Ubrania z innowacyjnej tkaniny bawełnianej wyprodukowała amerykańska marka Ralph Lauren, partner turnieju Australian Open. Ralph Lauren od kilku lat co roku ubiera obsługę kortów – od sędziów po osoby do podawania piłek. Właśnie dlatego Australian Open zostało wybrane jako wydarzenie, podczas którego zaprezentowana zostanie innowacyjna tkanina, któ®a może wyprzeć szkodzące środowisku tkaniny syntetyczne.
Koszulki z bawełny „funkcjonalnej” na Australian Open
Sportowe ubranie z bawełny? Kilkadziesiąt lat temu był to standard w sporcie, ale z czasem bawełnę całkowicie wyparły tkaniny syntetyczne. Ubrania wykonane z takich tkanin miały mnóstwo przewag nad koszulkami z tkanin naturalnych: lepiej odprowadzały pot, szybciej schły, były lżejsze i bardziej elastyczne. Każda z firm produkujących ubrania sportowe opracowywała własne technologie produkcje tak zwanych „tkanin funkcjonalnych”, a bawełna została całkowicie wyparta ze świata sportu.
Czytaj więcej
Ubrania, które po pewnym czasie rozkładają się bez szkody dla środowiska i mogą stać się kompostem? To rosnący trend, który wkrótce wywróci do góry nogami całą branżę mody.
Amerykańska firma Ralph Lauren chce to zmienić. Zapowiedzią zmian jest zaprezentowane podczas Australian Open polo o nazwie RLX Clarus. Do jej uszycia użyto innowacyjnego rodzaju tkaniny bawełnianej. Ralph Lauren opracował ją we współpracy z firmą Natural Fiber Welding, specjalizującą się w produkcji ekologicznych materiałów i alternatywnych „skór” na bazie naturalnych surowców.
Josh Cavallo, gracz futbolu australijskiego, jest jednym z „ambasadorów” nowej kolekcji ubrań wykonanych z „bawełny przyszłości”.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej osób uprawiających sport, które najchętniej zrezygnowałyby z syntetycznych materiałów, postawiono właśnie na bawełnę. Jak informują jej twórcy, koszulka polo o nazwie RLX Clarus ma cechy, które dotąd kojarzyliśmy z ubraniami z materiałów syntetycznych – jest „oddychająca”, zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci i szybko schnie.
Ralph Lauren i „bawełna przyszłości”
Jak to możliwe, że naturalna bawełna jest w stanie pełnić te same funkcje, co zaawansowane sportowe tkaniny? Sekret takiego rozwiązania tkwi w rekonstrukcji materiału bazowego.
Sekretem nowego rozwiązania Ralpha Laurena jest zupełnie inny rodzaj splotu włókien bawełnianych który, zdaniem przedstawicieli firmy, zdecydowanie bardziej przypomina sploty wykorzystywane w tkaninach syntetycznych. Nowa tkanina Ralpha Laurena ma zachowywać wszystkie cechy bawełny, ale zarazem dobrze odprowadzać wilgoć i szybko wysychać, a więc oferować to, z czego znane są dotąd ubrania sportowe wykonane z tkanin syntetycznych.
Sukces tkanin syntetycznych w sporcie był tak ogromny, a ich zalety tak oczywiste dla każdego fana czy fanki sportu, że zapomnieliśmy o wadach. A jest ich sporo: po pierwsze tkaniny syntetyczne bardzo często stają się odpadem i dotąd bardzo rzadko poddawane były recyklingowi. No i druga rzecz: udowodniono, że tkaniny syntetyczne podczas prania uwalniają mikrowłókna plastikowe, które następnie przedostają się do wody wraz ze ściekami i zanieczyszczają rzeki czy morza.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny
Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że mikrowłókna obecne są w wodzie pitnej na całym świecie. Według badań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody przemysł odzieżowy odpowiada za ponad 1/3 mikrowłókien obecnych w przyrodzie.
Koszulki męskie w kilku wersjach kolorystycznych pojawią się na rynku jako pierwsze, na damskie trzeba będzie poczekać do wiosny 2022 roku.