Polak projektuje dla słynnego domu mody Hermès. To znany polski artysta

Słynny paryski dom mody Hermès nawiązał współpracę z kolejnym artystą z Polski. To Dawid Ryski, znany grafik i ilustrator. Efektem współpracy jest kolekcja męskich szalów i apaszek.

Publikacja: 31.07.2023 11:45

Dawid Ryski, polski grafik i ilustrator, zaprojektował dla Hermèsa grafikę, która – w kilku różnych

Dawid Ryski, polski grafik i ilustrator, zaprojektował dla Hermèsa grafikę, która – w kilku różnych wersjach kolorystycznych – ozdobiła kaszmirowo-jedwabne męskie szale i apaszki.

Foto: Hermès

Hermès, jeden z najsłynniejszych francuskich domów mody, nawiązał współpracę z polskim grafikiem i ilustratorem – Dawidem Ryskim. Dobrze zna go nie tylko wielu czytelników polskiej prasy, ale również miłośnicy muzyki. To kolejna współpraca słynnej francuskiej marki z artystą z Polski.

Dawid Ryski i Hermès: polski artysta projektuje dla znanego domu mody

186-letnia paryska marka Hermès ma na koncie współpracę z wieloma współczesnymi artystami. Ich prace zdobią między innymi apaszki, krawaty i inne akcesoria sprzedawane przez Hermèsa.

Czytaj więcej

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Do tego grona artystów dołączył 41-letni Dawid Ryski – polski grafik i ilustrator. Dla Hermèsa Ryski zaprojektował grafikę, która – w kilku różnych wersjach kolorystycznych – ozdobiła kaszmirowo-jedwabne męskie szale. Są one częścią kolekcji Hermèsa o nazwie „First & Chic” na jesień 2023.

Hermès

Grafika w charakterystycznym dla Ryskiego stylu przedstawia dwa ścigające się ze sobą pojazdy: jeden to powóz konny, który prowadzi niejaki Monsieur Saint-Honore. Być może jest to nawiązanie do nazwy ulicy (Rue Saint-Honore) w centrum Paryża, przy której znajduje się flagowy butik Hermèsa, a także wiele innych sklepów luksusowych marek. Drugi pojazd to wyścigowy bolid, który, co zabawne, zostaje wyprzedzony przez powóz.

Pasją Dawida Ryskiego są deskorolki i projektowanie zdobiących je grafik. Zamiłowanie to udało się przemycić artyście również w grafice dla Hermèsa. Łatwo zauważyć, że w powozie, obok jadącego w nim Saint-Honore’a i towarzyszącego mu psa, leży właśnie deskorolka.

Dawid Ryski: kim jest polski artysta współpracujący z Hermèsem?

Urodzony w 1982 roku Dawid Ryski z wykształcenia jest architektem krajobrazu, mieszka w Puławach. Tworzy również pod pseudonimami Talkseek lub Risky.

Wraz z żoną Ryski tworzy dwuosobowy kolektyw artystyczny Pinata Unique, a w wolnych chwilach gra na perkusji w punkowym zespole The Black Tapes. Charakterystyczną cechą prac artysty są nawiązania do estetyki epoki PRLu – są one płaskie lub dwuwymiarowe i sporo w nich humoru.

Hermès

Ryski ma na koncie ilustracje do takich polskich magazynów jak „Duży Format”, „Przekrój”, „Wprost” i „Charaktery”. Współpracował między innymi z Łódź Design Festival, Festiwalem Fimowym Watch Docs czy Goethe-Institut w Warszawie, projektuje też plakaty koncertowe i okładki płyt. Jego prace można również znaleźć na etykietach piw jednego z polskich browarów.

Na przestrzeni lat Dawid Ryski tworzył również we współpracy z markami zagranicznymi, między innymi HBO, Apple, Volkswagen, Ikea czy Netflix. Rysował też dla „New York Timesa” czy „Variety”.

Ryskiemu nieobce jest również projektowanie dla marek odzieżowych – współpraca z Hermèsem nie jest jego debiutem na tym polu. W poprzednich latach zaprojektował grafiki, który znalazły się między innymi na wyrobach marek Converse i Medicine.

Hermès

Dawid Ryski nie jest pierwszym polskim artystą, z którym nawiązał współpracę dom mody Hermès. Od 2016 roku na szalach, apaszkach, a także elementach wyposażenia wnętrz francuskiej marki regularnie można znaleźć barwne grafiki znanego polskiego artysty, Jana Bajtlika. Jest on stałym współpracownikiem Hermèsa. W 2022 roku w „Sukcesie” opublikowaliśmy wywiad z Janem Bajtlikiem.

Czytaj więcej

Jan Bajtlik: co mógłbym zrobić lepiej?

Hermès, jeden z najsłynniejszych francuskich domów mody, nawiązał współpracę z polskim grafikiem i ilustratorem – Dawidem Ryskim. Dobrze zna go nie tylko wielu czytelników polskiej prasy, ale również miłośnicy muzyki. To kolejna współpraca słynnej francuskiej marki z artystą z Polski.

Dawid Ryski i Hermès: polski artysta projektuje dla znanego domu mody

Pozostało 90% artykułu
Moda
Kiedyś wszystko zamieniali w złoto. Dlaczego słynna marka przestała się podobać?
Moda
Cel: należeć do elitarnego klubu. Oto nowy symbol statusu dla generacji Z
Moda
Zara otwiera swój największy sklep na świecie. Nadciąga era megabutików
Moda
Majtki zamiast sukni. Generacja Z wkracza na salony, a wraz z nią – nowe trendy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Moda
Kłopoty Zary. Nowe zabezpieczenia ubrań w sklepach przegrywają ze złodziejami
Moda
Quiet luxury w Warszawie. Kolekcja Deni Cler Milano na jesień i zimę 2023