Słynne muzeum w Berlinie zamknięte. Ponownie otworzy się dopiero za 14 lat

Ci, którzy pragnęli odwiedzić Muzeum Pergamońskie w Berlinie przed jego wielkim remontem, ale nie zdążyli tego zrobić, będą musieli wykazać się niemałą cierpliwością – placówka właśnie została zamknięta na kilkanaście lat.

Publikacja: 23.10.2023 16:53

Brama Isztar, wzniesiona za panowania babilońskiego króla Nabuchodonozora II, poświęcona bogini Iszt

Brama Isztar, wzniesiona za panowania babilońskiego króla Nabuchodonozora II, poświęcona bogini Isztar, to najbardziej znany zabytek w Muzeum Pergamońskim w Berlinie.

Foto: John MACDOUGALL / AFP

Na początku 2023 roku władze Muzeum Pergamońskiego w Berlinie poinformowały, że w placówce – znanej z ogromnych zbiorów sztuki starożytnej – rozpocznie się generalny remont, który potrwa aż do 2037 roku. Stało się – muzeum 23 października 2023 roku zostało całkowicie zamknięte. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć imponujących zbiorów przed wielkim remontem placówki, będą musieli być cierpliwi – najwcześniej odwiedzą  bowiem muzeum za minimum trzy i pół roku. Generalny remont potrwa jednak aż 14 lat.

Generalny remont w berlińskim Muzeum Pergamońskim przeprowadzany będzie etapami. Pierwszy, a więc ten, który właśnie się rozpoczął – trwający aż trzy i pół roku – może być dla turystów najbardziej problematyczny. 

Rekonstrukcję kompleksu archeologicznego, w skład którego wchodzą Ołtarz Pergamoński, brama targowa z Miletu, babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta, dzięki której muzeum zdobyło światową sławę, zobaczyć będzie można ponownie dopiero wiosną 2027 roku. 

Muzeum Pergamońskie w Berlinie zamknięte. Kiedy ponowne otwarcie?

Decyzja o zamknięciu muzeum podjęta została ze względu na niezbędny remont placówki. Prace remontowe w północnej oraz centralnej części muzeum zaczęły się już wcześniej.

Choć ich zakończenie w tej części budynku planuje się na 2025 rok, to ona także pozostanie zamknięta. Mimo że większa część muzeum oddana zostanie do użytku turystów wiosną 2027 roku, to południowa część instytucji otworzy się dopiero za 14 lat. Pozostałe części budynku zostaną ponownie otwarte dopiero w 2037 roku.

Czytaj więcej

Oto pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów. Wstęp jest za darmo

Brama Isztar – słynny eksponat muzeum – jedynie w ubiegłym roku przyciągnął do placówki niemal milion gości. W ostatnim czasie – przed zamknięciem placówki – przez muzeum przetoczyły się prawdziwe tłumy. Ze względu na to, że niedzielę – w ostatni dzień przed zamknięciem – władze muzeum spodziewały się mnóstwa zwiedzających, dzięki wydłużonym godzinom otwarcia Muzeum Pergamońskie można było zwiedzać do godziny 21.00.

Główne wejście do Muzeum Pergamońskiego w Berlinie.

Główne wejście do Muzeum Pergamońskiego w Berlinie.

John MACDOUGALL / AFP

Jak zaznacza administrująca kompleksem na Wyspie Muzeów Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury, dzięki całkowitemu zamknięciu, władze Muzeum Pergamońskiego zaoszczędzą czas oraz zredukują koszty związane z renowacją.

Renowacja tak dużego kompleksu, wypełnionego bezcennymi zabytkami, to nie lada sztuka. By nie uszkodzić elementów architektury, z której słynie muzeum, podczas prac zajmujący się remontem budowlańcy, będą musieli być wyjątkowo ostrożni i uważni.

Jak podkreślił w rozmowie z RBB prezes Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury Hermann Parzinger, remontu wymaga wyjątkowo właśnie południowa część obiektu. Część budynku z początku XX wieku ma być w „złym stanie konstrukcyjnym”, przez co nie nadaje się do zwiedzania i organizacji wystaw. Prace renowacyjne będą dotyczyły przede wszystkim uszkodzeń strukturalnych spowodowanych wilgocią czy przestarzałymi systemami technicznymi. 

Co istotne, podczas II wojny światowej budynek berlińskiego Muzeum Pergamońskiego został częściowo zniszczony, a remonty, które przeprowadzano na przestrzeni lat nie wystarczyły, by doprowadzić go do porządku.

Czytaj więcej

Tak skończy ostatnie dzieło Christo. Słynna instalacja przerobiona na namioty

Koszt przebudowy oraz remontu ma wynieść około 722,4 milionów euro. Jeśli doliczymy do tego podwyżki cen podczas prac remontowych, mówić można o kwocie  ponad 1,2 mld euro na całkowite odnowienie budynku.

Podczas 14-letniego remontu placówka zostanie nie tylko wyremontowana, ale także połączona z innymi muzeami. Ważnym elementem inwestycji ma być tunel – archeologiczna promenada, która połączy wszystkie muzea na berlińskiej wyspie muzeów. 

Pergamonmuseum. Wielki remont w jednym z najpopularniejszych muzeów w Berlinie

Pergamonmuseum, czyli Muzeum Pergamońskie, zbudowane zostało w latach 1910-1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messla. Poprzednio, od 1901 roku do 1909 roku w tym samym miejscu stała mniejsza budowla. Ulokowano tam najważniejsze eksponaty pochodzące z wykopalisk 1878 -1886, takie jak zdobione fryzem płyty ołtarza w Pergamonie. Niewystarczająco wzmocnione podłoże doprowadziło jednak wkrótce do uszkodzeń budynku, który musiał zostać rozebrany jeszcze przed I wojną światową.

Nowe, zecydowanie większe Muzeum Pergamońskie, zaprojektowano jako budowlę trzyskrzydłową. Dziś mieszczą się tam trzy muzea: Antikensammlung gromadzące świadectwa architektury hellenistycznej i rzymskiej, Vorderasiatisches Museum oraz Museum für Islamische Kunst.

Muzeum zdobyło światową sławę dzięki imponującej rekonstrukcji kompleksu archeologicznego, w skład którego wchodzą Ołtarz Pergamoński, Brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta. Główną atrakcją jest niewątpliwie Wielki Ołtarz Zeusa (180–160 p.n.e.), którego rzeźbiony fryz jest jednym z arcydzieł sztuki hellenistycznej. Przedstawia on bogów olimpijskich walczących z Gigantami. Przykładem rzymskiej architektury jest zaś Brama targowa – rekonstrukcja wejścia na targ w rzymskim mieście Milet w Azji Mniejszej z około 100 n.e.

Na początku 2023 roku władze Muzeum Pergamońskiego w Berlinie poinformowały, że w placówce – znanej z ogromnych zbiorów sztuki starożytnej – rozpocznie się generalny remont, który potrwa aż do 2037 roku. Stało się – muzeum 23 października 2023 roku zostało całkowicie zamknięte. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć imponujących zbiorów przed wielkim remontem placówki, będą musieli być cierpliwi – najwcześniej odwiedzą  bowiem muzeum za minimum trzy i pół roku. Generalny remont potrwa jednak aż 14 lat.

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga