Po pożarze z 2019 roku trwa odbudowa ikony Paryża – gotyckiej katedry Notre Dame, znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach prac rekonstrukcyjnych konserwatorzy pieczołowicie czyszczą wnętrza zabytku z sadzy, pozostałości po pożarze, ale także z kilkusetletniego osadu i brudu. Ich oczom ukazuje się jasny kamień, a Notre Dame nabiera dzięki temu całkowicie innego wyglądu.
Notre Dame czysta jak w średniowieczu
Zamiast szarej patyny, do której odwiedzający katedrę Notre Dame przyzwyczaili się przez wiele lat – jasny wapień. Dla kogoś, kto zdejmuje z kamiennych ścian specjalną „maseczkę” oczyszczającą, to musi być niezwykły widok. Ostatni raz tak czyste wnętrza katedry widziano w średniowieczu.
To efekt trwających właśnie intensywnych prac konserwatorskich, które obecnie znajdują się na etapie dokładnego czyszczenia wnętrz katedry. Dzięki tym zabiegom odwiedzający zabytek ujrzą go takim, jakim paryżanie i pielgrzymi widzieli je wkrótce po wzniesieniu kościoła.
Katedrę Notre Dame budowano przez 200 lat, na przestrzeni XI i XII wieku. Jej wygląd, który znaliśmy aż do pożaru 15 kwietnia 2019 roku, to efekt rekonstrukcji, której dokonano w XIX wieku. Przywrócono elementy konstrukcyjne i rzeźby, które istniały jeszcze w średniowieczu.
Czytaj więcej
Giovanni Ferrero, spadkobierca fortuny twórcy włoskiego koncernu Ferrero, produkującego m.in. popularne „jajka niespodzianki”, znalazł się na 27. miejscu listy Bloomberg Billionaires' Index. Wyprzedził Marka Zuckerberga, twórcę Facebooka.