Roszady na liście miliarderów. „Król Nutelli” wyprzedził Marka Zuckerberga

Giovanni Ferrero, spadkobierca fortuny twórcy włoskiego koncernu Ferrero, produkującego m.in. popularne „jajka niespodzianki”, znalazł się na 27. miejscu listy Bloomberg Billionaires' Index. Wyprzedził Marka Zuckerberga, twórcę Facebooka.

Publikacja: 08.11.2022 13:26

Mark Zuckerberg w ubiegłym roku znajdował się w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie.

Mark Zuckerberg w ubiegłym roku znajdował się w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie. W tym roku sytaucja uległa jednak znaczącej zmianie.

Foto: Bloomberg

Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, obecnie kontrolujący spółkę Meta, do której należy Facebook, został miliarderem w bardzo młodym wieku – zaledwie jako 23-latek, w 2007 roku. Od tego czasu jego majątek nieustannie rósł, w 2021 roku amerykański „Forbes” oceniał, że Zuckerberg wart jest ok 134 miliardów dolarów, co czyniło go trzecim pod względem zamożności człowiekiem na świecie.

Giovanni Ferrero: kim jest „król Nutelli”? 

W 2022 roku sytuacja uległa jednak znaczącej zmianie. Kłopoty rynkowe firmy Meta sprawiły, że majątek Zuckerberga w ostatnich miesiącach wyraźnie stopniał. Dzisiaj wyceniany jest przez autorów listy Bloomberg Billionaire' Index na „jedynie” 37,3 miliarda dolarów, co zapewniło mu 28. pozycję na tej liście. 

Tuż przed nim na liście jest najbogatszy Włoch w zestawieniu – Giovanni Ferrero, spadkobierca rodzinnej fortuny, kontrolujący koncern spożywczy Ferrero SpA. „Król Nutelli” – jak nazywa Ferrero włoska agencja informacyjna ANSA. Majątek 58–letniego Giovanniego, zdaniem analityków Bloomberga, wart jest obecnie (lista aktualizowana jest regularnie) 39,1 miliarda dolarów. Co ważne – ta kwota wzrosła od początku roku o ponad 3 miliardy dolarów, podczas gdy majątek Zuckerberga w 2022 roku, według informacji „Bloomberga”, stopniał o ponad 88 miliardów. 

Czytaj więcej

Wnuczka potentata naftowego wspiera finansowo ataki ekologów na obrazy w muzeach

Ferrero to dzisiaj światowy gigant produkcji słodyczy. Jego marki, takie jak Kinder Niespodzianka, Ferrero Rocher, Tic Tac czy krem orzechowy Nutella, znane są właściwie na całym świecie. Rocznie, jak podaje agencja AFP, fabryki Ferrero produkują ponad 300 tysięcy ton kremu Nutella. 

Giovannni Ferrero zatrudnił się w firmie swego dziadka właściwie od razu po studiach. W 1997 roku powierzono mu stanowisko CEO, które dzielił z bratem, Pietro. Ten jednak zmarł nagle w 2011 roku, w ten sposób Giovanni zaczął samodzielnie kierować firmą. W 2015 roku zmarł jego ojciec, Michele, od tego momentu stery w firmie spoczywają w rękach Giovanniego. 

Niezwykłe są okoliczności powstania receptury kremu Nutella. W 1946 roku założyciel firmy, Pietro Ferrero, cukiernik z Piemontu na północy Włoch, dziadek Giovanniego Ferrero, postanowił rozwiązać problem niedostatku czekolady po wojnie i do kremu czekoladowego dodał krem z orzechów laskowych. Stworzył w ten sposób produkt, który błyskawicznie stał się bestsellerem w sklepach, najpierw we Włoszech, potem w Europie, aż w końcu – na całym świecie.

Giovanni Ferrero to nie jedyny przedstawiciel branży produkującej słodycze. Na liście są też John Mars i Jacqueline Mars, kontrolujący koncern spożywczy Mars, znany między innymi z batonów Mars czy Snickers. Reszta miliarderów tworzących czołową trzydziestkę najbogatszych osób na świecie to ludzie związani z handlem, przemysłem lub branżą technologiczną.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy