„Schody donikąd”: koniec wielkiej atrakcji Nowego Jorku?

„Vessel” to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Nowego Jorku. Niezwykła, charakterystyczna konstrukcja w formie schodów budzi wielkie zainteresowanie nowojorczyków i turystów. Niestety, możliwe, że „Vessel” zostanie zamknięty na dobre.

Publikacja: 04.08.2021 09:22

„Schody donikąd”: koniec wielkiej atrakcji Nowego Jorku?

Foto: Fot: Ajay Suresh, New York, NY, USA, CC BY 2.0/WIkimedia Commons

Vessel to konstrukcja składająca się z plątaniny schodów ułożonych w formę przypominającą ażurowy wazon. Stąd też nazwa obiektu: słowo „vessel” oznacza po angielsku „naczynie”, ale także „statek”. Obiekt znajduje się on w centralnej części dzielnicy Hudson Yards na nowojorskim Manhattanie.

Nowy Jork: „Vessel” zamknięty

Przyczyną podjęcia decyzji o zamknięciu „Vessel” na stałe była informacja śmierci 14-letniego chłopca, do której doszło 30 lipca na terenie obiektu. Nastolatek popełnił tam samobójstwo. To już czwarty taki przypadek, który zdarzył się w ciągu niespełna dwóch lat.

Czytaj też: W Warszawie powstanie niezwykły obiekt godny Jamesa Bonda

Jeszcze tego samego dnia Kimberly Windston, rzeczniczka dzielnicy Hudson Hards, poinformowała, że obiekt zamknięto na czas nieokreślony.

Deweloper Stephen Ross, który zarządza dzielnicą Hudson Yards, powiedział w rozmowie z Noah Rossem, dziennikarzem „Daily Beast”, że obiekt może już nigdy nie zostać otwarty.

Pierwszy raz w tym roku zamknięto „Vessel” w styczniu tego roku. Powodem były trzy samobójstwa, które miały miejsce w lutym i w grudniu 2020 roku oraz w styczniu 2021 roku. Po ostatnim wydarzeniu obiekt czasowo zamknięto, aby deweloper mógł skonsultować z ekspertami, jak zapobiec kolejnym tragediom.

"The Vessel"

„Vessel” widziany od wewnątrz, z jednej z platform widokowych. Fot: Stefan Kemmerling, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

sukces.rp.pl

Ponownie „Vessel” otwarto w maju, jednak z niewiadomych przyczyn nie zainstalowano w nim wyższych barierek uniemożliwiających próby samobójcze. Aktualnie sięgają one klatki piersiowej dorosłego człowieka. Nie pomogły apele przedstawicieli lokalnej społeczności i organizacji działających na rzecz zapobiegania samobójstwom.

Po ponownym otwarciu obiektu w maju 2021 roku od każdego zwiedzającego wymagano towarzystwa przynajmniej jednej osoby. Zaczęto również pobierać opłatę za wstęp w wysokości 10 dolarów. Wcześniej wstęp na obiekt był bezpłatny.

Nie pomógł również szereg środków zapobiegających samobójstwom. W całym obiekcie rozwieszono tabliczki zniechęcające do targnięcia się na własne życie. Na tabliczkach umieszczono też numery telefonów zaufania dla osób rozważających popełnienie samobójstwa. W obiekcie znajdowali się również ochroniarze, których zadaniem było zapobieganie samobójstwom.

„Vessel”: nowy symbol Nowego Jorku

Autorem „The Vessel” jest Thomas Heatherwick – projektant i założyciel londyńskiej pracowni Heatherwick Studio. Spod jego ręki wyszły tak znane budynki jak „Lantern House” w Nowym Jorku czy destylarnia Bombay Sapphire w Hampshire w Wielkiej Brytanii.

Heatherwick Studio zaprojektowało również niezwykle oryginalny znicz olimpijski, który można było podziwiać podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

„Vessel” pomyślano jako interaktywną artystyczną instalację, służącą jako punkt obserwacyjny. Struktura obiektu umożliwiała użytkownikom obserwację Nowego Jorku z wielu różnych perspektyw.

Po raz pierwszy obiekt otwarto w marcu 2019 roku. Mierzy on prawie 46 metrów i składa się z 2,5 tysiąca stopni oraz 80 połączonych ze sobą platform. „Vessel” zapewniał wspaniałe widoki na Nowy Jork i rzekę Hudson.

Thomas Heatherwick poinformował „New York Timesa”, że zarówno projektanci „Vessel”, jak i przedstawiciele firm związanych z inwestycją, rozważali szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo obiektu. Oświadczył, że pomysły te muszą przejść kolejne testy i jego pracownia podejmie decyzję, które z nich będą możliwe do wykonania.

Vessel to konstrukcja składająca się z plątaniny schodów ułożonych w formę przypominającą ażurowy wazon. Stąd też nazwa obiektu: słowo „vessel” oznacza po angielsku „naczynie”, ale także „statek”. Obiekt znajduje się on w centralnej części dzielnicy Hudson Yards na nowojorskim Manhattanie.

Nowy Jork: „Vessel” zamknięty

Pozostało 90% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów