Informacja o tym, że pokaz Chanel Métiers d’Art 2022/2023 odbędzie się we wnętrzach dawnego Pałacu Sprawiedliwości w Dakarze, stolicy Senegalu, wywołała poruszenie. To nieuniknione – to miała być pierwsza tego typu prezentacja w Afryce. Po co podejmować takie wyzwanie? „Trudno jest zachować kreatywność będąc cały czas na rue Cambon w Paryżu” – powiedział Bruno Pavlovsky, prezes domu mody Chanel, odnosząc się do adresu, pod którym mieści się historyczna siedziba firmy.
Marka z Paryża, która organizuje wystawny pokaz mody w dawnej francuskiej kolonii – to w naturalny sposób musiało budzić skojarzenia z niełatwą przeszłością Senegalu. Jak udało się wybrnąć z tej sytuacji?
Pokaz Chanel Métiers d’Art w Dakarze
Pokaz, który mógł być kolejną standardową prezentacją kolekcji, kosmopolitycznym spektaklem bez właściwości, w całości przygotowanym i wymyślonym we Francji, na szczęście wyglądał inaczej. Przygotowano go jako barwny kilkudniowy festiwal. Jak otwarte przedstawienie, w którym moda grała główną, ale nie jedyną rolę. Równie istotna była kultura, wcale nie francuska.
Trzydniowe wydarzenie kulturalne, które zwieńczył pokaz Métiers d’Art 2023 we wnętrzach dawnego Pałacu Sprawiedliwości w Dakarze, stolicy Senegalu to kolejne tego typu przedsięwzięcie organizowane przez Chanel. Mieliśmy już pokazy Métiers D’Art między innymi w Bombaju czy Dallas, ale obecność słynnego francuskiego domu mody w Dakarze pokazuje ważną zmianę.