Tak skończy ostatnie dzieło Christo. Słynna instalacja przerobiona na namioty

Ostatnia praca artysty bułgarskiego Christo zatytułowana „L’Arc de Triomphe, Wrapped” zyska drugie życie. Instalacja, która zdobyła światową sławę, zostanie poddana recyklingowi. Powstaną z niej namioty, które przydadzą się podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Publikacja: 20.09.2023 15:49

Dzieło „L’Arc de Triomphe, Wrapped” autorstwa Christo odsłonięto jesienią 2021 roku w Paryżu. Bułgar

Dzieło „L’Arc de Triomphe, Wrapped” autorstwa Christo odsłonięto jesienią 2021 roku w Paryżu. Bułgarski artysta „opakował” słynny paryski Łuk Triumfalny.

Foto: Nicholas Sowels, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

„L’Arc de Triomphe, Wrapped”, ostatnie i głośne dzieło nieżyjącego już artysty znanego jako Christo, odsłonięto w Paryżu jesienią 2021 roku. Bułgarski gwiazdor sztuki w swoim stylu „opakował” paryski Łuk Triumfalny, sprawiając, że dobrze znany zabytek Paryża zyskał nowe oblicze – i przyciągnął tysiące turystów.

Dzieło Christo trafi do recyklingu

Christo wsławił się swoimi efektownymi, wielkoskalowymi instalacjami artystycznymi w miastach na całym świecie. Polegały one zwykle na owinięciu jakiegoś słynnego budynku lub monumentu ogromnym kawałkiem tkaniny.

Jednym z najsłynniejszych dzieł Christo była instalacja pod tytułem „L’Arc de Triomphe, Wrapped” („ Łuk Triumfalny, owinięty”), którą Paryżanie i turyści z całego świata mogli oglądać od 18 września do 3 października 2021 roku. Pracę zrealizowano dopiero 60 lat po tym, kiedy mieszkający wówczas nieopodal Łuku Triumfalnego artysta wpadł na pomysł, aby owinąć słynny monument.

Władimir Jawaczew, krewny Christo, we współpracy z międzynarodową organizacją Parley for the Oceans, działającą na rzecz ochrony środowiska, pracuje nad projektem przetworzenia słynnej pracy.

Z materiału, w który „opakowany” został Łuk Triumfalny, powstaną namioty, wiaty i inne obiekty chroniące przed słońcem i deszczem. Zostaną wykorzystane podczas zbliżających się w Paryżu imprez, między innymi na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 roku.

Organizatorzy akcji zapewniają, że na wysypisko nie trafi żaden element instalacji Christo z 2021 roku. Recyklingowi i upcyklingowi poddano ogromne płachty srebrzystobłękitnego i czerwonego materiału z polipropylenu, liny oraz metalowe elementy wspierające instalację.

Christo – artysta, który opakował Reichstag

Christo Władimirow Jawaczew urodził się w 1935 roku w Bułgarii. W latach 50. ubiegłego wieku studiował sztuki piękne – najpierw w Sofii, później w Pradze i Wiedniu. W 1958 roku Christo poznał w Paryżu francuską artystkę Jeanne-Claude Denat de Guillebon, z którą związał zarówno swoje życie prywatne, jak i artystyczne.

Małżeństwo zasłynęło ze swoich „opakowań”. Najpierw owijali w różnego rodzaju tkaniny niewielkie przedmioty, a z czasem – całe budynki i obszary.

Christo i Jeanne-Claude „opakowali” miedzy innymi Pont Neuf w Paryżu w 1985 roku, a dekadę później – niemiecki Reichstag, co było bodaj najgłośniejszą realizacją artystów. Prace duetu, wpisujące się w kierunek land art. (ang. sztuka ziemi), stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów z całego świata.

Po śmierci Jeanne-Claude w listopadzie 2009 roku Christo kontynuował swoją działalność, do końca życia mieszkał w Nowym Jorku. Artysta zmarł 31 maja 2020 roku w wieku 84 lat. Pieczę nad dorobkiem Christo sprawuje Władimir Jawaczew, który jednocześnie kontynuuje niedokończone przedsięwzięcia wuja.

Innym dziełem, którego nie zdążył dokończyć Christo, jest znajdująca się wciąż na etapie tworzenia gigantyczna konstrukcja o nazwie „Mastaba”, która ma stanąć w oazie Liwa w emiracie Abu Zabi. Jeżeli przypominający starożytny grobowiec obiekt w końcu powstanie, będzie największą rzeźbą na świecie.

„L’Arc de Triomphe, Wrapped”, ostatnie i głośne dzieło nieżyjącego już artysty znanego jako Christo, odsłonięto w Paryżu jesienią 2021 roku. Bułgarski gwiazdor sztuki w swoim stylu „opakował” paryski Łuk Triumfalny, sprawiając, że dobrze znany zabytek Paryża zyskał nowe oblicze – i przyciągnął tysiące turystów.

Dzieło Christo trafi do recyklingu

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Nowy członek elitarnego „Klubu 100 milionów dolarów”. Na aukcji padł rekord
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu