Oto najdroższe miasta na świecie. Ceny w Moskwie w górę, sankcje zaczęły działać

Hongkong, Nowy Jork i Genewa – tak wygląda podium w rankingu miast, w których koszty życia należą do najwyższych na świecie. Coraz trudniej żyje się również mieszkańcom Moskwy.

Publikacja: 09.06.2022 13:06

Oto najdroższe miasta na świecie. Ceny w Moskwie w górę, sankcje zaczęły działać

Foto: Aleksander Popow

Najnowszy raport dotyczący kosztów życia w metropoliach na całym świecie jest amerykańska firma analityczna ECA International. Opublikowała ona właśnie swoje, aktualizowane co dwa lata, zestawienie kosztów życia w dużych miastach.

Najdroższe miasta na świecie: było drogo, będzie drożej

Tworząc ranking, analitycy wzięli pod uwagę szereg elementów, które składają się na koszty życia w poszczególnych miastach. Analizowano między innymi takie czynniki jak koszt wynajmu mieszkania, ceny usług, transportu publicznego, paliw oraz żywności w sklepach i restauracjach, ubrań i wielu innych codziennych produktów. Ogólne zestawienie obejmuje 207 miast ze 120 krajów całego świata.

W ciągu ostatnich lat pandemia mocno podkręciła inflację, przed którą nie uchroniło się praktycznie żadne państwo. Ceny produktów, usług i przede wszystkim paliw podwyższyła dodatkowo trwająca już od ponad trzech miesięcy wojna w Ukrainie. Najdroższe miasta na świecie są jeszcze droższe, można przy tym zauważyć ciekawe zmiany.

Od publikacji poprzedniego zestawienia sytuacja na podium niewiele się zmieniła. Do Hongkongu i Genewy na drugim miejscu dołączył Nowy Jork, strącając Tokio na czwartą pozycję. Powodem tej roszady był znaczący wzrost cen mieszkań i czynszów w Nowym Jorku – aż o 12 procent.

W zestawieniu awansował też Londyn – z czwartej na piątą pozycję. W już i tak horrendalnie drogiej stolicy Wielkiej Brytanii żyje się jeszcze trudniej. W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań i czynsze wzrosły tam aż o 20 procent, co zmusiło wielu londyńczyków do przeprowadzki do okolicznych miejscowości. Sytuacja podobnie przedstawia się w innych miastach Wielkiej Brytanii: Edynburgu, Manchesterze, Belfaście, Cardiff czy Birmingham.

Czytaj więcej

„Nie promować Moskwy”. Restauracje z Rosji wyrzucone z przewodników kulinarnych

Aby zobrazować zmiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch lat, autorzy raportu wymienili też ceny kilku podstawowych produktów. Przykładowo, litr mleka w Hongkongu kosztuje ponad 17 złotych. Ceny w Nowym Jorku i Londynie są już znacznie niższe – za mleko trzeba tam zapłacić odpowiednio około 9 i 7 zł.

Trzy razy należy się też zastanowić, zamawiając kawę w tych miastach. Średnia cena filiżanki w kawiarniach w Hong Kongu i w Nowym Jorku oscyluje wokół 20 złotych, zaś w Londynie trzeba za nią zapłacić ponad 16 złotych.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w kwestii cen paliw, które są jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty życia. Według obliczeń ekspertów z ECA International benzyna podrożała na całym świecie średnio o 37 procent. W Hongkongu litr tego paliwa kosztuje ponad 12 złotych, zaś w Londynie – ponad 9 złotych.

Sankcje uderzają w mieszkańców Moskwy – stolica Rosji jest coraz droższa

Jeżeli chodzi o Europę, sytuacja jest dość stabilna. Czołówkę zajmują przede wszystkim szwajcarskie miasta: Genewa i Zurych (odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce). Berno zajęło czwartą pozycję.

Na dalszych pozycjach również nie ma wielkich zmian. Większość miejsc w pierwszej dziesiątce nadal okupują miasta Skandynawii: Kopenhaga, Oslo, Stavanger, Rejkiawik i Sztokholm. Największy awans zanotowała stolica Islandii, skacząc z pozycji 17. aż na ósmą.

W ciągu ostatniego roku, a zwłaszcza ostatnich miesięcy, koszty życia mieszkańców Moskwy mocno wzrosły. I chociaż ze względu na słabość rubla stolica Rosji spadła w globalnym rankingu o jedno miejsce (teraz zajmuje 62. pozycję), portfele mieszkańców Moskwy już teraz odczuwają efekty zachodnich sankcji.

Życie w Moskwie jest teraz aż o 17 procent droższe, niż przed rokiem. Na najbardziej bolesne dla Rosjan efekty sankcji trzeba jednak będzie trochę poczekać.

Steven Kilfedder, Production Manager firmy ECA International, komentuje efekty analiz: „W miarę uderzania sankcji w Rosję, tamtejszy import skurczył się, jego koszty znacznie wzrosły i prawdopodobnie będą rosnąć dalej. Niemniej, pełny, długofalowy wpływ wojny i odpływu zagranicznych firm z Rosji na koszty życia w Rosji prawdopodobnie nie będzie odczuwalny jeszcze przez jakiś czas”.

Żadne polskie miasto nie zakwalifikowało się ani do czołówki światowej, ani europejskiej.

Najdroższe miasta na świecie według ECA International

1. Hongkong

2. Nowy Jork

3. Genewa

4. Londyn

5. Tokio

6. Tel Awiw

7. Zurych

8. Szanghaj

9. Guangzhou

10. Seul

Najdroższe miasta w Europie według ECA International

1. Genewa

2. Londyn

3. Zurych

4. Berno

5. Kopenhaga

6. Oslo

7. Stavanger

8. Rejkiawik

9. Sztokholm

10. Luksemburg (miasto)

11. Paryż

12. Wiedeń

13. Dublin

14. Amsterdam

15. Haga

Najnowszy raport dotyczący kosztów życia w metropoliach na całym świecie jest amerykańska firma analityczna ECA International. Opublikowała ona właśnie swoje, aktualizowane co dwa lata, zestawienie kosztów życia w dużych miastach.

Najdroższe miasta na świecie: było drogo, będzie drożej

Pozostało 93% artykułu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”