Po dwóch latach od rozpoczęcia pandemii zdążyliśmy się przyzwyczaić, że podróże wyglądają obecnie inaczej niż byśmy chcieli – i tak pewnie pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Nie znaczy to, że atrakcji na świecie – czy powodów do tego, by podróżować – nagle zabrakło. Wręcz przeciwnie – mimo pandemii powstają nowe muzea, po remontach otwierane są kolejne pałace i kościoły, a nowe restauracje kuszą, by zaplanować weekendowy wypad.

Czytaj więcej

Przy granicy z Polską Czesi budują atrakcję turystyczną. Tylko dla odważnych

Co wybrać i o jakich atrakcjach turystycznych nie warto zapomnieć w 2022 roku? Serwis TimeOut, od lat jedno z podstawowych źródeł informacji dla turystów z całego świata, przygotował zestawienie 22 miejsc i doświadczeń, których nie wypada przegapić.

Czechy i Węgry na liście największych atrakcji turystycznych 2022 roku

Lista jest bardzo zróżnicowana, są na niej i wizyta w studiu filmowym w Belfaście w Irlandii Północnej, w którym kręcono „Grę o tron”, słynny barceloński festiwal muzyczny Primavera Sound, wystawa kwiatów Floriade Expo 2022 w Holandii, czy wizyta w serbskim mieście Novi Sad, europejskiej stolicy kultury w 2022 roku.

Na liście przygotowanej  przez „TimeOut” znalazły się też dwie atrakcje z Europy Środkowej. Pierwsza z nich to nowa sala koncertowa w Budapeszcie, niezwykła, wizjonerska przestrzeń projektu japońskiego architekta Sou Fujimoto.

A druga? To podróż nowym pociągiem nocnym z Pragi do Brukseli. Połączenie, biegnące przez pół Europy, to projekt czeskiego przewoźnika Regiojet. Podróż z Pragi do stolicy Belgii umożliwia odwiedzenie po drodze kilku europejskich metropolii – Drezna, Berlina i Amsterdamu.

Ostatnie lata to wielki powrót popularności kolei w Europie. Połączenia kolejowe, znacznie bardziej ekologiczne od lotów samolotem, są dobrym sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dlatego coraz więcej krajów w Europie stawia na kolej i rozbudowuje połączenia – nie tylko na trasach wewnętrznych, ale też międzynarodowych.

Dzięki nocnym pociągom można poruszać się po Europie, podróżując w znacznie większym komforcie niż podczas podróży samolotem. O fenomenie rosnącej popularności nocnych pociągów międzynarodowych, zwanym „efektem Grety Thunberg” (Szwedka po Europie porusza się przede wszystkim pociągami) pisaliśmy szerzej w „Sukcesie” już jakiś czas temu.