Na początku 2023 roku władze Muzeum Pergamońskiego w Berlinie poinformowały, że w placówce – znanej z ogromnych zbiorów sztuki starożytnej – rozpocznie się generalny remont, który potrwa aż do 2037 roku. Stało się – muzeum 23 października 2023 roku zostało całkowicie zamknięte. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć imponujących zbiorów przed wielkim remontem placówki, będą musieli być cierpliwi – najwcześniej odwiedzą bowiem muzeum za minimum trzy i pół roku. Generalny remont potrwa jednak aż 14 lat.
Generalny remont w berlińskim Muzeum Pergamońskim przeprowadzany będzie etapami. Pierwszy, a więc ten, który właśnie się rozpoczął – trwający aż trzy i pół roku – może być dla turystów najbardziej problematyczny.
Rekonstrukcję kompleksu archeologicznego, w skład którego wchodzą Ołtarz Pergamoński, brama targowa z Miletu, babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta, dzięki której muzeum zdobyło światową sławę, zobaczyć będzie można ponownie dopiero wiosną 2027 roku.
Muzeum Pergamońskie w Berlinie zamknięte. Kiedy ponowne otwarcie?
Decyzja o zamknięciu muzeum podjęta została ze względu na niezbędny remont placówki. Prace remontowe w północnej oraz centralnej części muzeum zaczęły się już wcześniej.
Choć ich zakończenie w tej części budynku planuje się na 2025 rok, to ona także pozostanie zamknięta. Mimo że większa część muzeum oddana zostanie do użytku turystów wiosną 2027 roku, to południowa część instytucji otworzy się dopiero za 14 lat. Pozostałe części budynku zostaną ponownie otwarte dopiero w 2037 roku.