Ubrania z innowacyjnej tkaniny bawełnianej wyprodukowała amerykańska marka Ralph Lauren, partner turnieju Australian Open. Ralph Lauren od kilku lat co roku ubiera obsługę kortów – od sędziów po osoby do podawania piłek. Właśnie dlatego Australian Open zostało wybrane jako wydarzenie, podczas którego zaprezentowana zostanie innowacyjna tkanina, któ®a może wyprzeć szkodzące środowisku tkaniny syntetyczne.

Koszulki z bawełny „funkcjonalnej” na Australian Open

Sportowe ubranie z bawełny? Kilkadziesiąt lat temu był to standard w sporcie, ale z czasem bawełnę całkowicie wyparły tkaniny syntetyczne. Ubrania wykonane z takich tkanin miały mnóstwo przewag nad koszulkami z tkanin naturalnych: lepiej odprowadzały pot, szybciej schły, były lżejsze i bardziej elastyczne. Każda z firm produkujących ubrania sportowe opracowywała własne technologie produkcje tak zwanych „tkanin funkcjonalnych”, a bawełna została całkowicie wyparta ze świata sportu.

Czytaj więcej

Biodegradowalne ubrania: to będzie kolejna wielka rewolucja w świecie mody

Amerykańska firma Ralph Lauren chce to zmienić. Zapowiedzią zmian jest zaprezentowane podczas Australian Open polo o nazwie RLX Clarus. Do jej uszycia użyto innowacyjnego rodzaju tkaniny bawełnianej. Ralph Lauren opracował ją we współpracy z firmą Natural Fiber Welding, specjalizującą się w produkcji ekologicznych materiałów i alternatywnych „skór” na bazie naturalnych surowców. 

Josh Cavallo, gracz futbolu australijskiego, jest jednym z „ambasadorów” nowej kolekcji ubrań wykona

Josh Cavallo, gracz futbolu australijskiego, jest jednym z „ambasadorów” nowej kolekcji ubrań wykonanych z „bawełny przyszłości”.

Ralph Lauren

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej osób uprawiających sport, które najchętniej zrezygnowałyby z syntetycznych materiałów, postawiono właśnie na bawełnę. Jak informują jej twórcy, koszulka polo o nazwie RLX Clarus ma cechy, które dotąd kojarzyliśmy z ubraniami z materiałów syntetycznych – jest „oddychająca”, zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci i szybko schnie.

Ralph Lauren i „bawełna przyszłości”

Jak to możliwe, że naturalna bawełna jest w stanie pełnić te same funkcje, co zaawansowane sportowe tkaniny? Sekret takiego rozwiązania tkwi w rekonstrukcji materiału bazowego.

Sekretem nowego rozwiązania Ralpha Laurena jest zupełnie inny rodzaj splotu włókien bawełnianych który, zdaniem przedstawicieli firmy, zdecydowanie bardziej przypomina sploty wykorzystywane w tkaninach syntetycznych. Nowa tkanina Ralpha Laurena ma zachowywać wszystkie cechy bawełny, ale zarazem dobrze odprowadzać wilgoć i szybko wysychać, a więc oferować to, z czego znane są dotąd ubrania sportowe wykonane z tkanin syntetycznych. 

Sukces tkanin syntetycznych w sporcie był tak ogromny, a ich zalety tak oczywiste dla każdego fana czy fanki sportu, że zapomnieliśmy o wadach. A jest ich sporo: po pierwsze tkaniny syntetyczne bardzo często stają się odpadem i dotąd bardzo rzadko poddawane były recyklingowi. No i druga rzecz: udowodniono, że tkaniny syntetyczne podczas prania uwalniają mikrowłókna plastikowe, które następnie przedostają się do wody wraz ze ściekami i zanieczyszczają rzeki czy morza. 

Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że mikrowłókna obecne są w wodzie pitnej na całym świecie. Według badań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody przemysł odzieżowy odpowiada za ponad 1/3 mikrowłókien obecnych w przyrodzie.  

Koszulki męskie w kilku wersjach kolorystycznych pojawią się na rynku jako pierwsze, na damskie trzeba będzie poczekać do wiosny 2022 roku.