Hiszpanię nawiedza właśnie najbardziej dotkliwa susza od kilkudziesięciu lat. Dzięki niej można właśnie oglądać kamienne kręgi o nazwie Dolmen de Guadalperal. Kiedy przychodzi wyjątkowo suche lato, kamienne kręgi wychodzą na powierzchnię, przyciągając tłumy turystów.
Dolmen de Guadalperal – prehistoryczny monument
Dolmen de Guadalperal to megalityczny kompleks znajdujący się w okolicy miasta Peraleda de la Mata w hiszpańskiej Estremadurze. Jego powstanie datuje się na drugie bądź trzecie tysiąclecie przed naszą erą. Składa się ze 150 granitowych kamieni, tworzących kręgi.
Badacze przypuszczają, że znajdowało się tu miejsce kultu lub spotkań. Dzięki charakterystycznemu układowi kamieni monument bardzo przypomina słynne kręgi w Stonehenge, stąd też jego przydomek.
Kamienie przeważnie znajdują się pod wodą w rezerwuarze Valdecañas powstałym w wyniku budowy tamy w latach 60. W zależności od poziomu wody, kamienie są całkowicie zanurzone lub tylko częściowo widoczne. Pełne odsłonięcie Dolmen de Guadalperal stanowi nieregularny i bardzo rzadki fenomen. W upalne lato 2022 roku natura znów pozwoliła zobaczyć „hiszpańskie Stonehenge” w całej okazałości.
Czytaj więcej
Czy proces dojrzewania whisky ma negatywny wpływ na środowisko? Takie sugestie pojawiają się w Szkocji od lat. Szkocka premier postanowiła przerwać spekulacje i zleciła badania, które mają ostatecznie potwierdzić lub obalić te twierdzenia.