Krzywa Wieża w USA: luksusowy apartamentowiec w San Francisco przechyla się

Millenium Tower w San Francisco, jeden z najbardziej luksusowych apartamentowców w USA, zapada się w miękkim podłożu na którym stoi, a na dodatek – cały czas się przechyla. Kosztowne próby ratowania budynku nie przynoszą rezultatów.

Publikacja: 11.01.2022 15:04

58–piętrowy budynek co roku przechyla się o ponad 7 centrymetrów. Wbicie 18 potężnych słupów w podło

58–piętrowy budynek co roku przechyla się o ponad 7 centrymetrów. Wbicie 18 potężnych słupów w podłoże pod budynkiem nie przyniosło efektu.

Foto: Frank Schulenburg, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Millenium Tower, luksusowy 58–piętrowy apartamentowiec, to jedna z najbardziej ekskluzywnych nieruchomości w Kalifornii. Tutaj apartamenty kupiło wielu słynnych amerykańskich sportowców, a także milionerzy z Zachodniego Wybrzeża USA. Mieszkania rozeszły się na pniu, ale teraz ich właściciele mają problem – wieżowiec osiada i pochyla się. Dotąd na naprawy właściciele budynku przeznaczył sto milionów dolarów, ale naprawy nie przynoszą efektu – informuje „Guardian”.

Apartamentowiec w San Francisco jak Krzywa Wieża w Pizie

Budowę liczącego 58 pięter wieżowca zakończono w 2009 roku. To najwyższy apartamentowiec w San Francisco. Wzniesiono go na fali boomu na budowę drapaczy chmur we wczesnych latach dwutysięcznych, choć eksperci budowlani przestrzegali przed ryzykownością takich inwestycji.

Czytaj więcej

Nowy Jork: najwyższy apartamentowiec świata chwieje się i trzeszczy. „To bubel”

Znakomitą większość przestrzeni Millenium Tower zajmują warte miliony dolarów luksusowe apartamenty znanych osób – lokali jest ponad 400. Wśród ich mieszkańców znajdują się między innymi gwiazdy sportu, biznesmeni i zamożni menedżerowie z branży IT. W budynku znajduje się też piwniczka winna i sala kinowa.

Millenium Tower jest wysoki na 197 metrów, choć o tej liczbie należałoby mówić już w czasie przeszłym. Taką bowiem wysokość budynek miał w momencie ukończenia jego budowy. Obecnie Millenium Tower jest nieco niższy.

Millennium Tower w 2021 roku.

Millennium Tower w 2021 roku.

Dead.rabbit, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Niedługo po oddaniu wieżowca do użytku, już kiedy apartamenty rozeszły się jak świeże bułeczki, zauważono, że budynek powoli, ale konsekwentnie zapada się w ziemi. Zaczęło się od pęknięć ścian w piwnicy.

Konstruktorzy drapacza chmur zakładali, że w trakcie całego swojego „życia” budynek naturalnie osiądzie maksymalnie na około 15 centymetrów. W 2016 roku obliczono, że wieżowiec zapadł się w głąb ziemi już na 40 centymetrów, w dodatku dość mocno przekrzywiał się na jedną stronę.

Sytuacja wywołała burzę, a do Millenium Tower przylgnęło określenie „krzywej wieży w San Francisco”. W niedługim czasie w stronę deweloperów i projektantów wieżowca posypały się pozwy mieszkańców. Wzajemne pretensje mieli też do siebie inwestorzy i włodarze San Francisco.

San Francisco: co dalej z pechowym apartamentowcem?

Sądową burzę zakończyła ugoda, zgodnie z którą w 2020 roku rozpoczęto prace mające zapobiec osiadaniu wieżowca. Plan uratowania Millenium Tower kosztował sto milionów dolarów. Niestety, po kilku miesiącach prac okazało się, że jest nieskuteczny. Obecnie stopień odchylenia budynku wynosi już 55 centymetrów i postępuje w tempie około siedmiu centymetrów rocznie.

„Jeżeli zapadanie i odchylanie się Millenium Tower będzie postępowało w dotychczasowym tempie, to w pewnym momencie przestaną działać windy i kanalizacja” – powiedział w rozmowie z dziennikarką „Guardiana” inżynier Ron Hamburger, zawiadujący naprawą wieżowca.

Apartamentowiec może więc w niedługim czasie stracić swój luksusowy charakter. Mało tego – może też przestać nadawać się do użytku, choć – jak utrzymuje Hamburger – nadal jest bezpieczny.

Piaszczyste podłoże, na którym zbudowano zresztą znaczną część San Francisco, nie jest w stanie udźwignąć ciężaru Millenium Tower. Nie pomagają potężne zbrojenia fundamentów, które w ciągu ostatnich kilku lat wkopano głęboko w ziemię.

Największy problem mają właściciele apartamentów. Ich ceny w momencie zakupu dochodziły nawet do 9 milionów dolarów, jednak ich obecna wartość jest bliska zeru. Prace naprawcze Millenium Tower nadal trwają.

Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu