Wakacje w Dubaju pod namiotem? Władze miasta promują swoje kempingi

Władze Dubaju chcą zachęcić turystów do odwiedzania miasta. Najnowsza kampania podkreśla zalety wyjazdów pod namiot. Władze emiratu zachwalają swoje kempingi, dzięki którym można poznać Dubaj od zupełnie innej strony.

Publikacja: 01.02.2022 12:30

Dubaj leży na Pustyni Arabskiej, która rozciąga się od Jemenu po Irak. To piąta pod względem obszaru

Dubaj leży na Pustyni Arabskiej, która rozciąga się od Jemenu po Irak. To piąta pod względem obszaru pustynia na świecie.

Foto: Jake Stone

Władze Dubaju promują kempingi jako dobry sposób na poznanie kultury i przyrody emiratu. W ramach inicjatywy pod hasztagiem #DubaiDestinations wyłoniono kilka najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych lokalizacji.

Dubaj: na wydmy, pod namiot

Podróżnicy, którzy regularnie odwiedzają Dubaj, dobrze wiedza, że emirat ten ma do zaoferowania znacznie więcej, niż luksusowe kurorty i blichtr jego stolicy. Piękna przyroda i bogata kultura tej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich skłania do tego, aby zboczyć z utartych ścieżek i poznać kraj od nieco innej strony.

Wyjazdy na kempingi od pewnego czasu zyskują popularność zwłaszcza zimą, kiedy temperatury są bardziej znośne. W najnowszej kampanii promującej turystykę kempingową państwowa agencja wskazała na kilka kierunków, na które powinno zwrócić uwagę podróżnicy spragnieni nowych doświadczeń.

Czytaj więcej

Plaże w Dubaju: tu nikt nie kradnie. Miasto ma powód do dumy

Jednym z nich jest region Hatta na południowo-wschodnich rubieżach emiratu Dubaju. Do dyspozycji podróżnych są miejsca, gdzie można zaparkować kamper lub rozbić namiot. W regionie nie brakuje też kameralnych kompleksów oferujących bardziej luksusowe doświadczenia, wpisujące się w jeden z popularnych w ostatnich latach trendów turystycznych – tak zwany glamping.

Z kolei ci, którzy mają ochotę na wypad na łono przyrody, a zarazem mieć w zasięgu stolicę emiratu, mogą wybrać się nad sztuczne jezioro Al Qudra, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrodniczego na pustyni Al Marmoom. Ze względu na bliskość Dubaju i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, zwykle jest tam dość tłoczno.

Dla tych, którzy wolą bardziej ustronne miejsca, dubajska agencja medialna poleca kempingi na pustyniach Lahbab czy Al Awir, a także na terenach półpustynnych. Wszędzie tam można znaleźć zarówno luksusowe kurorty, jak i ustronne pola kempingowe na łonie natury. Agencja zapewnia, że wiele z tych miejsc jest odpowiednich nie tylko dla miłośników ekstremalnego outdooru, ale też dostarczają szereg udogodnień na przykład dla rodzin z dziećmi.

Kempingi w Dubaju: dokąd jechać?

Takie z kolei ostrzeżenie płynie z Agencji ds. Ochrony Środowiska sąsiadującego z Dubajem emiratu Abu Dhabi. Niepokoje ekologów budzi rosnąca z roku na rok liczba turystów, którzy coraz bardziej dają się we znaki tamtejszej przyrodzie.

„Wycieczki na pustynię są jedną z najpopularniejszych aktywności w trakcie zimowych miesięcy. Zauważamy jednak przy tym, że coraz więcej szkód wyrządza się na tych obszarach właśnie w tym czasie” – czytamy w cytowanej przez Samihę Zaman, reporterkę dziennika „The Gulf News”, wypowiedzi przedstawicieli Agencji ds. Ochrony Środowiska Abu Dhabi.

Chodzi nie tylko o znajdującą się w emiracie Abu Dhabi pustynię o tej samej nazwie, ale też o pustynne obszary w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Eksperci apelują, aby w trakcie kempingów i safari z rozwagą i odpowiedzialnie korzystać z walorów przyrodniczych tego kraju.

Instytucja opublikowała szereg zaleceń, których powinni trzymać się zarówno krajowi, jak i zagraniczni turyści wybierający się na pustynną wyprawę. Przede wszystkim, należy trzymać się wytyczonych dróg, po których trzeba jeździć powoli. Nie wolno też przejeżdżać przez płytkie rezerwuary wodne, a także przez obszary porośnięte roślinami.

To nie koniec zakazów, jednak nie odbiegają one za bardzo od tych, które obowiązują w parkach narodowych i rezerwatach na całym świecie. Zabrania się więc między innymi pozostawiania śmieci na łonie natury, nie wolno też karmić żadnych napotkanych zwierząt.

Władze Dubaju promują kempingi jako dobry sposób na poznanie kultury i przyrody emiratu. W ramach inicjatywy pod hasztagiem #DubaiDestinations wyłoniono kilka najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych lokalizacji.

Dubaj: na wydmy, pod namiot

Pozostało 95% artykułu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”