Sztuczna inteligencja zaczyna projektować ubrania. „Ciężko będzie to uszyć”

Czy sztuczna inteligencja zastąpi żywych projektantów mody? Pierwszy w historii nowojorski tydzień mody zaprojektowanej przez AI pokazuje, że świat mody jeszcze długo pozostanie domeną ludzi, a nie algorytmów. Z czym najbardziej nie radzi sobie AI?

Publikacja: 08.05.2023 15:46

Sztuczna inteligencja zaczyna projektować ubrania. „Ciężko będzie to uszyć”

Foto: Karina Tess

Pierwszy w historii AI Fashion Week odbył się w Nowym Jorku w dniach pod koniec kwietnia 2023 roku. Celem wydarzenia było pokazanie, jakie możliwości daje wykorzystanie sztucznej inteligencji w świecie mody. Jak wypadła sztuczna inteligencja w roli projektantki? Okazuje się, że zarówno projektanci, jak krawcy, mogą spać spokojnie.

Sztuczna inteligencja w roli projektanta mody

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje bardzo szybko. Wielu ludzi pracujących w branży kreatywnej obawia się, że prędzej czy później AI zastąpi ich, odbierając im pracę. Obawy te podzielają również niektórzy projektanci mody i ludzie pracujący w tej branży.

Czytaj więcej

Stworzył potęgę Gucci. Co teraz robi Alessandro Michele? „Wskrzesi słynną markę”

Część z nich jednak już postanowiła „zaprzyjaźnić się” ze sztuczną inteligencją i zaczęła wykorzystywać ją w procesie projektowania. To właśnie oni wzięli udział w pierwszym w historii, choć trwającym nie siedem, ale zaledwie dwa AI Fashion Week 20 i 21 kwietnia tego roku.

Aby móc zaprezentować wygenerowane przez sztuczną inteligencję projekty, należało najpierw zgłosić swoją kolekcję ubrań, obuwia i dodatków do konkursu. Kolekcja powinna wpisywać się w sferę prêt-à-porter, a nie haute couture. Oznacza to, że projekty powinny być realistyczne i nadawać się do noszenia, a nie być jedynie efektem nieposkromionej kreatywności. Projektanci mogli też dopracować projekty w Photoshopie, poprawiając ewentualne niedociągnięcia generatora.

Do konkursu zgłosiło się kilkuset projektantów i projektantek z całego świata, z których większość posłużyła się generatorem obrazów Midjourney. To, jakie polecenia wydawali algorytmowi, pozostaje ich tajemnicą.

Pokazy odbyły się w Spring Studios w dzielnicy Soho w Nowym Jorku — czyli w tym samym miejscu, gdzie tradycyjnie odbywa się nowojorski tydzień mody. Osoby z branży i miłośnicy mody oglądali grafiki z kreacjami na ekranach, które porozmieszczano w przestrzeni obiektu.

W wydarzeniu można było też wziąć udział online i przeglądać projekty na własnym urządzeniu. Obecnie trwa publiczne głosowanie na najlepsze kolekcje. Kreacje trójki zwycięskich projektantów, których ostatecznie wyłoni profesjonalne jury, otrzyma szansę zaistnienia w realnym świecie i w fizycznej formie trafią na rynek.

Jak sztuczna inteligencja poradziła sobie w roli projektantki mody?

Jak wypadły wirtualne projekty? Wiele z nich imponowało oryginalnością i wysmakowaniem, nadal jednak nie ze wszystkich udałoby się stworzyć prawdziwe wyroby. Część projektów była zwyczajnie nierealistyczna. Sztuczna inteligencja miewała na przykład problemy z „narysowaniem” pasków do spodni. Niektóre z nich miały chaotycznie rozlokowane otwory, niekiedy też algorytm zapomniał o dodaniu do nich klamer. Jak zauważył branżowy serwis „Business of Fashion”, największym wyzwaniem byłoby uszycie ubrań na podstawie projektów przygotowanych przez sztuczną inteligencję.

Często wpadli zaliczali sami projektanci, zapominając o inkluzywności i stworzeniu modeli i modelek o różnych typach sylwetki. Posługując się generatorem obrazów, projektant może stworzyć w zasadzie wszystko. Tymczasem większość sylwetek stanowiła odbicie tego, co zwykle widzimy w trakcie pokazów mody, czyli wszechobecną chudość. 

Tym z kolei, co wypadło na plus, były kolory, bardzo realistyczne tekstury tkanin, printy, a także misterne zdobienia, które sztucznej inteligencji udało się dopracować w najdrobniejszych szczegółach. Imponująco wypadły dzianiny i błyszczące aplikacje — cekiny, brokat i kryształki.

Za wynikami „twórczości” sztucznej inteligencji zawsze stoi człowiek. Również on musi też przemyśleć, jak przenieść pomysły AI do rzeczywistości, z wykorzystaniem stuprocentowo ludzkiej wiedzy na temat krawiectwa i innych rzemiosł. Projekty, które zaprezentowano w trakcie AI Fashion Week udowadniają, ludzie pracujący w branży mody z pewnością nadal mają co robić.

Pierwszy w historii AI Fashion Week odbył się w Nowym Jorku w dniach pod koniec kwietnia 2023 roku. Celem wydarzenia było pokazanie, jakie możliwości daje wykorzystanie sztucznej inteligencji w świecie mody. Jak wypadła sztuczna inteligencja w roli projektantki? Okazuje się, że zarówno projektanci, jak krawcy, mogą spać spokojnie.

Sztuczna inteligencja w roli projektanta mody

Pozostało 91% artykułu
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich