„Nie promować Moskwy”. Restauracje z Rosji wyrzucone z przewodników kulinarnych

Nie będzie kolejnego przewodnika Michelin po rosyjskich restauracjach. Wydawca publikacji, będącej „biblią” branży gastronomicznej, zawiesił rekomendacje dla lokali w Rosji. Rosyjskie restauracje wyrzucono także ze słynnego konkursu kulinarnego.

Publikacja: 09.03.2022 11:46

Rosyjskie restauracje nie pojawią się w kolejnych edycjach najbardziej znanych przewodników kulinarn

Rosyjskie restauracje nie pojawią się w kolejnych edycjach najbardziej znanych przewodników kulinarnych.

Foto: Jay Wennington

Oprócz dotkliwych sankcji gospodarczych i kulturalnych, dostaje się także rosyjskiej gastronomii. Tym razem sankcje uderzyły w tamtejsze bary i restauracje serwujące fine dining. Decyzje przewodników Michelin i The World’s 50 Best Restaurants wywołały wśród internautów wiele skrajnych emocji.

Konkurs World’s 50 Best Restaurants wyrzuca z przewodnika rosyjskie restauracje

„Możemy potwierdzić, że na liście The World’s 50 Best Restaurants 2022 nie znajdą się lokale z Rosji” – czytamy w oświadczeniu, które trafiło na oficjalne kanały społecznościowe organizacji 50 Best Restaurants na Facebooku i Twitterze.

„Nie przypisujemy ani barom, ani restauracjom indywidualnej odpowiedzialności za działania ich rządu i zdajemy sobie sprawę z tego, że wśród nich znajdują się i takie, które odważnie potępiły działania swoich liderów” – kontynuują przedstawiciele World’s 50 Best Restaurants. „Jesteśmy myślami z narodem ukraińskim” – podsumowują organizatorzy.

Czytaj więcej

Moskwa debiutuje w kulinarnym przewodniku Michelin. Od razu grad gwiazdek

Komunikat World’s 50 Best Restaurants wywołał rozmaite reakcje wśród internautów. Po jednej stronie znaleźli się entuzjaści tej decyzji, popierający ją jako kolejną z wielu słusznych sankcji uderzających w Rosję – a więc i samych Rosjan.

Po drugiej stronie pojawiły się rozgoryczone głosy, że pracownicy rosyjskiej gastronomii nie zasługują na karę za działania, które są poza ich kontrolą. W odpowiedzi inni użytkownicy stwierdzili, że poparcie dla Putina deklaruje znakomita większość Rosjan.

World's 50 Best Restaurants, istniejący od 2002 roku, to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie gastronomii. Jurorzy, obecnie ponad tysiąc osób, wyłaniają grono najlepszych restauracji na świecie. Wydarzenie organizowane jest raz w roku.

Nie będzie kolejnej edycji kulinarnego przewodnika Michelin po Moskwie

Jeszcze nie tak dawno Moskwa otrzymała swój pierwszy w historii kulinarny przewodnik Michelin. Tymczasem kilka dni przed publikacją World’s 50 Best Restaurants, w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie na swojej oficjalnej stronie podobne oświadczenie opublikował również Michelin.

„W obliczu powagi aktualnego kryzysu zespoły Michelin Guide podjęły decyzję, aby zawiesić wszystkie swoje rekomendacje w Rosji” – ogłosiła organizacja.

„Zdecydowaliśmy się w tym kontekście nie promować Moskwy jako kierunku dla gości. W rezultacie moskiewska selekcja restauracji nie zostanie w tym roku zaktualizowana, zaś wszystkie projekty Michelin Guide w Rosji zostały obecnie wstrzymane” – brzmi komunikat. Oznacza to nieobecność rosyjskich restauracji w jakimkolwiek przewodniku Michelin, a także odebranie gwiazdek dotychczasowym laureatom.

Organizacja poinformowała też, że wstrzymała na swoich kanałach społecznościowych, oficjalnej stronie i w aplikacji wszelkie publikacje dotyczące swojej moskiewskiej selekcji. W oficjalnym oświadczeniu podkreślono również, że decyzja organizacji w żadnej mierze nie podważa talentu zespołów i szefów kuchni żadnej z 69 restauracji, które znalazły się w zeszłorocznym przewodniku Michelin.

W październiku 2021 roku gwiazdkami Michelin uhonorowano dziewięć moskiewskich restauracji. Dwie gwiazdki otrzymały: prowadzona przez braci Iwana i Siergieja Berezuckich „Twins Garden” oraz „Artest – Chef’s Table”, którą założył szef kuchni Artem Estafiew.

Po jednej gwiazdce dostały: „Biologie”, „Selfie”, „Sakhalin”, „Beluga”, „Grand Cru”, „Savva” i „White Rabbit”. Ta ostatnia, wraz z „Twins Garden”, trafiała w poprzednich latach również do rankingu World’s 50 Best Restaurants.

Restauracje
„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Restauracje
Startuje pierwsza restauracja w kosmosie. Menu autorstwa słynnego szefa kuchni
Materiał promocyjny
PRIMITIVO: gwiazdy na otwarciu nowej śródziemnomorskiej restauracji w Warszawie
Restauracje
Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Restauracje
Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych