W ciągu jednego dnia aktywiści organizacji NYC Audubon podnieśli z chodników na Manhattanie ponad dwieście martwych ptaków. Do tego dochodzi kilkadziesiąt ptaków rannych w zderzeniach z wieżowcami na Manhattanie. Zdecydowana większość rozbiła się o szklane fasady budynków nowego World Trade Center.

Tragiczna fala śmierci ptaków, które roztrzaskały się o fasady wieżowców na Manhattanie to efekt złej pogody: niskie chmury i nocne podświetlenie fasad wieżowców tworzą warunki, w których ptaki tracą orientację i w efekcie zderzają się ze szklanymi ścianami drapaczy chmur. Problem jest jednak szerszy i nie występuje jedynie nocą czy w pochmurne dni. Szklane fasady wprowadzają ptaki w błąd – nie widzą one szkła, dostrzegają za to odbicie nieba, co kończy się zderzeniem z fasadą wysokościowców i najczęściej śmiercią.

Czytaj więcej

Minoru Yamasaki, projektant wież World Trade Center, cierpiał na lęk wysokości, dlatego zaprojektowa
Złota era drapaczy chmur. Jak 11 września 2001 roku zmienił architekturę?

Przedstawiciele organizacji pozarządowych apelują do firm zarządzających biurowcami w Nowym Jorku, by nakłaniały najemców do wyłączania świateł w biurach po pracy, a także do zasłaniania okien. Przedstawiciele firmy Silverstein Properties, dewelopera wieżowców World Trade Center 3 i 4, zapowiedzieli, że intensywnie zachęcają najemców do tego, wyłączali światła i zaciągali rolety przed wyjściem z biur. 

Najwięcej kolizji ptaków z wieżowcami ma miejsce wiosną i jesienią, podczas masowych migracji ptaków. Z danych organizacji NYC Audubon wynika, że rocznie z nowojorskimi wieżowcami zderza się ponad 90 tysięcy ptaków. Przedstawiciele tej i innych organizacji organizują regularne patrole wiosną i jesienią szukając rannych i martwych ptaków na ulicach i chodnikach Manhattanu.

Według przedstawicieli Cornell Lab of Ornithology zderzenia z fasadami wieżowców to jedno z największych zagrożeń dla ptaków będących wynikiem działalności człowieka. Zdaniem badaczy z Cornell University rocznie w USA w takich kolizjach ginie od stu milionów nawet do miliarda ptaków. Skala zjawiska jest tak duża, że Izba Reprezentantów wprowadziła przepisy ograniczające wykorzystanie szkła przy budowie fasad budynków federalnych. 

Źródło: Dezeen