Odniosła sukces w męskim świecie szefów kuchni. Ana Roš z 3 gwiazdkami Michelin

Słoweńska szefowa kuchni Ana Roš ma powód do świętowania. Prowadzona przez nią restauracja „Hiša Franko” otrzymała trzecią gwiazdkę Michelin – najwyższe wyróżnienie w świecie gastronomii. Udało jej się odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Aktualizacja: 17.11.2023 12:12 Publikacja: 22.09.2023 15:38

Ana Roš to jedna z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie. W 2017 roku pojawiła się w głośnym

Ana Roš to jedna z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie. W 2017 roku pojawiła się w głośnym serialu dokumentalnym Netfliksa „The Chef's Table”.

Foto: FERNANDO VILLAR/PAP/EPA

Słowenia jest nie tylko turystycznym pewniakiem dla gości z całego świata. To także kraj, w którym konsekwentnie umacnia swoją pozycję europejskiej mekki dla miłośników fine diningu. Kraj ten wiele pod tym względem zawdzięcza Anie Roš, niekwestionowanej gwieździe zarówno na słoweńskiej, jak i globalnej scenie gastronomicznej i jednej najbardziej wpływowych szefowych kuchni na świecie. Roš zdobyła właśnie dla swojej restauracji „Hiša Franko” trzecią gwiazdkę Michelin.

Restauracja „Hiša Franko” w Słowenii z trzecią gwiazdką Michelin

Nazwa restauracji „Hiša Franko” w niewielkim miasteczku Kobarid na północno-zachodnich rubieżach Słowenii oznacza w języku słoweńskim po prostu „Dom Franko”. Lokalizacja na prowincji i bezpretensjonalna nazwa lokalu od początku wyznaczają kierunek, w jakim podąża szefowa kuchni Ana Roš.

Czytaj więcej

Generacja Z ma już dość tostów z awokado. Woli nowy „hedonistyczny” przysmak

To właśnie filozofia Roš, która konsekwentne stawia na pierwszym planie lokalne produkty, stała się też przepisem na międzynarodowy sukces „Hiša Franko”. Talent i kreatywność Any Roš po raz kolejny docenili twórcy czerwonego przewodnika Michelin – restauracja „Hiša Franko” zdobyła właśnie trzecią gwiazdkę w uznaniu za oryginalne menu i ciągłe doskonalenie jakości potraw.

Restauracja zadebiutowała w prestiżowym przewodniku zaledwie trzy lata temu, od razu otrzymując dwie gwiazdki. Na całym świecie funkcjonuje łącznie 140 trzygwiazdkowych restauracji.

Ana Roš Inspiruje się tradycyjnymi przepisami z Doliny Soczy, czerpiąc produkty od lokalnych rolników, serowarów i hodowców. Korzysta jednocześnie z nowoczesnych technik kulinarnych i wprowadza do swoich potraw ciekawe smaki z różnych zakątków świata. Lubi kontrasty tekstur, temperatur i smaków.

„Powiedzieć, że jesteśmy niezmiernie wdzięczni i och, jak bardzo dumni z naszego zespołu, to jak nic nie powiedzieć. A teraz – świętujmy!” – pisze Ana Roš na swoim oficjalnym instagramowym profilu w reakcji na wyróżnienie.

W najnowszej edycji przewodnika Michelin znajduje się dziewięć restauracji ze Słowenii posiadających przynajmniej jedną gwiazdkę oraz siedem z gwiazdkami zielonymi, honorującymi lokale zrównoważone ekologicznie („Hiša Franko” jest jednym z nich). W Słowenii funkcjonuje najwięcej na świecie restauracji z zieloną gwiazdką Michelin w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Ana Roš: kobieta w męskim świecie szefów kuchni

Ana Roš urodziła się 31 grudnia 1972 roku w mieście Šempeter pri Gorici. W branży gastronomicznej jest prawdziwym fenomenem, bowiem sztuki kulinarnej nauczyła się samodzielnie, nie ukończywszy żadnej szkoły gastronomicznej.

Długo nic nie wskazywało na to, że Roš zrobi karierę jako kucharka – a co dopiero jako szefowa kuchni. Od wczesnej młodości była całkiem dobrze zapowiadającą się narciarką, potem studiowała dyplomację.

Wszystko zaczęło się na początku tego tysiąclecia, kiedy Słowenka wyszła za poznanego na studiach, przyszłego właściciela rodzinnej restauracji „Hiša Franko”, Valtera Kramara. To właśnie wtedy załapała kulinarnego bakcyla i zaczęła intensywnie doskonalić swoje umiejętności. Pracę w „Hiša Franko” zaczynała jako kelnerka.

W 2017 roku twórcy prestiżowego rankingu „The World's 50 Best Restaurants” ogłosili Roš najlepszą szefową kuchni na świecie. Ta sama organizacja umieściła „Hiša Franko” na 32. pozycji w swoim aktualnym zestawieniu 50 najlepszych restauracji na naszym globie.

Wiele kobiet rozwijających się we wciąż mocno zmaskulinizowanej branży gastronomicznej uważa Anę Roš za wzór do naśladowania. Słowenka jest ósmą szefową kuchni płci żeńskiej, która zdobyła trzy gwiazdki Michelin. Wcześniej udało się to Nadii Santini, Elenie Arzak, Dominique Crenn, Annie Feolde, Anne-Sophie Pic, Hélène Darroze i Clare Smyth.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy