Polak projektuje dla słynnego domu mody Hermès. To znany polski artysta

Słynny paryski dom mody Hermès nawiązał współpracę z kolejnym artystą z Polski. To Dawid Ryski, znany grafik i ilustrator. Efektem współpracy jest kolekcja męskich szalów i apaszek.

Publikacja: 31.07.2023 11:45

Dawid Ryski, polski grafik i ilustrator, zaprojektował dla Hermèsa grafikę, która – w kilku różnych

Dawid Ryski, polski grafik i ilustrator, zaprojektował dla Hermèsa grafikę, która – w kilku różnych wersjach kolorystycznych – ozdobiła kaszmirowo-jedwabne męskie szale i apaszki.

Foto: Hermès

Hermès, jeden z najsłynniejszych francuskich domów mody, nawiązał współpracę z polskim grafikiem i ilustratorem – Dawidem Ryskim. Dobrze zna go nie tylko wielu czytelników polskiej prasy, ale również miłośnicy muzyki. To kolejna współpraca słynnej francuskiej marki z artystą z Polski.

Dawid Ryski i Hermès: polski artysta projektuje dla znanego domu mody

186-letnia paryska marka Hermès ma na koncie współpracę z wieloma współczesnymi artystami. Ich prace zdobią między innymi apaszki, krawaty i inne akcesoria sprzedawane przez Hermèsa.

Czytaj więcej

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Do tego grona artystów dołączył 41-letni Dawid Ryski – polski grafik i ilustrator. Dla Hermèsa Ryski zaprojektował grafikę, która – w kilku różnych wersjach kolorystycznych – ozdobiła kaszmirowo-jedwabne męskie szale. Są one częścią kolekcji Hermèsa o nazwie „First & Chic” na jesień 2023.

Hermès

Grafika w charakterystycznym dla Ryskiego stylu przedstawia dwa ścigające się ze sobą pojazdy: jeden to powóz konny, który prowadzi niejaki Monsieur Saint-Honore. Być może jest to nawiązanie do nazwy ulicy (Rue Saint-Honore) w centrum Paryża, przy której znajduje się flagowy butik Hermèsa, a także wiele innych sklepów luksusowych marek. Drugi pojazd to wyścigowy bolid, który, co zabawne, zostaje wyprzedzony przez powóz.

Pasją Dawida Ryskiego są deskorolki i projektowanie zdobiących je grafik. Zamiłowanie to udało się przemycić artyście również w grafice dla Hermèsa. Łatwo zauważyć, że w powozie, obok jadącego w nim Saint-Honore’a i towarzyszącego mu psa, leży właśnie deskorolka.

Dawid Ryski: kim jest polski artysta współpracujący z Hermèsem?

Urodzony w 1982 roku Dawid Ryski z wykształcenia jest architektem krajobrazu, mieszka w Puławach. Tworzy również pod pseudonimami Talkseek lub Risky.

Wraz z żoną Ryski tworzy dwuosobowy kolektyw artystyczny Pinata Unique, a w wolnych chwilach gra na perkusji w punkowym zespole The Black Tapes. Charakterystyczną cechą prac artysty są nawiązania do estetyki epoki PRLu – są one płaskie lub dwuwymiarowe i sporo w nich humoru.

Hermès

Ryski ma na koncie ilustracje do takich polskich magazynów jak „Duży Format”, „Przekrój”, „Wprost” i „Charaktery”. Współpracował między innymi z Łódź Design Festival, Festiwalem Fimowym Watch Docs czy Goethe-Institut w Warszawie, projektuje też plakaty koncertowe i okładki płyt. Jego prace można również znaleźć na etykietach piw jednego z polskich browarów.

Na przestrzeni lat Dawid Ryski tworzył również we współpracy z markami zagranicznymi, między innymi HBO, Apple, Volkswagen, Ikea czy Netflix. Rysował też dla „New York Timesa” czy „Variety”.

Ryskiemu nieobce jest również projektowanie dla marek odzieżowych – współpraca z Hermèsem nie jest jego debiutem na tym polu. W poprzednich latach zaprojektował grafiki, który znalazły się między innymi na wyrobach marek Converse i Medicine.

Hermès

Dawid Ryski nie jest pierwszym polskim artystą, z którym nawiązał współpracę dom mody Hermès. Od 2016 roku na szalach, apaszkach, a także elementach wyposażenia wnętrz francuskiej marki regularnie można znaleźć barwne grafiki znanego polskiego artysty, Jana Bajtlika. Jest on stałym współpracownikiem Hermèsa. W 2022 roku w „Sukcesie” opublikowaliśmy wywiad z Janem Bajtlikiem.

Czytaj więcej

Jan Bajtlik: co mógłbym zrobić lepiej?

Hermès, jeden z najsłynniejszych francuskich domów mody, nawiązał współpracę z polskim grafikiem i ilustratorem – Dawidem Ryskim. Dobrze zna go nie tylko wielu czytelników polskiej prasy, ale również miłośnicy muzyki. To kolejna współpraca słynnej francuskiej marki z artystą z Polski.

Dawid Ryski i Hermès: polski artysta projektuje dla znanego domu mody

Pozostało 90% artykułu
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?