Politecnica de Catalunya. W planach jest ponad 30 koncertów i wydarzeń, podczas których prezentowane będą muzyczne i technologiczne możliwości algorytmów tworzących muzykę – samodzielnie, a także wspólnie z muzykami.

Festiwal otworzy nietypowy występ podczas którego hiszpański pianista Marco Mezquida zagra w duecie ze sztuczną inteligencją. Wydarzenie nie będzie składało się jedynie z koncertów, w planach są też panele dyskusyjne i prezentacje możliwości współczesnej sztucznej inteligencji w świecie muzyki. 

To nie pierwsze wydarzenie tego typu, w ostatnich latach festiwale muzyczne z udziałem sztucznej inteligencji organizowano między innymi w Austrii (AIxMusic Festival w 2020 roku) czy w Danii (Skanderborg Music Festival w 2019). Jednak przedsięwzięcie firmowane przez Sonar po raz pierwszy w takiej skali zaprezentuje muzyczne możliwości sztucznej inteligencji.